Dieta dobra dla jelit

6 stycznia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kondycja jelit ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zdrowe jelita to nie tylko lepsze trawienie, ale także lepszy stan całego organizmu, a nawet naszej psychiki! Warto dbać o jelita, a zrobić to można w bardzo prosty sposób – stosując się do zasad zdrowej diety. Podpowiadamy, jakie to zasady oraz co jeszcze można zrobić, żeby zapewnić jelitom komfort.

probiotyki

Probiotyki – sprzymierzeńcy jelit

W jelitach zdrowego dorosłego człowieka jest ponad 100 trylionów bakterii, co daje około 2 kg mikroorganizmów! Wśród nich większość stanowią korzystne dla naszego zdrowia. Bardzo ważne jest, by były w dobrej kondycji i by ich liczba nadmiernie nie spadła. To dzięki nim sprawnie przebiegają procesy trawienia pokarmu, a jelita są sukcesywnie oczyszczane. Probiotyki to integralna i niezbędna część układu pokarmowego. Zdrowe jelita to zaś między innymi sprawniej funkcjonujący układ odpornościowy.

Jak dbać o florę bakteryjną jelit?

Probiotyki występują w produktach spożywczych, takich jak przetwory mleczne poddane fermentacji (zawierają one bakterie fermentacji mlekowej korzystne dla pracy jelit), kiszone warzywa (najpopularniejsze to kiszona kapusta i kiszone ogórki) oraz na przykład w zakwasie chlebowym. Jeśli chcemy, by nasze jelita były zdrowe i pracowały bez zarzutu, koniecznie włączmy te produkty do codziennej diety. Dobrze jest też zadbać o jej zróżnicowanie, to znaczy jeść różne produkty zawierające dobroczynne bakterie.

Oprócz tego powinniśmy dostarczać wraz z dietą prebiotyki, czyli węglowodany nierozkładane w przewodzie pokarmowym przez enzymy trawienne. Stanowią one pożywkę dla bakterii probiotycznych. Źródłem prebiotyków są warzywa: cykoria, cebula, czosnek, ziemniaki, pomidory, owoce oraz niektóre zboża i miód.

Kiedy suplementować probiotyki?

Probiotyk to suplement diety zawierający szczepy żywych bakterii probiotycznych. Stosuje się go w przypadkach, gdy flora bakteryjna jelit złożona z dobroczynnych mikroorganizmów z jakiegoś powodu ulega osłabieniu.

Probiotyk może być też połączony z prebiotykiem. Taki preparat nosi nazwę synbiotyk.

Synbiotyk będzie miał w swoim składzie oprócz szczepów bakterii probiotycznych także substancje takie jak oligosacharydy lub fruktooligosacharydy.

Zdarza się, że zarówno probiotyk, jak i synbiotyk należy przechowywać w lodówce. Na szczęście są już nowoczesne preparaty produkowane przy użyciu innowacyjnych technologii, które pozwalają przechowywać suplementy w temperaturze pokojowej.

Jeśli chcemy, żeby bakterie probiotyczne spełniły swoje zadanie i wspomogły jelita, przestrzegajmy zaleceń podanych na ulotce.

Pamiętajmy też, że przyjmowanie suplementu diety nie zastąpi na dłuższą metę zdrowego odżywiania się. Właściwa dieta to podstawa dla zdrowia naszych jelit, a co za tym idzie – dla całego organizmu oraz dla naszego samopoczucia.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz