Psychoterapia w depresji – jaką formę pomocy wybrać?

24 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rosnąca świadomość społeczna dotycząca chorób psychicznych sprawiła, że depresja przestała być tematem tabu. Ludzie nie boją się już o niej mówić głośno. Nie boją się też prosić o pomoc. Dzięki temu metody leczenia depresji znacznie się rozwinęły w ostatnich latach – pacjent nie jest już skazany wyłącznie na leki, teraz ma do dyspozycji także różne techniki psychoterapeutyczne. Jeśli Ciebie również dotknął problem depresji, koniecznie zgłoś się do lekarza. Z tą chorobą nie wygrasz sam(a).

Psychoterapia w depresji

Jaka jest najlepsza terapia w depresji?

Istnieje kilka podstawowych nurtów terapeutycznych stosowanych w leczeniu depresji. Należą do nich: terapia psychodynamiczna, ukierunkowana na rozpoznanie tłumionych konfliktów wewnętrznych i ich stopniowe rozwiązywanie, terapia interpersonalna, skupiająca się głównie na poprawie zaburzonych relacji międzyludzkich, oraz terapia poznawczo-behawioralna, polegająca na zdiagnozowaniu i wyeliminowaniu wykształconych przez chorego patologicznych wzorców myślowych. Niekiedy, szczególnie na początku leczenia, stosowana jest także farmakoterapia, jednak zaleca się ją wyłącznie jako wspomaganie psychoterapii, nie jej zamiennik, ponieważ taka farmakologiczna terapia w depresji może jedynie doraźnie zamaskować objawy zamiast pozbyć się ich na dobre. O tym, jakie podejście terapeutyczne będzie odpowiednie w danym przypadku, zdecyduje lekarz – tylko on potrafi w sposób kompetentny ocenić stopień nasilenia choroby, czynniki warunkującej jej rozwój i indywidualne predyspozycje psychologiczne pacjenta, które odgrywają kluczową rolę w leczeniu.

Czy depresję można całkowicie wyleczyć?

Depresja, niezależnie od stopnia nasilenia objawów, może być skutecznie leczona, o ile leczenie opierać się będzie na dogłębnej psychoanalizie problemu. Taka terapia w depresji przynosi najlepsze efekty, ponieważ nie polega jedynie na zwalczaniu objawów, ale skupia się też na rozpoznaniu i eliminacji czynników, które doprowadziły do ich wystąpienia – dzięki temu daje długofalowe rezultaty. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko nawrotu choroby, jest ono jednak stosunkowo niewielkie. Psychoterapia daje bowiem pacjentowi również narzędzia skutecznej profilaktyki.

Autor tekstu: www.psyche-balans.pl

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.