URODA I ZDROWIE

Świąteczne kolorowanki MD – recenzja

3 grudnia 2019, dodał: pinkmause

Działalność plastyczna, jako forma zabawy, stanowi potrzebę rozwojową i jest jedną z form aktywności dziecka. Kolorowanie kształci pamięć wzrokową, zręczność manualną, sprzyja ekspresji, pobudza inwencję i twórczą pomysłowość. To również rozwój wyobraźni i kreatywności.

 

Twórczość plastyczną dziecka można określić mianem swoistej zabawy. Swobodne, samorzutne rysunki, malowanki, wyklejanki dziecka, są bowiem zgodnie z koncepcją zabawy, powstają spontanicznie, twórczo. Dziecko wykonuje je zgodnie z własnymi potrzebami i popędami. Tworząc swoją sztukę, nie ma ściśle określonego celu. Maluje, koloruje, rysuje, bo to sprawia mu przyjemność. Kolorowanie i rysowanie, jako jedna z najprostszych form plastycznych, to zabawa, która bardzo pozytywnie wpływa na rozwój manualny i intelektualny dziecka. Zdolności manualne są poprawiane przez lepszą koordynację ruchową determinowaną przez naturalną skłonność dziecka do starannego pokolorowania obrazka (mieszczenie się w wyznaczonych obszarach, równomierne pokrywanie kolorem itd.). Kolorowanie kształci pamięć wzrokową, zręczność manualną, sprzyja ekspresji, pobudza inwencję i twórczą pomysłowość.

Kolorowanie i rysowanie wspiera także rozwój motoryki małej, dziecko uczy się, jak w prawidłowy sposób trzymać kredkę, w jaki sposób koordynować ruchy dłoni, aby nie wyjeżdżać poza linię. Trzymanie kredki, wypełnianie odpowiednich pól, temperowanie kredek – to wszystko razem jest idealnym ćwiczeniem koordynacji ręka-oko, która jest niezbędna do wykonywania niemal wszystkich codziennych czynności. Kolorowanie to również rozwój wyobraźni i kreatywności – pozwala bowiem dziecku swobodnie wybierać kolory i sposób kolorowania. Kolorowanie kredkami woskowymi, świecowymi czy drewnianymi to technika łatwa i atrakcyjna, odpowiednia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Technika ta rozwija uzdolnienia rysunkowe dziecka, pozwala na samodzielny dobór koloru tła do narysowanego kredką rysunku, wyzwala radość tworzenia, uczy rozróżniać kolory, pobudza wyobraźnię i fantazję. Kolorowanie kredkami ołówkowymi wyrabia też u dziecka umiejętność precyzyjnego rysowania i przygotowuje do nauki pisania.

Kolorując dziecko poznaje różne kolory i ich odcienie. Warto więc, żeby dziecko miało duży wybór kolorowanek oraz kolorowych kredek. Polecamy urocze i pięknie wydane kolorowanki świąteczne pt.: Nadchodzą Święta oraz Gdzie jest Święty Mikołaj? wydane nakładem Wydawnictwa Monika Duda. W książeczkach tych znajdziemy wspaniałe kolorowanki, a także ciekawe zadania rysunkowe i edukacyjne dla dzieci. W książeczkach-kolorowankach dzieci w liście do Mikołaja będą mogły narysować swój wymarzony prezent, pokolorować ogromną choinkę i prezenty, kolędników, szopkę, aniołka, Mikołaja i renifery. Wśród zadań edukacyjnych dzieci będą szukać różnic pomiędzy rysunkami z zimowym krajobrazem i bałwankami, łączyć prezenty z ich cieniami i dziećmi, a także łączyć kropki, liczyć mikołaje, rysować elfy i dopasowywać zimową garderobę. Książeczki są piękne wydane, kolorowe, wesołe i zabawne. Naszym zdaniem to wspaniałe książeczki dla dzieci, które pozwolą miło i wesoło spędzić czas w oczekiwaniu na święta. Dodatkowo w każdej książeczce znajdują się piękne naklejki dzięki którym można samodzielnie wykonać kartki świąteczne, zawieszki i ozdoby na prezenty czy dekoracje choinkowe.

Zabawa w kolorowanie i rysowanie wspomaga rozwój intelektualny, który odbywa się na wielu płaszczyznach. Dzięki kolorowankom, dzieci angażują się w jedną czynność. Dążenie do celu, jakim jest dokładne i staranne wypełnienie kolorami pola, to z kolei nic innego jak ćwiczenie wytrwałości. Dobór odpowiednich kolorów i form pokolorowania obrazka rozwija kreatywność. Dzieci żywe uspokajają się, uczą koncentracji i doprowadzania do końca rozpoczętego zadania. U dzieci nieśmiałych udany efekt pracy przyczynia się do umocnienia poczucia własnej wartości. Zatem kolorowanie, jako forma sztuki wzmaga samokontrolę, a także rozwijają praktyczne umiejętności i zmysł estetyczny. Koncentracja to cenna życiowa umiejętność, która dzieciom przychodzi z pewną trudnością. Kolorując, dziecko skupia się na obrazku i swojej czynności, a precyzja wymaga skupienia uwagi. Dodatkowo w dziecku rozwija się zmysł artystyczny, a pełne i estetyczne pokolorowanie obrazka pokazuje dziecku, że ma moc sprawczą, że potrafi coś zrobić, co ogromnie podnosi jego samoocenę i pozwala nabrać wiary w siebie. Edukacyjne znaczenie kolorowanek polega więc na tym, że zespala ono ze sobą procesy motoryczne, poznawcze i emocjonalne, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju osobowości dziecka.

Kolorowanie to zatem nie tylko świetna zabawa, ale ważne narzędzie w rozwoju dziecka. Dlatego jeśli dziecko nie lubi kolorować, warto je do tego zachęcać. Warto podsuwać dziecku atrakcyjne kolorowanki, kupić dobre kredki oraz kolorować razem z nim. Polecamy świąteczne wydania kolorowanek dla dzieci Wydawnictwa Monika Duda, pt.: Nadchodzą Święta oraz Gdzie jest Święty Mikołaj?

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz