W trosce o zdrowe jamy ustnej

23 marca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Po wypadnięciu zębów stałych nie można liczyć na to, że wyrosną nowe. Niestety wiele osób zaniedbuje higienę jamy ustnej, co wiąże się z szeregiem negatywnych skutków ubocznych. Już nawet wypadnięcie jednego zęba staje się problemem, bo oddziałuje to niekorzystnie na całe uzębienie. Najważniejsza jest profilaktyka, aby ochronić się przed bólem, kosztownym i czasochłonnym leczeniem. Można oczywiście wstawić implanty stomatologiczne, ale jest to długotrwały proces, który pochłania sporo oszczędności. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, przestrzeganiu podstawowych zasad, aby wizyty u dentysty nie wiązały się z negatywnymi emocjami.

dentysta

Jak dbać o higienę jamy ustnej, radzi dentysta Chorzów

Pomimo tego że zęby są niezwykle wytrzymałe, to przez nieprawidłową ich pielęgnację lub zaniedbywanie higieny jamy ustnej można przyczynić się do rozwoju chorób przyzębia i próchnicy zębów. Niestety wiele osób zmaga się z rozmaitymi chorobami, które wymagają leczenia stomatologicznego. Niezwykle ważne jest codzienne i odpowiednie szczotkowanie zębów. Pamiętać trzeba oczywiście o doborze właściwej szczoteczki i pasty do zębów. Znaczenie ma również stosowanie nici dentystycznych, czyścika do języka, płynów do płukania jamy ustnej. Wiele osób zapomina nawet o tym, że szczoteczka musi być wymieniana co min. trzy miesiące. Istotne będzie to, aby dobrać odpowiednią twardość włosia. Nie wystarczy szczotkować zębów przez kilkanaście sekund, kolejnym problemem jest zapominanie o szczotkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Niestety pokarm znajdujący się w zakamarkach uzębienia stanowi idealną pożywkę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Najbardziej problematyczne są cukry sprzyjające powstawaniu próchnicy i kwasy niszczące szkliwo. Jeśli powstaną ubytki, to trzeba udać się z nimi do stomatologa, to samo dotyczy kamienia nazębnego.

Na czym polega prawidłowa higiena jamy ustnej?

Do szczotkowania zębów zaleca się używanie pasty zawierającej fluor. Zęby powinny być szczotkowane z każdej strony przez około dwie minuty. Najbardziej precyzyjna jest szczoteczka elektryczna, soniczna. Godny polecenia będzie również irygator, szczególnie jeśli ktoś ma aparat ortodontyczny. Szczotkować trzeba w taki sposób, aby wymiatać resztki pokarmowe z dziąseł i zębów. Zaleca się wykonywać ruchy szczoteczką przy główce ułożonej pod kątem 45 stopni. Nie można pomijać czyszczenia języka, na którym znajduje się mnóstwo bakterii. Warto wyposażyć się w przeznaczoną do tego skrobaczkę. Higiena jamy ustnej dotyczy również nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Ostatnim etapem będzie dokładne wypłukanie jamy ustnej płynem, który ma działanie antybakteryjne i zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego.

Konsekwencje niedbania o uzębienie

Czasem konieczne staje się leczenie kanałowe, aby uchronić się przed ekstrakcją zmienionego chorobowo zęba. Wskazaniem jest objęcie stanem zapalnym miazgi zębowej. Bardzo często przyczynia się do tego nieleczona próchnica. Czasem powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, przez którą dochodzi do powstania uszkodzenia szkliwa. Leczenie kanałowe polega na dokładnym oczyszczeniu całej komory zębowej, a po usunięciu miazgi przechodzi się do zatrucia kanału. Jest to jednak równoznaczne z tym, że ząb staje się martwy. Jeśli jednak zabieg zostanie przeprowadzony przez fachowca, to nie trzeba martwić się wystąpieniem działań niepożądanych, a ząb posłuży pacjentowi przez wiele lat. Zniknie też problem z dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem. Można oczywiście zdecydować się na ekstrakcję zęba i wstawienie implantu stomatologicznego. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie, ale wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów. Implanty są świetnie tolerowane przez organizm, rewelacyjnie imitują prawdziwe zęby pod względem wyglądu i funkcjonowania.

Licówki sposobem na szybką poprawę wyglądu uzębienia

Nie każdy może pochwalić się nieskazitelnym uśmiechem. Częstym problemem jest nieestetycznie wyglądające szkliwo, objęte różnymi defektami. W większości przypadków uzębienie nie jest śnieżnobiałe. Osoby znane z telewizji, celebryci, zawdzięczają swój perfekcyjny uśmiech głównie licówkom. Jest to skuteczny i szybki sposób na poprawienie estetyki uzębienia. Możliwe staje się zakamuflowanie ubytków, przebarwień, szpar między zębami, nierówności. Mając licówki, można liczyć na to, że nie będzie się na nich łatwo osądzać kamień nazębny. Istotne będą: prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej, regularne wizyty u dentysty i właściwe dbanie o licówki. Najlepsze są nakładki porcelanowe ze względu na to, że świetnie imitują prawdziwe szkliwo i są odporne na przebarwienia.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklep a jego reklama ?
To przecież ważne kwestie. Jeśli o to nie zadbacie, to efekt może być...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...