Co ciekawego warto zobaczyć w Pradze | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co ciekawego warto zobaczyć w Pradze

16 grudnia 2023, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Podróże rozwijają i uwrażliwiają człowieka. Każda z nich przynosi ze sobą wspomnienia, naukę. Dzięki nim możemy dowiedzieć się czegoś o danym mieście, państwie, o czym nie mieliśmy pojęcia. Jednym z takich miejsc jest czeska stolica. Nazwa Praga (oryginalnie Praha) najprawdopodobniej pochodzi od słowa „práh” co oznacza próg. Można tu zwiedzić naprawdę wiele zabytków, które przyciągają wyglądem. Spośród wszystkich zwiedzonych przeze mnie, wybrałam 8, które zapadły mi w pamięć.

 

 

1. Most Karola

Most wybudowany w stylu gotyckim. Wybudowany został przez Karola IV Luksemburskiego. Obie strony mostu wzmocnione zostały dwiema wieżami – jedna z 1380 roku, druga z 1464. Co ciekawe, do XIX wieku Most Karola był jedynym mostem w Pradze.

 

 

2. Katedra św. Wita

Najbardziej znana i podziwiana katedra w Pradze. Jej budowa została podzielona na dwie połowy: w latach 1344–1385 wybudowana została część wschodnia z  elewacją południową, a całość została dokończona w przedziale 1870-1929. W katedrze znajduje się 7 dzwonów, a każdy z nich nosi swoje imię. Najstarszym odlanym był „Jan Chrzciciel” w 1449 roku, natomiast trzy najmłodsze pochodzą z 2012 roku.

 

 

3. Ratusz Staromiejski

 

Ratusz powstał w 1338 roku. Na nim znajduje się zegar, który od godziny 9 do 23 (w każdą pełną godzinę) pokazuje dwunastu apostołów. Niestety, podczas Powstania Praskiego (w 1945 roku) wschodnie skrzydło ratusza zniszczone i do tej pory nie zostało odbudowane.

 

 

4. Tańczący dom

 

Najciekawszy budynek jaki kiedykolwiek widziałam. Budowany był przez dwa lata (od 1994 do 1996) i jak najzwyczajniej w świecie jest zwykłym biurowcem, a na jego dachu znajduje się restauracja. Jeśli dobrze się przyjrzymy temu obiektowi, możemy zobaczyć tańczącą parę.

 

 

5. Kościół św. Mikołaja

 

Kościół w stylu barokowym. Jego kopuła jest najbardziej rozpoznawalna na panoramie Pragi. W ciągu roku artyści grają tu koncerty, w których używają zabytkowych organów. Co ciekawe, na tychże organach grał sam Wolfgang Amadeus Mozart.

 

 

6. Pałac i Ogród Wallensteina

 

Ogród i Pałac wybudowane zostały równocześnie w stylu barokowym. Obecnie w Pałacu znajduje się siedziba Senatu Republiki Czeskiej. Obiekt przyciąga wyglądem, a dominuje tu tzw. sala terrena czyli sala, która oryginalnie łączyła ogród z przedsionkiem zamku. Ogród można zwiedzać od 2002 roku.

 

7. Bazylika świętego Piotra i Pawła

 

Obiekt przez lata istnienia był przebudowywany. W środku znajdują się przede wszystkim malowidła w stylu secesyjnym. Niektórzy tego nie wiedzą i omijają bazylikę, ale warto pamiętać, że znajdziemy tutaj również relikwie św. Walentego.

 

 

8. Pomnik Franza Kafki

Nie każdy czytał „Proces” jego autorstwa, ale każdy na pewno o tym słyszał. W Pradze znajdują się dwa pomniki Franza Kafki. Urodził się on w stolicy Czech i całe życie był związany z tym miastem. Pierwotny pomnik wybudowany został w 2003 roku. Drugi powstał w 2015 roku i składa się z metalowych elementów, które się poruszają.

 

 

zobacz również:

Idealne wakacje w październiku

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Co ciekawego warto zobaczyć w Pradze

  1. avatar Renata pisze:

    Praga, cudowna o każdej porze roku.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

studia- co nosić i w czym
Plecaki są super. Teraz to nawet do pracy zdarza mi się zakładać plecak,...
Wasz wolny czas
Ale mam nadzieję, że nie kosztem odpoczynku. To prawda, dom jest miejscem, w którym...
Co jest zdrowsze - owoce czy warzyw…
Uwielbiam zieleninkę. :) Zauważcie, że nawet odrobina zielonego dodatku sprawia, że danie wygląda atrakcyjniej,...
Czy dokarmiacie gołębie?
Jak byłam mała, to zimą dokarmialiśmy ptaki. Przyfruwało dużo wróbelków, sikorki, no i pojawiały...