Kto może nosić aparat ortodontyczny? Wskazania i przeciwwskazania
Piękny uśmiech jest warunkiem wysokiej samooceny i dobrego samopoczucia. Często też pomaga w osiąganiu sukcesów – zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Doskonałe efekty estetyczne można uzyskać dzięki ortodontycznej korekcie zgryzu. Najlepszym narzędziem do tego celu jest odpowiedni aparat ortodontyczny.
Aparat ortodontyczny- czy dla każdego?
Widok osób z aparatem ortodontycznym jest już dziś bardzo powszechny. Ten sposób korygowania zgryzu lekarze stosują zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych. Wskazania do podjęcia takiej formy leczenia dotyczą osób, u których wykryto nieprawidłowości w ustawieniu zębów czy ukształtowaniu szczęk. Takie odstępstwa od anatomicznej normy w przypadku zaniedbania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, które nie tylko utrudniają życie, ale też mogą być powodem innych schorzeń. Następstwem wad zgryzu są między innymi:
- uszkodzenie stałych zębów poprzez ich nierówne ścieranie,
- utrudnienie higieny i w konsekwencji szybszy rozwój próchnicy oraz chorób dziąseł,
- nieprawidłowe przeżuwanie pokarmów, które prowadzi do schorzeń układu pokarmowego,
- seplenienie i inne problemy z wymogą,
- niekorzystne zmiany rysów twarzy,
- paradontoza,
- niska samoocena i kompleksy, a w konsekwencji wycofywanie się z życia społecznego.
Pomimo iż korygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów jest zalecane przez stomatologów, w rzeczywistości nie każdy może nosić aparat ortodontyczny.
Kiedy założenie aparatu ortodontycznego jest wskazane?
O potrzebie założenia stałego aparatu ortodontycznego decyduje lekarz ortodonta. Przy mniejszych nieprawidłowościach często wystarczą odpowiednie ćwiczenia za pomocą specjalnych aparatów ruchomych. Chociaż wskazania do podjęcia leczenia dotyczą osób w każdym wieku, to najlepszym okresem do jego rozpoczęcia jest wiek od 10 do 14 lat. Jest to związane z kształtowaniem się układu kostnego, a także rośnięciem głowy i ust. Aparat ortodontyczny nie jest przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Korektę zgryzu mogą też rozpocząć osoby dorosłe, które w dzieciństwie nie miały takiej możliwości. Założenie aparatu jest zalecane w przypadku, gdy lekarz stwierdzi:
- tyłozgryz – cofnięcie dolnych zębów i braku styku pomiędzy oboma łukami zębowymi,
- przodozgryz – cofnięcie górnego łuku,
- zgryz głęboki – kiedy górne zęby mocno zachodzą na dolne,
- zgryz otwarty – kiedy górne i dolne zęby nie stykają się.
Możliwość powszechnego stosowania aparatów ortodontycznych warunkują też ich rodzaje. Dzięki różnorodności konstrukcji jest możliwe zarówno leczenie zaawansowanych wad zgryzu jak i drobnych nieprawidłowości. Zarówno aparaty dla dorosłych jak i dla dzieci mogą być wykorzystywane w celach leczniczych jak i kosmetycznych. W praktyce stosuje się aparaty nieruchome i wyjmowane, które umożliwiają zakładanie i zdejmowanie w ranie potrzeby. Są one wykonywane na zamówienie i precyzyjnie dopasowane do układu szczęk pacjenta oraz potrzeb korekty. Do dyspozycji są także półprzeźroczyste lub przeźroczyste aparaty kosmetyczne oraz bardzo nowoczesne, biokompatybilne nakładki. Opinie na temat tych ostatnich są bardzo pozytywne, gdyż możliwość ich zdejmowania oraz minimalna widoczność znacznie podnoszą komfort. Niestety wadą takich nakładek jest bardzo wysoki koszt wykonania.
Aparat ortodontyczny- przeciwwskazania
Pomimo, że aparat ortodontyczny jest zalecany do korekty wady zgryzu, nie każdy pacjent z takimi dysfunkcjami może skorzystać z tej formy leczenia. Podstawową przeszkodą są niewyleczone zęby, dlatego przez założeniem aparatu konieczne jest wypełnienie ubytków i wyleczenie dziąseł. Inne przeciwwskazania to:
- choroby przyzębia,
- choroby obniżające odporność organizmu,
- zaawansowana cukrzyca,
- koronki lub mostki na zębach.
Aparat ortodontyczny z Mediraty
O tym, że warto skorzystać z możliwości korekty zgryzu można się przekonać, przeglądając zdjęcia, które ukazują zęby przed i po leczeniu aparatem ortodontycznym. Założenie aparatu stałego jednak lub skorzystanie z nowocześniejszej opcji nakładek wiąże się ze sporym wydatkiem, który nie zawsze mieści się w domowym budżecie. Pacjentom, którzy chcą poprawić swój uśmiech z pomocą przychodzą Mediraty, które zapewniają finansowanie całego leczenia ortodontycznego lub samego aparatu. Dzięki płatności w ratach na aparat może sobie pozwolić niemal każdy, a koszty leczenia zostaną rozłożone w czasie. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i podpisać umowę ratalną, którą dostarcza kurier. W wielu przypadkach nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty poza dowodem osobistym. Mediraty zapewniają finansowanie leczenia ortodontycznego nawet osobom o niskim progu dochodowym.