Alergia na kosmetyki objawy i leczenie – składniki uczulające
Reakcja alergiczna na kosmetyki następuje natychmiast po ich użyciu. Zobacz co warto o tym wiedzieć oraz jakie leczenie stosować.
Kosmetyków jest coraz więcej na rynku. Stosujemy je do ciała, twarzy, na zęby, czy włosy. Służą nam do pielęgnacji swojego ciała, jednak czasem może wystąpić na nie alergia. Dzieje się tak przez silne alergeny ukryte w kosmetykach, czyli inaczej substancje uczulające.
Przyczyny
Alergia to nic innego jak zmiany pojawiające się na skórze po użyciu kosmetyków. Siła alergii zależy przede wszystkim od czasu ich używania, stanu naszej skóry oraz miejsca, w którym kosmetyk jest stosowany.
Miejsca najbardziej narażone na wystąpienie alergii to te nieosłonięte czyli twarz, czoło, szyja i powieki.
Najbardziej odporna na alergię jest skóra głowy.
Co uczula? Kosmetyki pozostawiane na dłużej takie jak:
- perfumy
- kremy
- balsamy
- farby do włosów
- środki do ondulacji
- szampony
- odzywki
- peeling
Substancje uczulające
Najczęściej alergię wywołują substancje konserwujące. Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa to warto sprawdzać skład kosmetyków przed ich zakupem. Unikaj takich substancji jak:
- formaldehyd – możesz go znaleźć pod nazwą: Benzylhemiformal, Bronidox, Diazolidinyl Urea , Imidazolidinyl Urea, Quanternium-15 ( występuje w lakierach do paznokci, do włosów oraz samoopalaczach )
- substancje zapachowe
- alkohol lanolinowy
- balsam peruwiański
- Methyldibromoglutaronitrile
- Imidazolidinyl Urea
- Diazolidinyl Urea
- Cetylpyridinium Chloride
- Chlorhexidine
- Methylparaben
- Ethylparaben
- Propylparaben
- Butylparaben
Objawy
Alergia na kosmetyki to kontaktowe zapalenie skóry. Towarzyszy temu świąd, zaczerwienienie, pęcherze, zgrubienia. Dodatkowo skóra może stać się sucha i złuszczona. Objawy alergii występują wszędzie gdzie został użyty kosmetyk.
Leczenie
Alergii na kosmetyki możesz zapobiec w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że wykonasz próbę kosmetyczną przed użyciem danego preparatu. Niewielką ilość kosmetyku nałóż na złączenie między uchem, a policzkiem. Następnie obserwuj, czy skóra reaguje alergicznie. Jeżeli tak się dzieje wystarczy, że zmienisz kosmetyk na inny i zaprzestaniesz jego używania. W innym przypadku możesz też pomyśleć o immunoterapii i koniecznie wizycie u dermatologa.