Dlaczego warto wysłać dziecko na warsztaty kulinarne?
Coraz więcej świadomych rodziców, chcących wychować swoje pociechy na zaradnych dorosłych, szuka i posyła je na warsztaty kulinarne przeznaczone specjalnie dla młodych adeptów sztuki gotowania.
Dzieci uczą się samodzielności podczas warsztatów kulinarnych.
Nie trzeba i chyba nie należy tego zbytnio tłumaczyć, każdy zdaje sobie sprawę, że zajęcia kulinarne dla dzieci to świetny sposób na kreatywne myślenie i działanie, na zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji, na szlifowanie pracy w grupie, w końcu na budowanie poczucia własnego sprawstwa. Podczas takich zajęć kulinarnych każde dziecko czuje, że sporo od niego zależy, że może i powinno podejmować decyzje, że potrafi i chce się dogadywać z innymi. A z tego dogadywania i wspólnego podejmowania decyzji powstają tu i teraz smakowite i konkretne efekty. I nie należy tego pomijać i lekceważyć, gdyż dla tak młodego człowieka namacalny, a przy tym pyszny rezultat jego działania jest najlepszą nagrodą za poświęcony czas i zaangażowanie. Efekty przesunięte w czasie, takie, które nie są namacalne, dla dzieci nie są warte zachodu i poświęcenia ich czasu. Dziecko chce się cieszyć z tego, co zrobiło, nie rozumie, że należy poczekać. Oczywiście, warsztaty kulinarne mają też efekty długoterminowe, ale w tym momencie młodzi adepci sztuki gotowania ich nie rozumieją, potrzebują aprobaty teraz, w momencie zakończenia swoich działań.
Warsztaty kulinarne są okazją do wspólnej zabawy
Zdajemy sobie z tego sprawę, że jest dzisiaj swego rodzaju truizmem stwierdzenie, że warsztaty kulinarne, tak jak każde aktywne działanie, to świetny sposób na dobrą i wciągającą zabawę. Podobnie jak podczas zajęć sportowych, bawiąc się, młodzi ludzie doświadczają potrzeby uczestnictwa w czymś, co daje im satysfakcję i poczucie spełnienia. To poczucie spełniania się w czymś jest dość trudną kompetencją dla malucha, bo, jak wiemy, dzieci dość szybko się zniechęcają, jeśli nie czerpią z działań radości, czyli wtedy, gdy owe działania nie są angażującą je zabawą. Warsztaty kulinarne są okazją dla dzieci, by połączyć właśnie taką zabawę ze zdobywaniem umiejętności czyli nauką. I wcale nie trzeba tego tak nazywać. Same dzieci opowiadają z przejęciem potem, czego się nauczyły podczas takich warsztatów kulinarnych, jak było fajnie i ile było zabawy. Ta prawda, że bawiąc się szybciej się uczymy, niekoniecznie, niestety, popularna w codziennej edukacji, podczas warsztatów kulinarnych pokazuje, jak niemądrze i niedobrze jest oddzielać zabawę od nauki, pozbawiać dzieci frajdy ze zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.
Umiejętność przewidywania efektów
Podczas naszych warsztatów kulinarnych dla dzieci ich uczestnicy, oprócz zdobywania konkretnej wiedzy i doświadczenia, uczą się także przewidywania efektów swoich działań w kuchni. Jeśli dodadzą zbyt dużo lub za mało czegoś, co powinno się dodać do właśnie przygotowywanej potrawy, to od razu poczują a czasem wręcz zobaczą różnicę, nauczą się dość szybko na własnej pomyłce, zrozumieją, że każde ich działanie ma konkretny rezultat. Oczywiście, warsztaty kulinarne dla dzieci, jak każde warsztaty, mają swojego mistrza, czyli prowadzącą lub prowadzącego te zajęcia w naszej pracowni. I od niego lub niej, ich doświadczenia również wiele zależy. Dlatego w Kids’ Kitchen prowadzący są swego rodzaju przewodnikami dla młodych uczestników, pokazują, zachęcają, ale nie zmuszają. Młodzi adepci sztuki gotowania muszą czuć, że to od nich zależą wyniki. I tak właśnie się czują podczas warsztatów kulinarnych. Bez nacisku, pod przyjaznym okiem naszych prowadzących, z ich aprobatą i życzliwym podejściem, uczestnicy naszych warsztatów kulinarnych w Kids’ Kitchen zdobywają wiele kompetencji i zyskują coś nieocenionego, czyli poczucie bycia w gronie ludzi pozytywnie do siebie nastawionych i robiących coś wspólnie w fajny sposób.