Zimowe zabawy – recenzja

3 grudnia 2019, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Działalność plastyczna i techniczna kształci pamięć wzrokową, zręczność manualną, sprzyja ekspresji, pobudza inwencję i twórczą pomysłowość, wpływa dodatnio na rozwój wyobraźni i kreatywności. Jako forma zabawy, stanowi potrzebę rozwojową i jest jedną z form aktywności dziecka. 

 


Twórczość plastyczną i techniczną dziecka można określić mianem swoistej zabawy. Swobodne, samorzutne rysunki, malowanki, wyklejanki i składanki zgodnie z koncepcją zabawy, powstają spontanicznie, twórczo. Dziecko wykonuje je zgodnie z własnymi potrzebami i popędami, a także zgodnie z instrukcjami. Twórczość to zabawa, która bardzo pozytywnie wpływa na rozwój manualny i intelektualny dziecka. Zdolności manualne są poprawiane przez lepszą koordynację ruchową determinowaną przez naturalną skłonność dziecka do starannego pokolorowania obrazka (mieszczenie się w wyznaczonych obszarach, równomierne pokrywanie kolorem itd.) lub składanie plansz według wytyczonych linii. Taka zabawa kształci pamięć wzrokową, zręczność manualną, sprzyja ekspresji, pobudza inwencję i twórczą pomysłowość.

Twórczość plastyczna i techniczna wspiera także rozwój motoryki małej, dziecko uczy się, jak w prawidłowy sposób trzymać kredkę, w jaki sposób koordynować ruchy dłoni, aby nie wyjeżdżać poza linię, jak składać modele według instrukcji i zaznaczonych linii. Trzymanie kredki, wypełnianie odpowiednich pól, składanie i zaginanie – to wszystko razem jest idealnym ćwiczeniem koordynacji ręka-oko, która jest niezbędna do wykonywania niemal wszystkich codziennych czynności. Zabawy plastyczno-techniczne to również rozwój wyobraźni i kreatywności, wyzwalanie radości tworzenia, pobudzanie fantazji i wyrabianie u dziecka umiejętności precyzji, co przygotowuje do nauki pisania.

Warto więc, żeby dziecko miało duży wybór kolorowanek, kolorowych kredek oraz książeczek do składania modeli z papieru. Polecamy urocze i pięknie wydane książeczki edukacyjne dla dzieci zamknięte w elegancką, twardą teczkę pt.: Zimowe zabawy wydane nakładem Wydawnictwa AWM. W teczce znajdziemy dwie duże książeczki z propozycjami ciekawych zabaw plastyczno-technicznych dla dzieci.

Pierwsza książeczka pt.: Buduj z papieru. Święta to zestaw 81 modeli do samodzielnego składania wykonanych z papieru. Dziecko znajdzie tu m.in.: sanie świętego mikołaja z reniferami gotowymi do drogi, kolorowe domki pięknie przystrojone w oczekiwaniu na święta, choinkę z bombkami, świąteczne stragany czy zawieszki na choinkę. Dołączone do książeczki naklejki pozwolą natomiast wyczarować ozdoby choinkowe, zawieszki na prezenty czy dekoracje pokoju. Naklejkami można również ozdabiać własnoręcznie wykonane papierowe modele. Książeczka zawiera także niespodzianki dla dzieci, które stanowią kolejną atrakcję.

Druga książeczka pt.: Zabawy z reniferem to natomiast zestaw zabaw plastyczno-edukacyjnych dla dzieci w wieku 4-6 lat, w tym między innymi zabawy typu sudoku, labirynty, rebusy, znajdowanie różnic i podobieństw między obrazkami, rysowanie według wzoru, liczenie, zgadywanie, kolorowanie, szlaczki, łączenie kropek czy wycinanie. Wszystkie propozycje zabaw związane są z tematem mikołaja i świąt, dzięki czemu książeczka stanowi idealny prezent mikołajkowy i wspaniałą propozycję wielu zabaw w oczekiwaniu na święta.

Naszym zdaniem to wspaniałe książeczki dla dzieci, które pozwolą miło i wesoło spędzić czas w oczekiwaniu na święta. Dodatkowo w każdej książeczce znajdują się piękne naklejki dzięki którym można samodzielnie wykonać kartki świąteczne, zawieszki i ozdoby na prezenty czy dekoracje choinkowe.

 

Zabawa w budowanie modeli, kolorowanie i rysowanie wspomaga rozwój intelektualny dziecka, który odbywa się na wielu płaszczyznach. Dzięki zabawom plastycznym i technicznym dzieci angażują się w jedną czynność, a dążenie do celu, jakim jest dokładne i staranne wypełnienie kolorami pola, czy dokładne złożenie modelu po zaznaczonych liniach to z kolei nic innego jak ćwiczenie wytrwałości. Dobór odpowiednich kolorów czy naklejek rozwija też kreatywność. Dzieci żywe uspokajają się, uczą koncentracji i doprowadzania do końca rozpoczętego zadania. U dzieci nieśmiałych udany efekt pracy przyczynia się do umocnienia poczucia własnej wartości. Koncentracja to cenna życiowa umiejętność, która dzieciom przychodzi z pewną trudnością. Kolorując czy składając lub wycinając, dziecko skupia się na obrazku i swojej czynności, a precyzja wymaga skupienia uwagi. Dodatkowo w dziecku rozwija się zmysł artystyczny, a wykonany rysunek czy model z papieru pokazują, że potrafi coś zrobić, co ogromnie podnosi jego samoocenę i pozwala nabrać wiary w siebie. Edukacyjne znaczenie książeczek edukacyjnych polega więc na tym, że zespala ono ze sobą procesy motoryczne, poznawcze i emocjonalne, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju osobowości dziecka.

 

Książeczki edukacyjne to zatem nie tylko świetna zabawa, ale ważne narzędzie w rozwoju dziecka. Dlatego jeśli dziecko nie lubi kolorować i budować modele z papieru, wycinać, liczyć i rozwiązywać ciekawe zagadki i rebusy warto je do tego zachęcać. Warto podsuwać dziecku atrakcyjne książeczki, kupić dobre kredki oraz kolorować i rozwiązywać razem z nim. Polecamy świąteczne wydania książeczek dla dzieci Wydawnictwa AWM, elegancko zapakowane w twardą i wygodną teczkę, pt.: Zimowe zabawy. Naszym zdaniem to fantastyczny pomysł na zabawę i naukę oraz wspólne spędzanie czasu i oczekiwanie na święta. Polecamy.






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz