Narkomania – wychodzenie z nałogu

26 września 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Uzależnienie to potrzeba – np. zażywania jakiejś substancji – na tyle silna, że nie można się jej oprzeć. Im dłużej ktoś jej ulega, tym bardziej jego organizm przyzwyczaja się do dawek przyjmowanych środków, a co za tym idzie, oczekuje ich coraz więcej. Statystyki podają, że w Polsce nawet ponad 100–120 tysięcy osób jest uzależnionych od narkotyków. Wyjście z nałogu to długotrwały, trudny proces, który powinno się przeprowadzać, korzystając z pomocy specjalistów.

Dane statystyczne pokazują, że najłatwiej ludzie uzależniają się od papierosów, alkoholu i narkotyków. Te trzy rodzaje substancji bardzo silnie działają na organizm człowieka, powodując szybkie wejście w nałóg. Od niedawna coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród młodzieży, staje się również bardzo niebezpieczne uzależnienie od dopalaczy.

Nazwanie problemu i chęć zmiany

Pierwszy krok do wyjścia z nałogu to uzmysłowienie sobie istniejącego problemu, drugi to chęć zmiany zaistniałej sytuacji. Trzeba pamiętać, że cały proces będzie wymagał terapii, zaangażowania bliskich, a także pomocy profesjonalistów.. Elementem wspomagającym w początkowych trudnych chwilach, może być przeprowadzenie detoksu. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób, które mają świadomość, w jakim stanie się znajdują, wpadają w ciągi i samodzielnie nie potrafią poradzić sobie z zakończeniem ciągu narkotykowego.

Detoks narkotykowy

Detoks to dosłownie usuwanie toksyn. Jest jednym ze sposobów leczenia zespołu abstynencyjnego będącego skutkiem mniej lub bardziej gwałtownej rezygnacji z substancji psychoaktywnych. Odtrucie przywraca równowagę elektrolitową w organizmie, stabilizuje pracę ośrodkowego układu nerwowego, a co najważniejsze, może dawać szansę na dalsze życie bez narkotyków. Istotne jest, aby po odtruciu osoba uzależniona jak najszybciej zgłosiła się na terapię.

Zabieg detoksykacji poprzedzają szczegółowe badanie oraz wywiad, które pozwalają ocenić stan pacjenta i podjąć leczenie umożliwiające uniknięcie ewentualnych powikłań. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak długo będzie trwało odtrucie, ponieważ zależy to od reakcji organizmu, długości trwania uzależnienia, a także rodzaju przyjmowanych substancji i innych czynników branych pod uwagę przez lekarza.

W trakcie procesu podawane są kroplówki i leki łagodzące zespół odstawienny. Zespół ten nazywany również zespołem abstynencyjnym może manifestować się m.in. dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, drżeniem rąk, bólami somatycznymi, wzrostem ciśnienia tętniczego, napadami agresji, omamami, zaburzeniami snu czy stanami lękowymi. W skrajnych przypadkach prowadzi do padaczki ponarkotykowej, a nawet zapaści . Właśnie ze względu na te nieprzewidziane reakcje detoks najlepiej przeprowadzać w specjalistycznych ośrodkach, a kiedy nie ma takiej możliwości, w warunkach domowych, ale pod okiem lekarza.

Więcej szczegółów dotyczących zabiegu odtruwania ponarkotykowego: http://www.lekarzdodomu.pl/detoks-ponarkotykowy.html.

Psychoterapia jako forma wsparcia

Osoba, która jest uzależniona od narkotyków, nie może bać się prosić o pomoc. Wsparcie psychologów lub terapeutów będzie niezbędne przy wychodzeniu z nałogu. Dobrze korzystać z rad profesjonalistów już podczas detoksu. Rozmowa z nimi dodatkowo ułatwia zmierzenie się z efektami odstawienia substancji psychoaktywnych. Specjaliści nie tylko wysłuchają pacjenta, lecz także motywują go, pokazując, jak będzie wyglądało jego życie po całkowitej rezygnacji z narkotyków.

Konsultacje należy kontynuować także po detoksykacji. Odtrucie ułatwia przerwanie ciągu narkotykowego, przywraca równowagę organizmu, jednak nie jest jednoznaczne z wyjściem z nałogu. Właśnie dlatego ostatnim – z reguły najdłużej trwającym – krokiem będzie terapia odwykowa.