URODA I ZDROWIE

Czarno-białe zabawki dla dzieci

5 stycznia 2021, dodał: Redakcja

Kilkanaście lat temu młodzi rodzice cieszyli się, bo w sklepach pojawił się szeroki wybór kolorowych zabawek i artykułów dla dzieci. Dzisiaj już wiemy, że dla ich prawidłowego rozwoju warto postawić jednak na bezpieczny minimalizm. Aby w odpowiedni sposób stymulować ich wzrok, warto stawiać na duże, wyraźne wzory i materiały utrzymane w biało-czarnych barwach. Doskonałym wyborem okazuje się np. czarno-biała mata z pałąkami. Dlaczego właśnie takie rozwiązania sprawdzają się najlepiej?

 

niemowlak

Wzrok niemowlęcia

Wielu rodziców wciąż nie rozumie, dlaczego w sklepach często pojawia się czarno-biała mata z pałąkami czy pałąk z zabawkami utrzymany w takich samych kolorach. Dlatego na początek warto zrozumieć, jakie procesy zachodzą w rozwoju zmysłu wzroku noworodka. Należy podkreślić, że rozwijając się w łonie matki przez 9 miesięcy był zupełnie pozbawiony bodźców wzrokowych, przez co jego oczy po przyjściu na świat są bardzo wrażliwe. Dopiero po upływie kilku tygodni maluch uczy się skupiać wzrok i wyodrębniać z otaczającej go przestrzeni poszczególne elementy. Okazuje się, że w stymulacji wzroku najskuteczniej sprawdzają się właśnie czarno-białe zabawki.

 

W pierwszych tygodniach życia maluszek widzi stosunkowo wyraźnie na odległość od piersi do twarzy matki, czyli ok. 20-30 cm. Okazuje się, że obrazy są dla niego utrzymane w odcieniach szarości. W ciągu 3 miesięcy pole widzenia powinno poszerzyć się o ok. 3 metry, a dziecko nauczy się postrzegać kształty, barwy i jasność. To naturalny zabieg, który chroni niemowlę przed nadmiarem docierających do niego bodźców. Noworodek poznaje otaczający go świat w spokojny sposób.

Czarno-białe zabawki kontrastowe

Nie ulega wątpliwości, że kontrastowe zabawki są bardzo dobrym stymulatorem dla rozwijającego się zmysłu wzroku. Wyraźnie odcinają się od otoczenia, co sprawia, że stają się bardziej interesujące dla niemowlaka. Dlaczego jeszcze mata czarno-biała czy pałąk z zabawkami do wózka w tych kolorach będą dobrym rozwiązaniem? Okazuje się, że rozwijają mózg niemowlęcia na wielu płaszczyznach.

Inteligencja emocjonalna

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że organizacja mózgu noworodka jest naprawdę słaba. Połączenia neuronalne są niezbyt silne, a odpowiedzialna za prawidłowe przetwarzanie informacji osłonka dopiero się kształtuje. Jeśli więc zależy nam na tym, by dziecko we właściwy sposób nazywało i wyrażało emocje, musimy wspierać je w rozwoju już od pierwszych dni życia. Okazuje się, że mata czarno-biała może więc wpływać na inteligencję emocjonalną człowieka – zabawki na pałąkach są wyraźnym bodźcem, który ułatwia odkrywanie otoczenia.

Koncentracja

Nie ulega wątpliwości, że czarno-biała mata z pałąkami wyraźnie odcina się od otoczenia, przez co skutecznie przyciąga uwagę niemowlaka. Mózg maluszka dostaje bowiem sygnał, że w pobliżu znajduje się coś godnego uwagi. Rozwija się więc nie tylko wzrok, ale również umiejętność koncentracji.

wózek nowoczesny dla dziecka

TinyLove Activity Arches MagicalTales SunnyStroll BlackandWhite BabyExploringthearch Smilingbaby

Wyciszenie

Co jeszcze sprawia, że czarno-biała mata z pałąkami będzie doskonałym wyborem? Musisz wiedzieć, że zabawki utrzymane w kontrastowych kolorach wydłużają czas obserwacji otoczenia po karmieniu. Co to oznacza? Dzieci stymulowane nimi przez rodziców od pierwszych tygodni życia wykazują większą motywację do poznawania świata. Można rozpoznać to poprzez samodzielne zmienianie przedmiotów, na których skupiają swoją uwagę. Okazuje się, że wystarczy pełny brzuszek i sucha pieluszka, by niemowlę nawet przez 45 minut spokojnie przyglądało się wszystkiemu, co je otacza.

Aby wspierać prawidłowy rozwój wzroku niemowlęcia, możesz zainwestować w kontrastujące zabawki. Najbardziej praktyczna okazuje się czarno-biała mata z pałąkami lub pałąk z zabawkami, który można przyczepić do wózka czy łóżeczka. Jeśli wokół nie będzie nadmiaru innych barw, będą skutecznie odcinały się od otoczenia i wpływały korzystnie na jego ogólny rozwój.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Stylowe meble drewniane
Ja uwielbiam stylowe meble. Są zawsze w modzie i nie nudzą się szybko.
Obuwie
Można spróbowac z butami z sieciówek. Jak szybko się zniszczą to zawsze w...
Bydgoszcz
Teraz trudno o pracownika...trzeba oferowac porządne stawki to jest szansa kogoś znaleźć w dosć...
Marzenia czy "praktyczne" przygotow…
Jak 2 ludzi się kocha to miejsce jest nie ważne :). Chociaż miło...