Oliwa świętojańska – właściwości dla zdrowia

9 września 2019, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Słyszeliście kiedyś o oliwie świętojańskiej? Używa jej się jako naturalny środek na wiele chorób i dolegliwości. Nazwa wzięła się od dnia świętego Jana czyli 24 czerwca, ponieważ to właśnie wtedy roślina zakwita. Mimo upływu tylu lat roślina wciąż jest znana i wykorzystywana. Zobacz jakie posiada cenne właściwości i co warto o niej wiedzieć.

dziurawiec

 

Co nieco o oliwie świętojańskiej

Wytwarza się ją z rośliny o nazwie dziurawiec zwyczajny lub ziele świętojańskie. W Grecji domownicy ustawiali je nawet w domostwach, ponieważ wierzyli, że roślina odpędza złe moce. Z kolei Gladiatorzy Rzymscy nacierali się olejem świętojańskim tuż przed walką, aby zyskać moc i siłę do walki na arenie. 

Dziurawiec można spotkać już w wielu miejscach na świecie, jest to rozpowszechniona roślina. W swoim składzie zawiera antyoksydanty hyperycynę, hyperozyd który działa moczopędnie oraz kwercytynę, która uszczelnia naczynia krwionośne. Ponad to znajdziecie w niej garbniki, cholinę, sole mineralne oraz witaminy A i C.

Właściwości

Główną właściwością oliwy świętojańskiej jest pomoc w walce z bólem mięśni, stawów oraz ścięgien. Świetnie sprawdza się również przy wszelkich nerwobólach. Dziurawiec zyskał sławę również przy zwalczaniu problemów skórnych, ponieważ działa antybakteryjnie.

Nie bój się stosować dziurawca przy oparzeniach, ranach, ropniach, zakażeniach czy nawet przebarwieniach. Co ciekawe oliwa ta odnalazła się również przy wykonywaniu masażu, ponieważ doskonale uspokaja i działa relaksacyjnie.

Oliwa świętojańska to pierwszy lek, po który sięgają osoby przewlekle chore i zmagające się z infekcjami. To właśnie ona skraca czas leczenia i zwiększa skuteczność kuracji. Ziele świętojańskie to niedoceniony lek przy dolegliwościach trawiennych. Doskonale przyspiesza metabolizm, zwalcza zaparcia i usuwa produkty przemiany materii. Możesz po niego sięgać po każdym tłustym i obfitym posiłku.

Jeżeli zmagasz się z bezsennością, nie możesz uspokoić swoich nerwów, walczysz z migreną, to tutaj również oliwa świętojańska pomoże Ci zwalczyć dolegliwości. Ponad to stosuje się ją przy bielactwie, już po kilku razach białe plamy staną się o wiele mniej widoczne. Dziurawieć świetnie radzi sobie przy wyjmowaniu drzazg.

Pamiętaj, aby po stosowaniu oliwy świętojańskiej nie wychodzić na silne promienie słoneczne, gdyż może to doprowadzić do podrażnień skóry.

Przepis na olej z dziurawca

Co kupić?

  • oliwa z oliwek
  • kwiaty dziurawca

Przygotowanie:

Świeżo zebrany dziurawiec wkładamy do  słoika i zalewamy oliwą z oliwek, tak aby kwiaty były przykryte w całości. Słoik zamknij i połóż w ciepłym oraz  słonecznym miejscu.

Co jakiś czas potrząsaj słoikiem, aby oliwa objęła każdy kwiat. Po 2-3 tygodniach olej należy przecedzić i przechowywać w chłodnym oraz ciemnym miejscu.