Depilacja laserowa: jakie są zalety sieci LaserVille w Warszawie?
W okresie zimowym nie możemy zapomnieć o regularnej pielęgnacji ciała również pod kątem depilacji laserowej. Odrastające włoski potrafią uprzykrzyć życie, a ich usuwanie wiąże się z koniecznością żmudnego golenia się co kilka dni. Co prawda istnieją też inne metody usuwania owłosienia np: depilacja przy pomocy wosku i mechanicznych depilatorów. Jednak te metody są dość bolesne i mało skuteczne.
Z pomocą może nam przyjść depilacja laserowa wykonywana w wielu salonach w Polsce, czyli trwałe usunięcie włosków. Jak to działa? Podczas depilacji laserowej melanina jest pochłaniana przez wiązkę laserową zawartą w cebulce włosa. Pigment nagrzewa się i zaczyna niszczyć pobliskie komórki odpowiedzialne za wzrost włosów lub pobliskie naczynia krwionośne, które odżywiają mieszek włosowy. Korzeń włosa ulega zniszczeniu, a włos wypada po 10-21 dniach. Taki wpływ występuje TYLKO w fazie aktywnego wzrostu. To skuteczne panaceum w dziedzinie zbędnego owłosienia. Co prawda, trwale nie oznacza – na zawsze, takie serie zabiegów należy powtarzać, w miarę konieczności, co kilka lat.
Ilość zabiegów koniecznych do usunięcia włosów to indywidualna kwestia, ponieważ zabieg depilacji laserowej usuwa wyłącznie włoski, które są w tak zwanej fazie wzrostu. Zwykle należy wykonać cykl 6-8 zabiegów w odstępach 1 miesiąc i z każdym następnym zabiegiem dodaje się tydzień. Po każdym zabiegu początkowo włosy zaczynają normalnie rosnąć, ale po 2-3 tygodniach wszystkie (lub prawie wszystkie) wypadają. Następnie pojawiają się nowe włoski i należy przyjść na kolejny zabieg. Po każdym zabiegu będzie odrastać coraz mniej nowych włosów, w czasie jednego zabiegu można usunąć 20-30% z nich.
Rezultat laserowej depilacji również nie jest gwarantowany. Wszystko zależy od pacjenta, jego cery, rodzaju i koloru włosów, sprzętu oraz ilości zabiegów. Najprościej wyeliminować owłosienie czarne wyrastające na jasnej skórze. Skuteczność zabiegów ocenia się na około 80%. Po cyklu zabiegów mogą zostać nieliczne włosy, które są słabe i cienkie. Należy pamiętać o tym, że na twarzy u kobiet (lub w innych miejscach, na które mają wpływ hormony) mogą w przyszłości wyrosnąć nowe włosy. Jest to zależne od hormonów lub/i czynników genetycznych. Pomiędzy zabiegami zalecane jest golenie lub depilacja kremem do depilacji.
Przed zabiegiem:
Skóra powinna być ogolona najlepiej mechanicznie, tak by zarost miał ok. 2 mm, a także dokładnie oczyszczona. Nie powinno się używać żadnych kremów i kosmetyków w dzień zabiegu. Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, podczas której specjalista stwierdzi, jak powinien wyglądać przebieg przyszłych zabiegów.
Sprawdzone zostaną również przeciwwskazania, a są to:
- Ciąża,
- Bardzo mocna opalenizna, oparzenia słoneczne, stosowanie solarium, samoopalacze – należy je odstawić na parę tygodni przed zabiegiem,
- Bielactwo, łuszczyca
- Skłonność do bliznowców i przebarwień,
- Infekcje skóry,
- Podrażniona lub nadwrażliwa skóra.
Przed depilacją nie powinno się używać:
- Kosmetyków zawierających retinol,
- Niektórych leków,
- Niektórych ziół (np. dziurawiec, nagietek),
- Peelingów,
- Niektórych zabiegów dermokosmetycznych i chirurgicznych,
Po zabiegu:
Tak jak po każdym z zabiegów medycyny estetycznej lub z użyciem lasera, skóra wymaga od nas szczególnej troski, uwagi i należytego podejścia. Zaleca się eliminację mydła i zastąpienie go preparatem myjącym bez mydła i alkoholu, a także nie stosowanie środków higienicznych na obszarach poddanych zabiegowi (np. dezodoranty, perfumy) opartych o alkohol lub inne drażniące skórę substancje.
Dodatkowo:
- Około 2-3 dni po zabiegu nie należy narażać skóry poddanej depilacji na promieniowanie UV (zarówno naturalne, jak i w solarium). Wówczas należy stosować filtry przeciwsłoneczne zabezpieczające przed szkodliwymi odmianami promieniowania UV. Polecane są filtry firm dermokosmetycznych lub specjalizujących się w produkcji filtrów o faktorze 50 lub więcej.
- Nie należy używać samoopalaczy.
- Około 2-3 dni po zabiegu nie stosować peelingów i innych preparatów złuszczających.
- Wszelkie leki i preparaty ziołowe stanowiące przeciwwskazanie do zabiegu można używać po ok. 1-2 tygodni od zabiegu.