Słyszeliście kiedyś o lodówce nazywanej side by side? Czy wiecie czym się wyróżnia? Jak wygląda, jakie ma funkcje? W tym poradniku podpowiemy Wam na co zwracać uwagę przy zakupie, dowiecie się najważniejszych informacji o tego typu lodówkach oraz poznacie najlepsze modele.
Co oznacza side by side?
Zacznijmy więc od podstaw, a dokładniej co kryje się pod nazwą side by side? Przede wszystkim charakteryzują się o wiele większą pojemnością od tradycyjnych lodówek. Drugą cechą, która wyróżnia lodówki side by side jest format budowy, a mianowicie podwójne drzwi – inaczej nazywane lodówki dwudrzwiowe. Dzięki temu dużo produktów zmieści się również na pułkach drzwi. Bez problemu schowasz butelki, puszki, czy kartony. Z kolei pojemna zamrażarka idealnie sprawdzi się dla dużych rodzin, czy do przemysłowej kuchni. Jak wiadomo im droższy sprzęt, tym więcej posiada udogodnień. Wśród lodówek side by side możesz spotkać nawet takie, które posiadają osobne biegi zimnego powietrza, dzięki czemu osiągniesz idealne warunki dla swoich produktów.
W lodówkach typu side by side możecie spotkać się z wieloma atrakcyjnymi dodatkami i gadżetami. Przykładowo możecie cieszyć się kostkarką, czy podajnikiem do napojów. Jeżeli chodzi o kolorystykę to tutaj producenci również wyszli na przeciw potrzebom konsumentów. Dostaniesz lodówki dosłownie w każdym wymarzonym odcieniu. Wiemy, jak trudny może być wybór takiego sprzętu biorąc pod uwagę ich ogrom na rynku, dlatego z pomocą przychodzi Wam ranking lodówek side by side.
Jak kupować?
Decydując się na zakup lodówki side by side, musicie wziąć pod uwagę kilka kwestii. Dzięki temu wybierzecie idealnie pasującą lodówkę do Waszej kuchni oraz trybu życia. Pierwsza rzecz, o której musicie pomyśleć to rozmiar lodówki. Koniecznie zmierz dokładnie swoją kuchnię i miejsce, w których mogłaby stanąć. Pamiętaj, że dostęp musi być swobodny, tak aby jedne i drugie drzwi mogły zostać otwarte bez przeszkód.
Kolejną ważną kwestią jest energia, a dokładnie jej pobór. To ile zjada prądu taka lodówka, jest bardzo ważne, ponieważ po jej zakupie Wasze rachunki z pewnością wzrosną. Na rynku są już dostępne lodówki side by side w wersji energetycznej klasy A+. Dzięki temu zużycie energii jest zredukowane do potrzebnego minimum. Zwróć również uwagę na to, czy lodówka posiada taką funkcję jak No Frost. Oznacza to, że w zamrażarce nie będzie Ci się osadzał szron, a temperatura będzie w stałej kontroli.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wszyscy wiemy, że jednak marka ma znaczenie. Lepiej wybrać lodówkę side by side znanej marki na rynku niż takiej, o której nikt nigdy nie słyszał. Ponad to możecie w Internecie bez problemu sprawdzić opinie innych użytkowników, co jest dużo lepszym wyznacznikiem jakości niż reklamy w telewizji.
Jak już wiecie każdy produkt posiada swoje wady i zalety. Lodówki side by side przede wszystkim są wielkie gabarytowo i zajmują dużo miejsca. Jednak jest to niewielka cena za wygodę i dobrą jakość produktów.
Jak zadbać o czystość lodówki?
Na powierzchni świeżych produktów, ale także opakowań, które przynosimy ze sklepu także kryją się bakterie szkodliwe dla nas i całej rodziny.
– Zakażenia często są nierozpoznawalne naszymi zmysłami węchu i wzroku, jedzenie nie musi być zepsute by być zasiedlone przez chorobotwórcze patogeny. Najczęstszymi drobnoustrojami, jakie możemy spotkać w naszych lodówkach są E. coli i Salmonella. Mikroorganizmy po przedostaniu się do naszego organizmu mogą być przyczyną wielu schorzeń. Jak podaje WHO, ponad 200 chorób przenoszonych jest drogą pokarmową. Drobnoustroje potrafią przeżyć w warunkach chłodniczych, namnażać się w szybkim tempie, a także przenosić z produktu na produkt. Dlatego tak ważne jest mycie produktów przynoszonych ze sklepu, zwłaszcza owoców i warzyw, zanim trafią do naszej lodówki. Pamiętajmy jednak, że mycie samą wodą nie wystarcza by pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów– wskazuje dr inż. Jolanta Janiszewska.
Najważniejsza, a zarazem najprostsza rada – regularnie myj półki i szuflady specjalistycznymi produktami. To pozwoli Ci na zachowanie higienicznej czystości, co będzie miało również wpływ na świeżość produktów. Jeśli zdarzy się, że wewnątrz coś się rozleje, nie odwlekaj wytarcia tego na później. Przetrzyj miejsce najpierw suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym, a później czystym materiałem lekko nasączonym płynem (warto postawić na płyn, którego zapach jest całkowicie neutralny, a on sam działa silnie przeciwdrobnoustrojowo, m. in. dzięki ekstraktowi z pestek grejpfruta). W tej sposób zapobiegniesz rozwojowi bakterii. To bardzo ważne by zwracać uwagę na rodzaj środków jakimi czyścimy lodówkę, ponieważ mają one kontakt z żywnością, którą spożywamy. Nie powinny zawierać syntetycznych konserwantów i środków zapachowych, które mogą pośrednio dostać się do naszego organizmu. Najlepiej, jeśli są to naturalne produkty, które poza tym, że zmyją brud i osad, dodatkowo zabiją bakterie, grzyby i pleśnie oraz wirusy. Dobrze, jeśli produkt na który postawisz będzie miał w swoim składzie także absorbery nieprzyjemnego zapachu, np. enzymy cukru trzcinowego, które dodatkowo zneutralizują nieprzyjemne zapachy.
Produkty, których nigdy nie należy przechowywać w lodówce
Wbrew temu, co myślimy, nie wszystkie produkty spożywcze powinny być przechowywane w chłodnym miejscu. Oto produkty, które bezwzględnie należy trzymać z dala od lodówki by utrzymać ich świeżość oraz pełnię walorów smakowych i odżywczych:
Awokado –Najlepiej przechowywać awokado w temperaturze pokojowej, w której w naturalny sposób dojrzeje i utrzyma swoją świeżość. Bazylia – Pewnie nie raz dziwiłaś się jak szybko bazylia więdnie i staje się przesuszona. Zrzucałaś to na karb słabej odmiany albo złego miejsca jej zakupu, tym czasem, jeśli trzymałaś bazylię w lodówce to wina z pewnością leżała po twojej stronie. Chcesz cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem bazylii dłużej? Trzymaj ją na kuchennym parapecie w szklance lub słoiku napełnionym wodą. Arbuz – Arbuz jest owocem przepełnionym silnymi antyoksydantami, które ulegają zniszczeniu w sytuacji długiego przetrzymywania w lodówce. O ile arbuz nie jest pokrojony w kawałeczki, nigdy nie wkładaj go do lodówki. Ziarna kawy – Może to wielu zdziwić, są jednak osoby, które decydują się na przechowywanie ziaren kawy w lodówce. Ta metoda nie jest jednak wskazana, gdyż powoduje utratę ich aromatu i świeżości. Owoce tropikalne – Ananas, kiwi, mango i inne owoce tropikalne kochają wysokie temperatury. Przechowywanie w chłodnym miejscu hamuje ich proces dojrzewania, powodując przy tym utratę składników odżywczych. Czosnek i cebula – Zarówno czosnek jak i cebula nie potrzebują dostępu do lodówki. Mogą one spokojnie przetrwać nawet 2 miesiące w spiżarce. Ważne by nie znajdowały się w hermetycznych pojemnikach i były trzymane z dala od ziemniaków.