Smartwatche to nowoczesne, inteligentne zegarki, umożliwiające połączenie z internetem oraz korzystanie z wielu funkcji i różnych aplikacji. Obecnie w coraz większym stopniu spełniając wymagania estetyczne, smartwatche przekraczają granicę między urządzeniem technologicznym a modnym dodatkiem.
Smartwatch to niewielkie urządzenie elektroniczne, które w dużym stopniu przypomina klasyczny czasomierz. Inaczej mówiąc to komputer do noszenia w postaci zegarków na rękę. Niemniej jednak, gdy przyjrzeć mu się bliżej, można zauważyć, że oferuje użytkownikom znacznie więcej możliwości niż zegarek czy nawet smartfon (SPRAWDŹ). Smartwatch umożliwia łatwy dostęp do niektórych aplikacji na smartfony i poprzez integrację ze smartfonem może pokazywać przychodzące połączenia i wiadomości oraz poprzez aplikacje np. informacje o pogodzie czy mapy dojazdu. Zapewnia więc rozszerzenie smartfona, pokazując niektóre treści, które można zobaczyć na telefonie, ale bez sięgania po niego. Jest to istotna zaleta, bowiem podczas jazdy samochodem lub rowerem znacznie wygodniej jest sprawdzić powiadomienia na smartwatchu niż wyciągać telefon z kieszeni. Miło jest też zobaczyć nazwisko dzwoniącego przed odebraniem telefonu za pomocą zestawu słuchawkowego Bluetooth. Przypomnienia z kalendarza, e-maile, posty z Twittera itp., można także odczytać na ekranie smartwatcha. I chociaż zwykle domyślnie otrzymujemy powiadomienia ze wszystkich aplikacji na smartfonie, możemy też blokować te aplikacje, których nie potrzebujemy. Ustawienia przypomnień można wykonać za pomocą wirtualnego asystenta Siri na Apple Watch, które są synchronizowane między urządzeniami.
Dodatkowo jednak smartwatch potrafi wiele rzeczy, których nie potrafi smartfon. Inteligentny zegarek dostarcza dane z czujników do śledzenia kondycji i zdrowia, takie jak monitorowanie tętna, aktywności i ogólnego poziomu sprawności, liczenie kroków lub śledzenie snu, które nie są dostępne na smartfonach. Smartwatche najczęściej integrują wszystkie funkcje, które mamy w naszych trackerach fitness. Jest to więc inteligentny zegarek monitorujący zdrowie. Pomiar tętna pozwala śledzić tętno podczas ćwiczeń, co pozwala utrzymać się w strefie zwiększającej poziom sprawności. Kolejną korzyścią jest to, że pomiar tętna połączony ze sztuczną inteligencją może dokładnie wykrywać określone rodzaje nieprawidłowych rytmów serca. Pomiar tętna spoczynkowego jest również wskaźnikiem ogólnego poziomu sprawności fizycznej, a niektóre urządzenia określają nawet wiek sprawnościowy oparty na pomiarach. W niektórych smartwatchach (np. Apple Watch Series 4) dostępna jest funkcja EKG, która zapewnia dokładniejsze pomiary tętna i dostarcza więcej danych do wykrywania ewentualnych problemów związanych z sercem. Niektóre urządzenia (Apple Watch), są też w stanie wykryć upadek, a nawet nawiązać połączenie alarmowe. Dodatkowa funkcja dostępna w Apple Watch to Emergency SOS, która pozwala wezwać pomoc ze smartwatcha.
Smartwatch do treningu umożliwia inicjowanie śledzenia aktywności podczas spacerów, biegów, jazdy na rowerze, pływania, treningu siłowego itp. i zapewnia bardzo dokładne pomiary wszelkich aktywności sportowych. To zatem pomysłowe, nienachalne innowacje obserwacyjne do nieustannego i niezależnego monitorowania i przesyłania różnych informacji fizjologicznych. W połączeniu z niezliczonymi aplikacjami przeznaczonymi dla kobiet i sportowców, inteligentny zegarek może być używany jako skuteczny monitor kroków, kalorii, poziomu aktywności i zdrowia.
Chociaż smartfony są wyposażone w odbiornik GPS, podczas biegania czy innej aktywności sportowej wygodniejsze jest korzystanie z wbudowanego odbiornika GPS smartwatcha (np. do śledzenia trasy, długości czy prędkości biegu) niż zabieranie ze sobą i korzystanie z telefonu. Apple Watch (TUTAJ) zapewnia również bardziej dyskretny sposób kierowania za pomocą wibracji na różne sposoby, aby wskazać wybór trasy. Jest to bardzo wygodne podczas wycieczek turystycznych, który umożliwia przebywanie trasy i cieszenie się przyrodą i widokami bez potrzeby ciągłego śledzenia mapy.
Niektóre smartfony są wodoodporne, ale noszenie go podczas pływania jest naprawdę niewygodne. Natomiast smartwatch na nadgarstku nie przeszkadza, a dodatkowo umożliwia mierzyć czas lub dystans i tętno podczas pływania. Odmierzanie czasu jest dość oczywiste, w końcu smartwatch to zegarek. Jednak znacznie wygodniej jest sprawdzić godzinę, datę i dzień tygodnia na zegarku niż na smartfonie. Wiele smartwatchy jest też wyposażonych w alarmy niezależne od telefonu, dzięki czemu możemy ustawić alarm na zegarku zamiast na telefonie. Także „znajdź mój telefon” to świetna funkcja pozwalająca za pomocą przycisku na smartwatchu, włączyć alarm w smartfonie, aby łatwiej go znaleźć.
Smartwatch pozwala też odtwarzać muzykę i wykonywać czynności bez telefonu, a nawet płacić w sklepie. Płatność zbliżeniowa za pośrednictwem Apple Pay, Android Pay, Garmin Pay, Samsung Pay lub Fitbit Pay umożliwia płacenie za zakupy zegarkiem. Te systemy płatności mobilnych współpracują z czytnikami płatności zbliżeniowych, dzięki czemu możemy płacić bez karty lub telefonu.
Większość smartwatchy ma sportowy design, czyli masywną kopertę i pasek z tworzywa sztucznego. Niekoniecznie więc pasują do eleganckich damskich stylizacji. Coraz częściej są jednak dostępne modele, które łączą subtelny, klasyczny wygląd zegarków z zaawansowanymi funkcjami smartwatchy dzięki czemu mogą stanowić modny dodatek do kobiecych codziennych stylizacji. Miłośniczki eleganckiego stylu docenią zwłaszcza kolorowe modele lub te, które mają delikatną bransoletkę lub skórzany pasek i dość cienką, subtelną tarczę.
Do tej pory największy udział w rynku smartwatchów ma Apple, a następnie Samsung i Garmin.