Leczenie ortodontyczne to ważny etap ogólnej poprawy kondycji uzębienia. Wady zgryzu mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie i wygląd uśmiechu — niestety powodują one wyłącznie negatywne konsekwencje. Pacjenci coraz chętniej przystępują do leczenia ortodontycznego, jednak w dalszym ciągu wiele osób sceptycznie patrzy na noszenie tradycyjnego aparatu — ze względu na jego wygląd, strach przed bólem podczas noszenia i nie tylko. Czy jest się czego bać? Dla tej grupy pacjentów rekomendowany jest aparat lingwalny — odmiana aparatu stałego, która niweluje istotne wady tradycyjnego aparatu.
Charakterystyka aparatu lingwalnego
Aparat lingwalny to także aparat stały, jednak od tradycyjnego aparatu różni się on sposobem mocowania. Dzięki temu, że ortodonta mocuje go od strony języka, jest on mniej widoczny. Mocowanie aparatu lingwalnego odbywa się poprzez przyklejenie go do zębów. Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem tego rodzaju rozwiązania jest kierowane do osób, które cenią sobie estetykę.
Aparat lingwalny — zalety i wady
Aparaty lingwalne niwelują pewne niedogodności związane z noszeniem klasycznego aparatu metalowego, jednak nie są wolne od wad. Do zalet bez wątpienia można zaliczyć estetykę takiego rozwiązania — ze względu na szczególny sposób mocowania ten rodzaj aparatu jest praktycznie niewidoczny dla innych. Aparat lingwalny sprawdzi się przy leczeniu każdego rodzaju wady zgryzu — oferowane systemy dają szerokie możliwości w tym zakresie.
Do aparatu językowego łatwiej jest się przyzwyczaić — jest on lepiej dopasowany do zębów. Wykorzystanie aparatu lingwalnego gwarantuje także krótszy czas oczekiwania na ostateczny efekt — leczenie przebiega sprawniej. Dodatkowo jego budowa i sposób mocowania umożliwiają łatwą higienę zębów — co zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy i innych chorób zębów. Warto zaznaczyć, że nie istnieją ograniczenia związane z wiekiem pacjenta — aparat lingwalny mogą założyć nawet starsi pacjenci.
Niestety sposób mocowania niesie za sobą pewną wadę, mianowicie — język pacjenta jest narażony na podrażnienia. Przypadkowe otarcia językiem o aparat mogą się zdarzyć, jednak po krótkim okresie adaptacji pacjent przyzwyczaja się do tego. Prócz tego bezpośrednio po założeniu aparatu u pacjenta może występować ból (związany z naciskiem na zęby) i trudności w mówieniu, które powinny minąć po kilku dniach.
Czy warto zdecydować się na aparat lingwalny?
Aparat lingwalny zapewnia dyskrecję podczas leczenia ortodontycznego. Przez to jest on droższy od aparatów klasycznych — jednak dla pacjentów, którzy bardzo cenią sobie estetykę uśmiechu podczas leczenia, trudno będzie znaleźć lepszą alternatywę. Nawet aparaty z kryształowymi zamkami, jedno z najlepszych rozwiązań z zakresu ortodoncji pod względem estetyki, są mocowane od frontu, dlatego będzie je łatwiej dostrzec niż aparat lingwalny.
Z tego powodu pacjenci, którzy mogliby czuć dyskomfort ze względu na sposób mocowania standardowego aparatu, powinni zdecydować się na aparat lingwalny. Dobre samopoczucie jest bezcenne!