Domowe nalewki – 5 przepisów
Niegdyś domowy wyrób alkoholi był powszechny, dziś znów wraca do łask, bowiem trudno nie docenić walorów domowego wina czy piwa, warzonego we własnej kuchni i przechowywanego w ciemnej piwniczce. Niemal każda dobra gospodyni chciałaby potrafić zrobić wspaniałą owocową nalewkę, która będzie doskonałym dodatkiem do świątecznego obiadu, czy miodu, który doskonale rozgrzewa w chłodne zimowe dni.
1. Likier fiołkowy (nalewka)
Składniki:
– 1 l luźno upakowanych płatków fiołka
– 1 szklanka (0,35 kg) miodu pomarańczowego lub z koniczyny
– ok. 1 l łagodnego białego wina (typu chenin blanc)
Przygotowanie:
1. Oderwij kwiaty z łodyżek. Napełnij nimi litrowy słoik. Dodaj miód i wlej tyle wina, aby napełnić naczynie do końca. Zakręć słoik i odstaw go w ciemne miejsce.
2. Po 2 miesiącach przelej napój przez gazę, aby odcedzić płatki. Wlej go z powrotem do słoika i uzupełnij winem do pełna.
3. Po kolejnych 2 tygodniach obejrzyj zawartość słoika, aby sprawdzić, czy na dnie pojawił się osad. Jeśli tak, zlej klarowny płyn do czystego pojemnika. Trunku nie trzeba leżakować.
Likier fiołkowy serwuje się w temperaturze pokojowej w szklaneczkach. Podaje się go między daniami, aby zneutralizować ich smak.
2. Anyżówka
Składniki:
– 3 łyżki owoców anyżku
– 2 szklanki (0,5 kg) cukru
– ok. 1 l wódki
Przygotowanie:
1. Lekko rozgnieć owoce anyżku i wsyp je do muślinowego (nie nylonowego) worka filtracyjnego.
2. Włóż worek do litrowego słoika, wsyp do niego cukier i zalej wódką do pełna. Zakręć słoik.
3. Po 2 tygodniach wyjmij ze słoika worek filtracyjny.
4. Odstaw roztwór na 2 tygodnie. Następnie obejrzyj zawartość naczynia, aby sprawdzić, czy na dnie pojawił się osad. Jeśli tak, zlej klarowny płyn do czystego słoika.
5. Leżakuj nalewkę co najmniej 3 miesiące.
Anyżówkę serwuje się schłodzoną w szklaneczkach. Podaje się ją do przystawek z owoców morza, takich jak małże, ośmiornice, kalmary i sardynki.
3. Rosolio
Składniki:
– 1 l luźno upakowanych płatków róży
– 1 laska wanilii lub ¼ łyżeczki esencji waniliowej
– 1 szklanka (0,25 kg) cukru
– ok. 1 l wódki lub brandy
Przygotowanie:
1. Zbierz róże późnym rankiem lub wczesnym przedpołudniem, gdy promienie słońca wysuszą rosę, ale zanim zrobi się gorąco.
2. Oderwij płatki z szypułek. Luźno wypełnij nimi litrowy słoik. Dodaj wanilię, cukier i tyle wódki, aby słoik był pełen. Zakręć słoik i odstaw go w ciemne miejsce.
3. Po 2 tygodniach przelej roztwór przez gazę, aby odcedzić płatki i laski wanilii. Wlej roztwór z powrotem do słoika i uzupełnij go wódką do pełna. Ponownie odstaw naczynie w ciemne miejsce.
4. Po kolejnych 2 tygodniach obejrzyj zawartość słoika, aby sprawdzić, czy na dnie pojawił się osad. Jeśli tak, zlej klarowny płyn do czystego słoika. Trunku nie trzeba leżakować.
Rosolio serwuje się w temperaturze pokojowej w szklaneczkach. Podaje się je między daniami, aby zneutralizować ich smak.
4. Limoncello
Składniki:
– skórka z 6 cytryn
– 1 i ½ szklanki (0,35 kg) cukru
– ok. 1 l wódki
Przygotowanie:
1. Obierz cytryny ze skórki, usuwają z nich biały miąższ.
2. Włóż skórki do litrowego słoika. Wsyp cukier i zalej taką ilością wódki, aby naczynie było pełne. Zakręć słoik i odstaw go w ciemne miejsce.
3. Po 2 miesiącach przelej napój przez gazę, aby odcedzić skórki. Wlej go z powrotem do słoika i znów uzupełnij wódką do pełna. Trunku nie trzeba leżakować.
Limoncello serwuje się mocno schłodzone w szklaneczkach na zakończenie obiadu z włoskiej kuchni. Na cztery osoby trzeba liczyć butelkę trunku.
5. Orzechowe Nocino
Składniki:
– 21 zielonych orzechów włoskich, zerwanych 21 czerwca
– 2 laski cynamonu
– 4 całe goździki
– 5 prażonych ziaren kawy
– skórka z 2 limetek
– ok. 1 l brandy
– 1 szklanka (0,25 kg) cukru
Przygotowanie:
1. Opłucz orzechy i wraz z łupinami pokrój je wzdłuż na ćwiartki.
2. Do litrowego słoika włóż cynamon, goździki, ziarna kawy i skórkę z li metek. Dołóż tyle orzechów, aby słoik był pełny. Zalej wszystko do pełna brandy i zakręć słoik.
3. Postaw naczynie w nasłonecznionym miejscu. Po około 2 miesiącach roztwór ściemnieje. Wówczas wyjmij z niego składniki stałe. W słoiku powinny zostać mniej więcej 2 szklanki płynu.
4. Wsyp do nalewki szklankę cukru i dolej tle brandy, aby słoik znów był pełen.
5. Odstaw nocino przynajmniej na miesiąc. Osad opadnie na dno słoika, więc ostrożnie zlej trunek do innego naczynia i przechowuj go aż do Bożego Narodzenia.
Nocino to trunek na trawienie, podawany po świątecznym, zimowym posiłku. Serwuje się go w temperaturze pokojowej w małych kieliszkach.