Słyszeliście kiedyś o Czerymoi ? Jest to owoc flaszowca peruwiańskiego, a Mark Twain nazywał ją najlepszym owocem świata. Zobaczcie jakie właściwości posiada czerymoja, jak ją przyrządzać i co warto o niej wiedzieć?
Co nieco o Czerymoi
Czerymoja przede wszystkim wyróżnia się zaskakującym i niepowtarzalnym smakiem. Co ciekawa każda jej odmiana smakuje nieco inaczej, ale zazwyczaj możecie wyczuć banana pomieszanego z ananasem, z nutką truskawek, gruszki i brzoskwini. Roślinę uprawia się W Południowej Ameryce, w Środkowej, w USA, a także Europie. Czerymoja jest mięsista i kremowa kiedy dojrzeje. W lodówce przechowuje się czerymoję do dwóch dni, najlepiej owiniętą ręcznikiem papierowym. Na parapecie może poleżeć kilka dni, aby do końca dojrzeć. Drzewa flaszowca rosną na ok. 8 metrów i mają bardzo rozłożystą, gęstą koronę,którą tworzą liczne pędy, pokryte dużymi, owalnymi liśćmi. Niedojrzały owoc flaszowca charakteryzuje się sprężystą, zieloną skórką oraz sporą wagę. Podczas dojrzewania staje się bardziej miękki, a jego skórka lekko brązowieje. To właśnie takie czerymoje najlepiej wybierać.
Właściwości czerymoi
Jak wiadomo każdy owoc ma w sobie coś pozytywnego, również i czerymoja Was nie zawiedzie w tej kwestii. Znajdziecie w niej mnóstwo cennych substancji odżywczych takich jak witaminy E,E, z grupy B, minerały, potas, wapń, fosfor, żelazo, oraz błonnik i białka. Ponad to czerymoja może Was skusić sporą dawką witaminy C, co znacznie wzmocni Wasz układ odpornościowy a także pozytywnie wpłynie na organizm. Z pewnością poprawi się też Wasza pamieć i koncentracja. Z kolei błonnik wspomoże pracę układu trawiennego, a antyutleniacze spowolnią procesy starzenia się skóry.
Jak jeść czerymoję
Czerymoję najlepiej przekroić na pół i zjadać pyszny miąższ po prostu łyżeczką. Nie bójcie się jeść jej na surowo czy bez dodatków. Najlepiej jeść owoc schłodzony, bo wtedy przypomina lody. Możecie również czerymoję wykorzystać do zrobienia musu, jako owoce do sałatki, do koktajli czy do wszelkich deserów. Czerymoję najlepiej łączyć z cytrusowymi owocami, aby przełamać mdły smak. Owoc flaszowca nadaje się również jako składnik ciast, tart czy lodów. Pamiętajcie jednak, aby nie jeść pestek czerymoi, ponieważ są niejadalne.