Pełne czy przeszklone – jakie drzwi do mieszkania wybrać?
Dobrze dobrane drzwi pokojowe nie tylko spełnią swoją funkcję, ale również będą pasować do aranżacji wnętrza. Osoby urządzające mieszkanie lub też planujące jego generalny remont mogą wybierać m.in. pomiędzy modelami pełnymi lub też z przeszkleniami. Co wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji?
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się pełne drzwi pokojowe?
Wybierając drzwi pokojowe do mieszkania, warto wziąć pod uwagę funkcję, jaką mają one pełnić. Jeśli więc chcemy, aby zapewniały przede wszystkim intymność, rozsądnie jest postawić na skrzydła pełne. Ich budowa sprawia, że zapewniają izolację akustyczną na wysokim poziomie, ale też skutecznie odgradzają pomieszczenie od reszty mieszkania. Właśnie z tych powodów pełne drzwi pokojowe często wybierane są do takich pomieszczeń, jak sypialnia, gabinet oraz łazienka i toaleta. Pełne skrzydło sprawdzi się także w pomieszczeniach gospodarczych, których wnętrza nie chcemy pokazywać, a więc np. spiżarni czy pralni.
Gdzie warto wybrać drzwi z przeszkleniami?
Drzwi pełne zapewniają spokój, ciszę i intymność, a mimo to modele z przeszkleniami cieszą się niemałą popularnością. Ich zaletą jest z pewnością fakt, że pozwalają lepiej doświetlić wnętrze i wizualnie je powiększają. Właśnie dlatego doskonale sprawdzają się w ciemnych pokojach. Wiele osób wybiera je także do pomieszczeń otwartych nie tylko dla domowników, ale również dla gości, a wiec np. salonu, jadalni czy pokoju dziennego.
Kompromisem pomiędzy zapewnieniem intymności oraz doświetleniem wnętrza jest montaż drzwi częściowo przeszklonych. W tego typu modelach szyba znajduje się w górnej części. Dzięki temu np. toaleta czy łazienka bez okna ma dostęp do światła, a jednocześnie drzwi zapewniają niezbędną w tych pomieszczeniach prywatność.
Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając drzwi do mieszkania?
Producenci stolarki drzwiowej mają obecnie do zaoferowania ogromny wybór modeli drzwi pełnych oraz z przeszkleniami. Z jednej strony pozwala to znaleźć produkt idealnie dopasowany do konkretnego wnętrza, z drugiej zaś może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji podczas zakupów. Warto więc kierować się nie tylko wymienionymi wyżej względami, ale też stylem, zgodnie z którym planujemy urządzić mieszkanie.
W klasycznie zaaranżowanych wnętrzach doskonale sprawdzają się drzwi z dekoracyjnymi frezowaniami. Tego typu elementy doskonale pasują do sztukaterii na ścianach oraz listew przypodłogowych i podsufitowych z ozdobnymi frezami, dlatego świetnie wpiszą się również w styl angielski, a także glamour.
W nowoczesnych mieszkaniach dominują stonowane barwy oraz geometryczne wzory, najlepiej więc w tym przypadku zdecydować się na drzwi o prostym designie. Nie oznacza to jednak, że muszą one być całkowicie pozbawione ozdób. Do nowoczesnego wnętrza pasować będą zarówno przeszklenia o geometrycznych kształtach, jak i dekoracyjne aplikacje wykonane ze stali. Ciekawym pomysłem jest też wybór drzwi z powierzchnią o strukturze lnu lub łupka, bądź też z błyszczącym wykończeniem albo przeciwnie – z matową powierzchnią, po której można pisać kredą. Świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza w aranżacjach minimalistycznych, jest wybór drzwi z ukrytą ościeżnicą. Wówczas po ich zamknięciu widoczna pozostaje tylko klamka oraz linia skrzydła.
Przesuwne czy rozwierane?
Drzwi pokojowe powinniśmy wybierać, kierując się nie tylko kwestiami estetyki, ale też względami praktycznymi. Większość osób decyduje się na skrzydła rozwierane, jednak w przypadku małych mieszkań mogą one o siebie zaczepiać podczas otwierania. W takiej sytuacji rozsądnie jest rozważyć możliwość montażu drzwi przesuwnych. Mogą one być ukryte w ścianie, co wymaga wcześniejszego przygotowania specjalnej kasety, lub też nasuwać się na nią. W tym drugim przypadku mechanizm jest ukrywany w specjalnej maskownicy, ale może on również pełnić rolę dekoracji.
Drzwi przesuwne to także świetny sposób na rozdzielenie funkcjonalnych stref w większym pomieszczeniu, a więc np. otwartej kuchni i salonu lub biura czy sypialni i pokoju dziennego w niewielkim mieszkaniu.