Fioletowe ziemniaki właściwości dla zdrowia i przepisy na pyszne dania!
Słyszeliście kiedyś o truflowych ziemniakach? Mówi się tak na fioletowe ziemniaki, które wyglądem przypominają buraki. Posiadają mnóstwo właściwości zdrowotnych i ochronnych. Zobacz co warto o nich wiedzieć.
Fioletowe ziemniaki pochodzą z Chile oraz Peru, a obecnie są uprawiane także we Francji. Z pewnością znajdziesz je w dużych supermarketach oraz stoiskach ze zdrową żywnością. Ponad to są stosunkowo tanie i posiadają mniej kalorii niż zwykłe ziemniaki.
Poznasz je po podłużnym kształcie i intensywnym kolorze, który powstaje dzięki antyocyjanom, czyli naturalnym barwnikom. W zależności od środowiska posiadają kolor od czerwonego do fioletowego.
Właściwości
Główną zaletą fioletowych ziemniaków jest spora dawka błonnika, który pozytywnie wpływa na nasz proces trawienny oraz przyspiesza spalanie tłuszczu. Dzięki antyocyjanom fioletowe ziemniaki zwalczają wolne rodniki, usuwają toksyny z naszego organizmu a nawet posiadają działanie antynowotworowe i przeciwzapalne. Antyocyjany dodatkowo usprawniają krążenie krwi w organizmie i zmniejszają ryzyko powstania zawału. W ziemniakach znajdziesz również witaminy A,B1,B2,B6 oraz C. Nie zabrakło też potasu, magnezu, wapnia czy żelaza. Fioletowe ziemniaki zawierają znacznie więcej potasu niż inne warzywa, dzięki czemu skutecznie obniża ciśnienie krwi i usprawnia pracę serca.
Ponad to ziemniaki te są bogate w kartenoidy oraz kwas fenolowy, które działają podobnie jak potas. Ziemniaki poprawią trawienie i nadadzą się jako składnik diety, ponieważ są o wiele mniej kaloryczne od zwykłych ziemniaków oraz posiadają większą dawkę błonnika. Z kolei polifenole znajdujące się w fioletowych ziemniakach ochronią Twój organizm przed przewlekłymi chorobami.
Fioletowa kuchnia
Fioletowe ziemniaki możesz jeść dosłownie z wszystkim. Jeżeli chodzi o przygotowanie to robi się to tak samo, jak w przypadku tradycyjnych ziemniaków. W truflowych ziemniakach jest wyczuwalna wytrawna, orzechowa nuta. Co prawda obiera się je nieco ciężko, ale wystarczy ugotować je w mundurkach a pójdzie o wiele łatwiej.
Sprawdź jak smakują upieczone z dodatkiem ziół, w towarzystwie mięsa, w sałatkach, czy jako puree lub chipsy. Stosuj je w postaci głównego dania lub dodatku.
Sałatka z fioletowych ziemniaków
Co kupić?
- 300 g fioletowych ziemniaków
- 200 g tradycyjnych ziemniaków
- 200 g wędzonego łososia
- garść sałaty roszponki
- posiekany koperek
- tymianek do smaku
- sos: 1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka cukru
Przygotowanie:
Ziemniaki umyj i obierz, a następnie ugotuj przez 20 minut w wodzie lub na parze. Po ugotowaniu odcedź i pozostaw do wystudzenia. Następnie pokrój je w plasterki, a łososia podziel na cząstki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i połącz z sosem.
Fioletowy sernik
Co kupić?
- fioletowe ziemniaki ok. 360 g ( 300 g ugotowanych )
- twaróg półtłusty 500 g
- cukier puder 240 g
- sok z cytryny 3 łyżeczki
- cukier cytrynowy ( może być waniliowy )1 łyżeczka
- 5 jajek
- margaryna 100 g
- ok. 12 sztuk herbatników pełnoziarnistych
Przygotowanie:
Ziemniaki opłucz i ugotuj w osolonej wodzie, następnie ostudź i obierz je ze skórki. Potem pokrój ziemniaki w kostkę i zmiel wraz z białym twarogiem. Margarynę utrzyj na pulchną masę, dodaj oba cukry, żółtka, twaróg oraz proszek do pieczenia. Następnie z białek ubijamy pianę i porcjami dodajemy powoli do serka. Blaszkę wysmaruj margaryną a boki posyp mąką, natomiast spód wyłóż papierem. Na dół rozłóż herbatniki i wylej na nie masę serową. Piecz 50 -60 minut w 180 stopniach. Po upieczeniu uchyl jedynie drzwiczki piekarnika, aby go ostudzić. Podawaj sernik z ulubioną konfiturą.
Fioletowa zupa kremowa
Co kupić?
- 500 g fioletowych ziemniaków
- 2 małe ziemniaki (zwykłe)
- 1 litr bulionu
- 2 łyżki octu jabłkowego (lub balsamicznego)
- 1 łyżka masła ząbek czosnku
- 2 łyżki śmietany 12% lub 18%
- Pieprz
- Sól
Przygotowanie:
Dwa rodzaje ziemniaków należy obrać i usunąć z nich oczka. Następnie pokrój je w średnią kostkę. W garnku należy roztopić masło i usmażyć w nim czosnek, a potem dorzucić ziemniaki. Po 5 minutach zalej garnek bulionem, dodaj ocet i zmniejsz ogień. Gotuj ziemniaki do miękkości po czym całość zmiksuj. Dodaj przyprawy oraz śmietanę. Krem podawaj z natką pietruszki oraz grzankami z serem.