Inspiracje na świeczniki , wieńce i ozdoby Bożonarodzeniowe

8 grudnia 2020, dodał: Ania
Artykuł zewnętrzny

Dziś kolejna porcja świątecznych dekoracji. Zachęcam was gorąco do samodzielnego przygotowania ozdoby na Boże Narodzenie. Możecie zainspirować się jednym z moich pomysłów lub poszperać w internecie. Podpowiem wam, że pięknie i efektownie wyglądają ozdoby z filcu. Nie potrzebujecie do ich wykonania maszyny do szycia. Wystarczy igła z nitką, kilka arkuszy kolorowego filcu, tasiemki lub patyczki do szaszłyków. Dekoracje z filcu mogą zdobić nie tylko choinkę, ale zatknięte na patyczek będą doskonałym dodatkiem do stroików. Oczywiście pośród świątecznych dekoracji nie może zabraknąć tych z żywymi gałązkami,ale takie lepiej robić na kilka dni przed świętami. Tak więc zapraszam do obejrzenia kilku propozycji ręcznie wykonanych świeczników, wieńców oraz w bonusie prosta , drewniana choinka.

 

Świeczniki z darów natury

Uwielbiam domowe wyroby z naturalnych skarbów przyrody. Więc na początek dwa świeczniki wykonane na drewnianej podstawie. Zacznę od tego u góry. Podstawą świecznika jest plaster drzewa kilku centymetrowej grubości. Na nim umieściłam 4 pionowe dość grube kawałki drewna. Wewnątrz każdego z nich jest otwór pasujący na małe świeczki -tealighty. Do tego koniecznie kilka szyszek i suszona pomarańcza.

Świecznik poniżej ma już nieco inną podstawę. To kawałek drzewa pokryty korą i dlatego jest tym ciekawszy. Zyskuje na chropowatej fakturze. Tu także umieszczamy świeczki w odpowiednio przygotowanych, małych kawałkach drzewa. Na tylnej stornie świecznika umocowane są pionowa białe gałązki. Naturalne gałązki trzeba oczywiście co roku wymieniać, a reszta ozdób pozostaje na miejscu.

Ten świecznik równie dobrze może stać się wiankiem. Wystarczy tylko zamocować tasiemkę i umieścić na drzwiach czy ścianie. Użyłam tylko i wyłącznie szyszek oraz orzechów. Wianek nie ma podstawy i klejony był „na oko”. Jak widać wyszło, chociaż trochę się męczyłam.Najbardziej lubię pracować na wiklinowym okręgu. Świecznik ma dużą średnicę, więc do środka pasuje nawet gruba świeca. Nie ma podkładki, więc najlepiej użyć takiej w słoju. Świecznik nie jest pomalowany. Jedynie delikatnie spryskany lakierem.

Kolejny świecznik -wieniec z szyszek. Wykonany bez formy. Tym razem nieco wyższy i pełniejszy. Brzegi szyszek delikatnie pobieliłam zwykłą farbką plakatową i spryskałam lakierem. Kilka kolorowych bombek i tasiemka zdobią brązową koronę. W środku czerwone świeczki na przezroczystej, szklanej podstawce. Przyznam, że w ubiegłym roku przekształciłam go w wianek na drzwi, ale jak na złość nie mogę znaleźć zdjęć. Jak będę go zawieszała, to uaktualnię.

I kolejny świecznik świecznik. Został zrobiony dla kolegi. Kazałam mu kupić świece i potem wyszło takie coś. Podstawą świecznika jest kartonik oklejony czerwonym, welurowym materiałem. Potem orientacyjnie umieściłam świeczki, a pozostałą część podstawy wypełniłam orzechami, żołędziami i szyszkami. Użyłam też małych ozdóbek w postaci grzybków, jabłek i drewnianych aniołków. Przód świecznika zdobi lniano koronkowa kokarda.

Wieńce Bożonarodzeniowe

Tylko jeden z nich został u mnie. Tak już mam, że przeważnie zeszłoroczne dzieła idą do innych domów. Jak zaczynam swoje tworzenie też często wianki lub inne dekoracje wędrują od razu do moich przyjaciół. Żeby w piękne, świąteczne chwile patrząc na stroik pomyśleli ciepło o mnie.

W moich wieńcach królują szyszki i inne zdobycze. Co roku mam wcześniej uzbierane i czekają sobie na moment, kiedy mam więcej czasu. Dwa poniższe wianki zrobione są na styropianowej podstawie i obleczone. Do pierwszego użyłam materiału, zaś w drugim wykorzystałam ozdobną siatkę florystyczną.W wiankach znalazły się także zielone gałązki. Nie miałam sztucznej jodły czy świerku, więc musiał wystarczyć bukszpan. W takich wiankach doskonale spisują się miniaturowe ozdoby takie jak grzybki, czy jabłka. Są one zazwyczaj pakowane po kilka sztuk i posiadają druciki do zamocowania. Ja i tak dodatkowo mocowałam je za pomocą kleju na gorąco. Jeśli chodzi o wianki muszą mieć mocowanie za pomocą którego można je zwiesić. W zależności od dodatków także często używa się w nich ozdobnych kokard. W obu moich wiankach są takowe. Jedna z koronki druga zaś klasyczna, gruba tasiemka.

Kiedy zaglądasz do szafy i wiesz, że nie będziesz już chodzić w tym swetrze, a szkoda ci go wyrzucić. Wtedy zawsze wpadam na pomysł recyklingu. Szary i bordowy wianek obleczone są właśnie takimi materiałami. Na zdjęciach jeszcze nie skończone. Tu można poszaleć. Do tekstylnych wianków również pasuje wiele ozdób.

Pokusiłam się w ubiegłym roku o stworzenie bardziej eleganckiego wianka. Jego postawą jest wiklinowy wianek z odzysku. Musiałam go wyszorować i pomalować. Jest srebrny bo akurat taki miałam spray. W oryginale wewnątrz wianka znajduje się jeszcze szydełkowy aniołek. Do dekoracji użyłam dwóch kompletów małych bombek w odcieniach różu i ciemnego fiolety dla kontrastu. Znalazły się tam również szyszki, żołędzie, zielone akcenty oraz ciemno fioletowa kokarda.

Ozdobna kula z szyszek

W sklepach znajdziecie mnóstwo rzeczy do rękodzieła. Już w typowym „chińczyku” jest pełno styropianowych podstaw do wianków, czy też bombek czy dzwonków. Do wykonania kuli z szyszek posłużyłam się dużą, styropianową kulą.Po przyklejeniu szyszek pomiędzy nie wetknęłam czerwone i białe kuleczki.

Tę ozdobę po wykonaniu możecie wykorzystać w dwojaki sposób. Wystarczy zawiesić ją na czerwonej wstążce pod sufitem. Drugą opcją jest zrobienie z niej drzewka. Doklejamy wtedy patyk i umieszczamy na podstawie.

 

Choinki z materiału

Choinki z materiału to prosty, ale jakże efektowny pomysł na ozdobę. Potrzebujecie kawałka świątecznego materiału lub na przykład w kratę, patyczki, podstawkę, kokardki i ozdoby. Choinki szyłam jeszcze ręcznie, ale wcale tego nie widać. Umieściłam je na patyczkach od szaszłyków. Zamiast na podstawkach mogą być wetknięte do plastikowych czy też ceramicznych osłonek na kwiaty. Moje podstawki to akurat obciążone opakowania po serkach topionych. Wykorzystać rzecz jasna można plastry drzewa jeśli takie posiadacie. To nie tylko dekoracja. Takie choinki nadają się idealnie do małych pomieszczeń, gdzie nie da się umieścić wielkiej, żywej.

Drewniana choinka i świecznik z korka

Choinka jest dziełem mojego zdolnego mężczyzny. Ma już tyle sprzętu, więc postanowiłam go zmotywować do tworzenia. Listewki i podstawa pochodzą także z odzysku, m.in z drewnianych palet. Boczne listewki zostały przecięte pod skosem i zamocowane za pomocą wkrętarki na poziomej listewce pośrodku. Nie jest idealnie równa, ale za to ma swój urok. W podstawce został zrobiony otwór w którym wklejono „pień” choinki. Trzeba ją jeszcze pomalować. Rezygnuję z opcji zrobienia Pani w Bieli. Zdecyduję się raczej na subtelne polakierowanie.

Do kompletu mam także prosty świecznik wykonany z korkowej podstawy palety. Nie trzeba go było szlifować. Wewnątrz jest otwór na telight. Na razie umocowałam na nim aniołka, ale nie jest to wersja ostateczna,

Lubię tworzyć dla siebie jak i dla innych. To zajęcie mnie relaksuje. Często kupuję gotowe dekoracje świąteczne, ale zawsze mam sentyment do tych wykonanych w domu.

zobacz również:

  1. Wieńce i wianuszki – świąteczne dekoracje mieszkania

  2. Świąteczne dekoracje stołu

  3. Jak zrobić świąteczny świecznik

  4. Dekorowanie potraw świątecznych

  5. Świąteczne dekoracje domu

  6. Jak perfekcyjnie ułożyć sztućce

  7. Wnętrze pełne świec- praktyczne porady

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Wattpad - korzystacie?
Ja ciągle korzystam z wymian książek, jednak papierowe są najlepsze dla mnie.
Gdzie nocować w podróżach objazdowy…
A może z air b'n'b? To też fajna opcja w większych miastach.
Koszt ślubu i wesela na 100 osób?
Wreszcie ludzie się opamiętali z zapraszaniem dawno nie widzianej rodziny i tylko najbliżsi...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Oj, niedługo już się skończy samowolka, do żłobka i przedszkola nie przyjmą i...