Berlin to zdecydowanie moje ulubione miasto. Może niekoniecznie chciałabym tutaj zamieszkać, ale zawsze z wielką chęcią odwiedzam stolicę Niemiec. Zakochałam się w niej od momentu, kiedy to siostra zabrała mnie do Berlina na jarmarki świąteczne w 2014 roku i od tej pory, nieważne czy zimą czy latem, zawsze wracam tu raz w roku. Od miasta bije pozytywna energia, która sprawia, że chce się rano wstać i zwiedzać. Co zatem warto i trzeba zobaczyć?
1. Brama Brandenburska
Brama, która powstawała w latach 1788-1791. Dwa lata po ukończeniu budowy, na samej górze obiektu, została dodana rzeźba przedstawiająca boginię zwycięstwa. Od zjednoczenia Niemiec (03.10.1990) brama jest symbolem Pokoju i Wolności. Znajduje się również na rewersach monet o wartości 10, 20 i 50 eurocentów.
2. Fernsehturm – Wieża telewizyjna
Obiekt oddany do użytku 3 października 1969 roku jest najwyższym budynkiem w Niemczech (jej wysokość to 368 m). Znajduje się niedaleko Alexanderplatz. Poza główną funkcją, czyli odbieraniem i nadawaniem stacji telewizyjnych i radiowych, pełni również funkcję turystyczną. W środku bowiem znajduje się bar i punkt widokowy, skąd można podziwiać panoramę Berlina, a tuż nad nim jest restauracja obrotowa, która obraca się o 360 stopni w ciągu jednej godziny.
3. Alexanderplatz
Najbardziej znany plac w Berlinie. Nazwany został na cześć Aleksandra I – cara Rosji. Można powiedzieć, że Alexanderplatz jest centralnym miejscem jeśli chodzi o Berlin Wschodni. Znajdują się tutaj galerie handlowe z przeróżnymi sklepami takimi jak Primark czy C&A, ale również możemy znaleźć tu dworzec kolejowy czy przystanki kolei miejskiej (S-Bahn). Pod placem znajdują się stacje metra (U-Bahn).
4. Pozostałości po murze berlińskim
Betonowy mur wybudowany 13 sierpnia 1961 roku przez prawie 30 lat oddzielał Berlin Wschodni od Zachodniego. Został zburzony w listopadzie 1989, a obecnie zostały po nim tylko trzy kawałki. O historii Niemiec i muru berlińskiego można dowiedzieć się spacerując Ścieżką Pamięci Muru Berlińskiego.
5. Budynek Parlamentu – Reichstag
Reichstag zbudowany został w stylu barokowym w latach 1884-1894 i obecnie jest siedzibą Bundestagu. Niestety, nie jest to kompletnie oryginalny budynek. Ten pierwotny został podpalony w 1933 roku i praktycznie cały spłonął, a odbudowany został dopiero po wojnie. Reichstag jest dostępny dla turystów, jednak trzeba zapisać się na zwiedzanie odpowiednio wcześniej. Jest ono przeprowadzane w grupie do 25 osób, a indywidualnie po oprowadzeniu, można zwiedzić kopułę.
6. Pałac Charlottenburg
Barokowy pałac nazwany na cześć zmarłej żony pruskiego króla Fryderyka I – Zofii Charlotty Hanowerskiej. Budynek wraz z parkiem zapiera dech w piersiach. Podczas II Wojny Światowej park i pałac ucierpiały przez bombardowania. Odbudowa rozpoczęła się po wojnie w 1966 roku. Spora część pałacu jest oddana na cele muzealne, które można zwiedzać bez problemu.
7. Plötzensee
Berlińskie jezioro znajdujące się w dzielnicy o nazwie Wedding. Berlińczycy, ale także turyści, mogą się tu poczuć jak na plaży, odpocząć, zrelaksować się, a to wszystko bez konieczności wyjazdu z miasta. Wstęp jest płatny, ale można spędzić tu tyle czasu ile się chce.
8. Katedra Berlińska
Ewangelicka katedra w stylu renesansowo-barokowym, którą budowano przez 11 lat (od 1894 roku). Zaprojektowana przez Juliusa Carla Raschdorffa. Jak Pałac Charlottenburg, katedra również została uszkodzona podczas II Wojny Światowej i odbudowę rozpoczęto dopiero 20 lat p0 zakończeniu wojny. Co ciekawe, łódzki Kościół Zesłania Ducha Świętego przy Placu Wolności był budowany na wzór Katedry w Berlinie.
9. Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie był jednym z niewielu przejść granicznych z NRD do Berlina Zachodniego. Obecnie punkt kontroli znajduje się w tym samym miejscu, gdzie był jednak pełni już funkcję symboliczną. Zawsze stoi przy nim żołnierz, z którym można zrobić sobie zdjęcie za niewielką opłatą. Jeśli ma się szczęście, może się spotkać Polaka, który tylko odgrywa rolę amerykańskiego żołnierza.
zobacz również:
Idealne wakacje w październiku