W upalne dni lepiej odstawić na bok ciężkie i słodkie zapachy na rzecz tych orzeźwiających i lekkich. Letnie pogody staną się wtedy jeszcze przyjemniejsze i bardziej rześkie.
W letniej porze roku lepiej niż perfumy sprawdzą się „lżejsze” wody toaletowe lub delikatne mgiełki zapachowe. Zawierają one mniej alkoholu i olejków eterycznych, co przekłada się na niższą cenę i subtelniejszy zapach. Ich wadą jest jedynie mniejsza trwałość – trzeba używać ich kilkakrotnie w ciągu dnia aby „poprawić” zapach. Latem są niezastąpione. Gorące powietrze sprawia, że zapach staje się bardziej wyczuwalny niż zimą, dlatego mniejsza ilość olejków eterycznych uchroni nas przed eteryczną „przesadą”.
Orzeźwiające aromaty
Perfumy o ciężkich, orientalnych i słodko-kwiatowych nutach lepiej zostawić na zimę. Upalne powietrze może sprawić, że staną się nieprzyjemnie duszące. Jaki więc zapach wybrać? Najlepiej taki, który kojarzy się z czymś orzeźwiającym. Dobrze, jeśli będzie nawiązywał do soczystych owoców, np. arbuza, melona, limonki. Takimi właśnie nutami – owocowymi, zwłaszcza cytrusowymi, powinniśmy kierować się przy doborze naszego letniego zapachu. Świetnym pomysłem jest przechowywanie takich perfum w lodówce – uzyskamy wtedy nie tylko zapachowe orzeźwienie.
Zapach uniwersalny
Nuty cytrusowe i owocowe należą właśnie do grupy aromatów, które podobają się praktycznie każdemu. Kto nie lubi zapachu orzeźwiającej cytryny lub pomarańczy? Warto wiedzieć, że są to aromaty działające uspokajająco, odprężająco i łagodzą stres. Oprócz tego, mimo swojej kojącej natury, potrafią także dodać energii i pewności siebie. Powszechnie kojarzą się z czystością i porządkiem.
Zapachowa etykieta
Jednak oprócz dobierania perfum, ważne jest także odpowiednie ich używanie. Powinniśmy nie przesadzać i perfumować się z umiarem. Zapach powinien być delikatnie i subtelnie wyczuwalny dla osób stojących obok nas, nie powinien wypełniać całego pomieszczenia, w którym jesteśmy. W wielu sytuacjach przesadne perfumowanie się uznawane jest za towarzyską gafę. Do pracy najlepiej używać zapachów lekkich i orzeźwiających, nigdy wyrazistych i agresywnych. Takie lepiej sprawdzą się wieczorem. Warto pamiętać o tym, że pachną nie tylko perfumy, ale także inne kosmetyki (np. lakiery do włosów, proszki lub płyny do prania). Trzeba upewnić się czy woń używanej mgiełki, wody toaletowej lub perfum nie kłóci się z pozostałymi zapachami. Łatwo wtedy o nieprzyjemny kontrast. Najlepiej łączyć zapachy o podobnych nutach: kwiatowe z kwiatowymi, cytrusowe z cytrusowymi itp.
zobacz również:
Perfumy damskie lato 2021 – Sprawdź czym będziemy pachnieć!
Męskie perfumy Dior – najpopularniejsze zapachy
Jak produkuje się perfumy?
Czy warto testować perfumy przy pomocy blottera?