D. Schwenk: Probiotyczne słoiki dla zabieganych – recenzja
Donna Schwenk:
Probiotyczne słoiki dla zabieganych
Żywność probiotyczna to produkty spożywcze, które zawierają żywe komórki bakterii. Jest uznawana za żywność funkcjonalną, bowiem ma korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia oraz zmniejsza ryzyko chorób. Wpływa pozytywnie na czas pasażu jelitowego i zapewnia właściwy rozwój mikroflory jelitowej. Bakterie probiotyczne występują przede wszystkim w sfermentowanych produktach mlecznych, kiszonych warzywach i owocach, fermentowanych kiełbasach, ciastach na zakwasie, piwie i winie. Dodawane są też do różnych środków spożywczych, jako kultury startowe, do jogurtów, mleka spożywczego, lodów, serków twarogowych, czy serów dojrzewających. Również wiele tradycyjnych fermentowanych produktów spożywczych przyczynia się do utrzymania zdrowia, zapobiega rozwojowi chorób i pomaga w leczeniu. Do najczęściej wybieranych surowców roślinnych przeznaczanych do fermentowania zalicza się produkty sojowe, zbożowe oraz warzywa i owoce, ale asortyment ciągle rośnie dzięki promocji ich wpływu na zdrowie.
W pierwszej części książki Probiotyczne słoiki dla zabieganych Donna Schwenk opowiada krótką historię swojego życia przechodząc od tematu zdrowia do zagadnień o dobrych bakteriach i probiotykach oraz walki z chorobami za ich pomocą. Tym samym przedstawia solidną porcję wiedzy o organizmach probiotycznych i ich cudownym działaniu na cały organizm, dowodząc, iż główną funkcją probiotyków jest przywrócenie stanu jak najbardziej zbliżonego do naturalnego, zakłóconego przez choroby, nieprawidłowe żywienie czy przez proces leczenia. Autorka przedstawia nam swoją trylogię pokarmową i tym samym przedstawia głównych bohaterów swojej książki, tj. trzy składniki: kefir, kombuczę i kiszone warzywa. Książka zawiera również wskazówki pozwalające na samodzielne przygotowanie mleka roślinnego – kokosowego, migdałowego, owsianego i z orzechów nerkowca oraz wykonanie wegańskiego kefiru lub kefiru wodnego. Wiedza zaprezentowana przez autorkę w przystępny, pozytywny i lekki sposób zdecydowanie zachęca do zaprzyjaźnienia się z probiotykami.
Druga część książki stanowi zbiór przepisów z wykorzystaniem swojej probiotycznej trylogii. Znajdziemy tu receptury na zdrowe śniadania i koktajle, sosy i przystawki, dania główne, różne dodatki i sałatki, desery oraz pyszne napoje. Wśród propozycji na śniadaniowe smakołyki znajdziemy m.in. tosty z warzywami i kefirem, jajecznicę na kefirze z warzywami, bułeczki cynamonowe, koktajle, naleśniki amerykańskie, a wśród przystawek: tort serowo-warzywny, pomarańczowe miseczki serowe, chipsy z parmezanem i kapustą, salsę meksykańską z kefirem, czy arbuzowe pico de gallo. Receptury na dania główne, to m.in. przepisy na: łódeczki z awokado, warzywa w sosie curry, burger w słodkim ziemniaku, zupa z kiszonych pomidorów czy włoski sernik z kefirem, natomiast wśród sałatek znajdziemy propozycje na sałatkę cesarską z kefirem, cytrynową kapustę, kiszony seler z jabłkami, kapustę Buffalo, salwadorskie curtido, kiszone buraki z miodem, marchewki ze skórką pomarańczową, kiszone włoskie pomidory, pikle z kombuchą, borówkową kapustę ze szpinakiem, kiszone ciasto marchewkowe lub szarlotkę w słoiku. Przepisy na desery, to m.in. kokosowe grahamki z kefirem, czekoladki z nadzieniem kefirowym, ciasto dyniowe z kefirem, jabłkowe parfait, kokosowe kuleczki kefirowe z rumem, pudding czekoladowo-kokosowy oraz lody truskawkowe, a wśród napojów odnajdziemy receptury na: brzoskwiniową sangrię z kombuchą, kombuchę imbirową, jabłkową, malinową lub korzenną. Ostatnie strony książki to 21 dniowy program wprowadzający żywność probiotyczną do planu żywienia codziennego.
Probiotyczne słoiki dla zabieganych to interesująca propozycja dla wszystkich, którzy chcą urozmaicić swój jadłospis o zdrowe, naturalne, a przy tym proste potrawy. To książka dla ciekawych zdrowia, zawierająca przepisy na smaczne dania wspierające organizm w jego prawidłowym działaniu. Interesująca i warta poznania.
Polecam serdecznie.