URODA I ZDROWIE

Czy warto testować perfumy przy pomocy blottera?

13 kwietnia 2021, dodał: Redakcja

Wybór odpowiednich perfum nie jest łatwą sprawą. Chcąc sprawdzić, czy zapach będzie nam odpowiadał musimy przetestować wiele różnych flakoników. Jak to zrobić przy pomocy blottera, by mieć pewność, że wybrany zapach jest tym odpowiednim?

Dlaczego warto testować perfumy przy pomocy blottera?

Blottery, czyli niewielkie, papierowe paski zapachowe, używane są przez perfumiarzy w trakcie prac nad komponowaniem zapachu. Służą również klientom do testowania perfum i są świetną alternatywą dla aplikowania aromatu bezpośrednio na skórę. Testowanie perfum za pomocą blottera pozwala na dogłębne zapoznanie się z pełnym bukietem zapachów, bez obaw o pomyłkę. Choć zapach na blotterze lekko różni się od tego naniesionego na ludzką skórę, kluczowe akcenty wciąż zostają zachowane. Dzięki temu można przeanalizować większą ilość flakoników w krótszym czasie.

Jak prawidłowo testować perfumy z użyciem blottera?

Gdy mamy przed sobą setki różnych flakoników, ciężko jest wybrać ten jedyny. Nawet jeśli zacieśnimy swój wybór i weźmiemy na tapet wyłącznie perfumy arabskie, wciąż musimy sprawdzić minimum kilka czy kilkanaście różnych zapachów. Jak to zrobić, by nie zwariować?

Przede wszystkim nie powinniśmy podejmować decyzji pochopnie. Aby zapoznać się z pełnym bukietem perfum potrzebujemy przynajmniej kilku godzin, dlatego na dobór odpowiedniego flakonika warto zarezerwować sobie nawet kilka dni. Do samego procesu należy podejść najlepiej z rana, gdy nasz nos jest „wypoczęty” po nocy. Powinniśmy unikać przy tym stosowania własnych perfum, zapachowych balsamów i kosmetyków, które mogą oszukać nasz zmysł węchu i zafałszować aromat testowanych próbek.

Zaczynając test, bierzemy blotter i z odległości kilku centymetrów psikamy na niego perfumami, a w przypadku perfum w olejku, próbek czy opakowań z bagietką po prostu nanosimy niewielką ilość na papierek. Po naniesieniu zapachu na blotter odczekujemy kilkanaście minut, by woń alkoholu, na bazie którego tworzone są perfumy odparowała. Następnie w odległości kilku centrymetrów wachlujemy papierkiem przed nosem, by zapoznać się z zapachem. Nie podsuwamy przy tym blottera bezpośrednio pod nozdrza, ponieważ aromat będzie zbyt intensywny. Jeśli pierwszy test nam się spodoba – zapisujemy nazwę perfum na blotterze i odkładamy pasek na bok.

Po upływie kilkudziesięciu minut ponownie sięgamy po papierek zapachowy. Wówczas wyczuwalne stają się nuty serca – drugiej fazy perfum. To właśnie ten aromat ma kluczowe znaczenie przy wyborze zapachu, ponieważ nadaje mu charakter.

Następny test powinien nastąpić po kilku godzinach. Wówczas zapach przechodzi kolejną zmianę, by uwolnić duszę perfum. Dopiero po upływie tego czasu możemy określić, czy ten konkretny zapach nam odpowiada.

Jeśli zamierzamy za jednym zamachem przetestować kilka różnych flakoników, warto mieć ze sobą ziarna kawy, które pomogą nam „zresetować” nos pomiędzy próbkami. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję i nie oszaleć z nadmiaru aromatów.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Brak możliwości komentowania.

FORUM - bieżące dyskusje

Wypożyczalnia sprzętu fitness
Ja mam swoje hantle domowe, matę do ćwiczeń i to w zasadzie tyle,...
Promocje na kosmetyki
W Rossmannie najczęściej widzę fajne promocje, właściwie do innych drogerii już nie chodzę.
TOŁPA, dermo face, Physio - warto k…
Tołpa fajna ,jeszcze nie trafiłam na nieudany kosmetyk u nich... Pozostałych nie znam.
styl gwiazd
Ja lubię styl J.Lo, Taki na luzie, a jednocześnie elegancki.