Skrobia ziemniaczana dla urody – naturalny botoks!
W tym artykule zajmiemy się skrobią ziemniaczaną i jej nietypowym zastosowaniem. Ten produkt kuchenny można wykorzystać również w kosmetyce. Posiada mnóstwo cennych właściwości pielęgnacyjnych i skutecznie zastępuje sklepowe preparaty. Zobaczcie, co można zrobić z tego cudownego proszku.
Co nieco o skrobi
Powstaje z bulw pędowych ziemniaków, następnie się je rozdrabnia, myje i wypłukuje skrobię. Ostatecznie staje się drobnym i białym proszkiem, który przy pocieraniu delikatnie skrzypi. Mąkę ziemniaczaną głównie używa się w kuchni do wypieków. Mimo to, znalazła zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Dawniej pomagała wyrabiać krochmal czy utrzymywać irokezy na głowach.
Jej główną zaletą jest fakt, że nadaje się do diety bezglutenowej. Ponadto zawiera witaminy C i B6, stanowi doskonałe źródło energii oraz błonnika pokarmowego, dzięki czemu reguluje trawienie. Skrobia należy do grupy wielocukrów, więc dostarcza do organizmu odpowiednie ilości węglowodanów. Stanowi również element diety stosowanej przy zatruciach. Łagodzi biegunkę oraz bóle brzucha. Aktualnie wciąż odkrywa się jej ukryte talenty, tym razem w kosmetyce.
Zastosowanie
Skrobie możecie wykorzystać, jako naturalny botoks. Wystarczy, że wymieszacie ze sobą ubite białko, łyżkę kefiru i łyżkę skrobi ziemniaczanej. Maseczkę nałóżcie na oczyszczoną twarz i pozostawcie na 15 minut. Następnie umyjcie ją ciepłą wodą. Skóra stanie się jędrna oraz naprężona. Tym oto sposobem, zaoszczędzicie na zabiegu medycyny estetycznej i zyskacie efekt botoksu w domowym zaciszu.
Suchy szampon – wetrzyjcie niewielką ilość skrobi w przetłuszczoną skórę głowy. Włosy natychmiast zyskają odświeżenie i będą wyglądać, jak świeżo umyte. Pamiętajcie jednak, aby nie nadużywać tego sposobu, ponieważ możecie wysuszyć łuskę włosa.
Dodajcie mąkę do gotowej odżywki, aby włosy zyskały błysk i odpowiednie nawilżenie.
Możecie również stworzyć maseczkę na twarz, która idealnie nadaje się do cery trądzikowej oraz tłustej. Zmieszajcie ze sobą trzy łyżki mleka, odrobinę wody oraz trzy łyżki mąki ziemniaczanej. Maseczkę nakładajcie na 15 minut.
Skrobią wzmocnicie również rzęsy, dodacie im optycznego pogrubienia i ułatwicie rozprowadzanie na nich tuszu. Małym pędzelkiem nabierzcie odrobinę mąki i delikatnie oprószcie nią rzęsy.
Skończył Wam się puder? Nic straconego ! Z pomocą również przyjdzie Wam skrobia. Doskonale matuje skórę i pochłania nadmiar sebum. Do ciemniejszych karnacji, polecamy użycie skrobi z dodatkiem cynamonu.
Jeżeli zmagacie się z matowymi paznokciami, to koniecznie spróbujcie wymieszać mąkę z lakierem i nałożyć na paznokcie.
Przepis na domową skrobię
Co kupić?
- ziemniaki
- zimna woda
Przygotowanie:
Ziemniaki musicie obrać ze skórki, pokroić na kawałki i zmiksować w sokowirówce lub zetrzeć na tarce. Następnie uzyskany sok przełóżcie do przezroczystego pojemnika i odstawcie na 20 minut. W tym czasie nastąpi oddzielenie się wody od skrobi. Następnie zlejcie wytworzony różowy sok i pozostawcie biały osad na dnie. Wypełnijcie pozostałość wodą i ponownie odstawcie do opadnięcia. Cały proces powtarzajcie tak długo, aż woda stanie się przezroczysta. Skrobię wybierzcie za pomocą łyżeczki i wrzućcie na papier. Teraz musicie ją wysuszyć przez noc, najlepiej na lub przy kaloryferze. Powstaną białe grudki, które musicie rozbić i gotowe !
Skrobia ziemniaczana wykonana własnoręcznie, nie posiada antyzbrylaczy i konserwantów.