Jak powinna ubierać się opiekunka pracująca w Niemczech?
Strój to ważny element w zawodzie opiekunki. Daje wyobrażenie nie tylko o wizerunku, ale i samej pracy. Ubiór potrafi wiele powiedzieć o nas, o naszej osobowości i gustach. Oprócz tego powinien być funkcjonalny, gdyż musi pomagać w wykonywaniu obowiązków, a nie w nich przeszkadzać. Na co zatem zwrócić uwagę podczas pakowania walizki do pracy w opiece w Niemczech?
Strój dla opiekunki w Niemczech
Stare porzekadło mówi: jak Cię widzą, tak Cię piszą – i jest w tym sporo racji. Od tego, jak się ubierasz, zależy, jak postrzegają Cię inni. Za pomocą stroju dobranego do sytuacji mona okazać innym szacunek, sympatię i podkreślić wagę jakiegoś wydarzenia. Inne kryteria ubioru obowiązują na rozmowie kwalifikacyjnej, inne na rodzinnym spotkaniu, a jeszcze inne podczas wycieczki nad jezioro.
W niektórych zawodach wymagany jest określony strój. Mundur policjanta, fartuch lekarza czy toga adwokata od razu pokazują, czym zajmuje się dana osoba. Istnieją jednak zawody, w których ubranie nie jest sygnałem prestiżu, ale zaleceniem ze względu na wygodę i funkcjonalność. Trudno bowiem wymagać od budowniczego, żeby przychodził do pracy w garniturze. Identycznie jest w przypadku opiekunki pracującej w Niemczech. Ubiór, który zakładasz na siebie, powinien być przede wszystkim komfortowy. Co prawda w tym zawodzie nie istnieje odgórnie narzucony dress code, ale kilka podstawowych zasad można wyróżnić. Pamiętaj, że Twoja praca opiera się przede wszystkim na czynnościach fizycznych. Strój nie może więc krępować ruchów czy utrudniać wykonywania obowiązków.
Praca w niemieckiej opiece a dress code
Jak więc powinien wyglądać idealny ubiór dla opiekunki? Oto kilka wskazówek.
Komfort i funkcjonalność
Zadania opiekunki osób starszych polegają głównie na pracy fizycznej. Do jej obowiązków należy pomoc seniorowi przy myciu i ubieraniu, czasami jest też wsparciem przy poruszaniu się. Opiekunka często gotuje też obiady, przygotowuje i podaje posiłki i sprząta te pomieszczenia, z których korzysta ona i podopieczny. Nietrudno się więc domyślić, że przy tego typu czynnościach przydaje się wygodny strój. Bluzka, spodnie czy spódnica nie powinny krępować ruchów, ale ułatwiać pracę. Dobrze sprawdzi się tak zwany strój domowy, czyli spodnie dresowe bądź luźne bawełniane, taka sama bluzka lub koszula. W gorące dni warto postawić na lekką, wygodną sukienkę.
Czystość i schludność
Pracując w opiece, większość czasu spędzasz w mieszkaniu lub domu seniora. To jednak nie oznacza, że dozwolone jest chodzenie w poplamionych spodniach czy porozciąganym swetrze. Warto zwracać uwagę na wygląd, zarówno ze względu na własne samopoczucie, jak i na podopiecznego. Z pewnością wolałby, żeby osoba pracująca u niego wyglądała schludnie – zwłaszcza kiedy odwiedzają go goście, pielęgniarka czy sąsiad.
Stonowane kolory i kroje
A jakich ubrań zdecydowanie nie należy nosić w pracy w niemieckiej opiece? Przede wszystkim wyzywających i ekstrawaganckich. Taki strój będzie przede wszystkim niewygodny, ale może być też niemile widziany. Głębokie dekolty, prześwity czy krótkie spódnice nierzadko wywołują zakłopotanie i skrępowanie u osób starszych. Do walizki spakuj więc stonowane ubrania o klasycznych krojach. Możesz zabrać nieco krótsze spodnie, ale niech to będą na przykład bermudy. Sukienka sięgająca za kolana też okaże się dobrym wyborem. Pamiętaj, że podopieczny zazwyczaj jest osobą w podeszłym wieku i może mieć tradycyjne podejście do mody.
Praca dla opiekunki w Niemczech
Wiesz już, jak powinna ubierać się opiekunka pracująca w Niemczech. A jeśli obecnie szukasz atrakcyjnych ofert pracy w opiece, skontaktuj się z konsultantem z agencji Veritas. Z pewnością znajdziesz sztelę dla siebie.
Sprawdź: opieka osób starszych Niemcy!