Bolący kręgosłup – co możesz zrobić zanim sięgniesz po tabletki
Bóle pleców i kręgosłupa są częściej występującym problemem niż nam się wydaje. Mają różne przyczyny i niestety zazwyczaj lubią się powtarzać. Kręgosłup jest wszakże jedną z najsilniejszych części naszego ciała i pełni niezwykle istotną rolę. Dlatego nie należy bagatelizować objawów bólowych w jego obrębie. Dodatkowe kilogramy, jak również zmniejszona aktywność fizyczna i siedzący tryb życia sprawiają, że nawet młode osoby uskarżają się na ból pleców. Coraz częściej oprócz bólów dolnej części kręgosłupa, mamy także do czynienia z dolegliwościami ze strony kręgosłupa szyjnego.
Do najczęstszych przyczyn bólów kręgosłupa oraz pleców oprócz już wcześniej wspomnianych należą także zwyrodnienia stawów, różnego rodzaju dyskopatie, urazy, stany zapalne, złe nawyki żywieniowe, długotrwałe narażenie na stres czy nierównomierne rozłożenie ciężaru i przeciążenia.
Problemy z kręgosłupem mogą objawiać się nie tylko powszechnie znanym bólem pleców i lędźwi promieniującym często w kierunku stopy. Kwalifikuje się tu przeszywający ból odcinka szyjnego kręgosłupa biegnący wzdłuż ręki, ból potylicy, ból głowy, któremu towarzyszą ciężkość ramion rzadziej występujący ostry ból w okolicy lędźwiowej czy między łopatkami, który pojawia się nagle podczas kichnięcia. W końcu ból występujący w okolicy piersiowej, który uniemożliwia wzięcie głębokiego oddechu. To jedne z sygnałów alarmowych, które powinny postawić was w stan gotowości.
Jeśli nas coś boli odruchowo chcemy sięgnąć po leki. Jednak uwierzcie mi w problemach dotyczących kręgosłupa niezwykle ważna jest profilaktyka. W myśl przysłowia, że lepiej zapobiegać niż leczyć musicie wdrożyć w życie zdrowe nawyki.
Zanim sięgniecie po tabletki warto zmienić swój nieco swój styl życia. Dla każdego człowieka, nie tylko którego dotyczą bóle kręgosłupa niezwykle istotna jest aktywność fizyczna. Musi być ona jednak odpowiednio dobrana, aby nie przeciążyć organizmu. Warto wzmacniać mięśnie brzucha i kręgosłupa. Spacerować, dbać o dotlenienie. Oprócz uprawiania sportu ważna jest także prawidłowa postawa ciała. Dotyczy to także postawy siedzącej.
Może to banalne, ale dotyczy zwłaszcza nas kobiet. Robiąc codzienne zakupy, pamiętajcie o równomiernym rozłożeniu ciężaru. Natomiast zamiast pojemnej, ale ciężkiej torebki – wybierzcie zdrowszy plecak. Nie możemy zapomnieć i w tym przypadku o zbilansowanej diecie. Ten aspekt ma oczywiście w pewnym stopniu wpływ na kręgosłup.
Oczywiście uporczywy ból kręgosłupa należy skonsultować z lekarzem. Zapewne da nam odpowiednie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może nas też skierować do właściwego specjalisty. Rehabilitacja i masaże działają cuda. Zaś w domu kontynuujcie terapię stosując zimne i ciepłe okłady. Polecam mieć zawsze w zapasie maści i smarowidła, które działają miejscowo, a nie obciążają żołądka i wątroby. Sięgnijcie po sprawdzoną maść tygrysią, czy chłodzącą maść końską w wyciągiem z konopi. Najlepiej wybierać te oparte na naturalnych składnikach. Zauważyłam, że wiele z tych maści inspiracje swą czerpie z receptur stosowanych przez nasze babcie i prababcie. Na kręgosłup, wzmocnienie stawów i mięśni istnieją preparaty, które regularnie przyjmowane przyniosą efekty. Będą to m.in preparaty w witaminą B , czy D3 i kwasem foliowym, kolagenem, glukozaminą, bądź MSM.
zobacz również:
Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w domu
Poranny ból kręgosłupa – porady
Jak dbać o kręgosłup
Dlaczego boli kręgosłup?