Jak zachęcić dziecko do jedzenia i rozbudzić apetyt – sposoby na niejadka

5 kwietnia 2018, dodał: patrycjadeja
Artykuł zewnętrzny

Są dzieci, które jedzą wszystko i takie, które nawet nie chcą próbować nowych smaków. Podobno za preferencje smakowe dziecka odpowiada w głównej mierze dieta mamy w ciąży i podczas karmienia piersią. Mniej więcej od połowy ciąży dziecko zaczyna rozróżniać i zapamiętywać smaki. Pijąc wody płodowe smakuje tego co mama zjadła. Kolejnym etapem nauki smaków jest okres karmienia piersią, gdyż smak mleka matki również jest uzależniony od jej diety.

 

Uważaj możesz urodzić niejadka!

Jeśli więc kobieta w ciąży je tylko określone produkty i ze względu na mdłości, lub inne ciążowe dolegliwości nie stosuje różnorodnej diety jest duże prawdopodobieństwo, że jej dziecko będzie tak zwanym niejadkiem.

Jak przekonać dziecko do nowych smaków?

dzieci są wzrokowacami

Próbowałaś już wszystkiego, a maluch uparcie odmawia smakowania nowych potraw. Przestań go zmuszać, gdyż osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Niech twój niejadek je to co lubi, nawet jeśli jest to jedna potrawa. Dla reszty rodziny codziennie w miarę możliwości szykuj prawdziwą ucztę kuszącą, zapachami i wyglądem. Jeśli podajesz warzywa wyeksponuj ich kolory i kształty. Większość z nas to wzrokowcy, więc jest duża szansa, że maluch się na coś skusi. Zachwycajcie się głośno tym co jecie, ale nie namawiajcie dziecka.

Kolejny pomysł to poinformowanie dziecka niby od niechcenia, że dzisiaj przygotowujesz obiad tylko dla dorosłych, a dla niego masz zupę, którą jadł też wczoraj. Większość kilkulatków lubi naśladować dorosłych, więc może do was dołączyć. Pozwól mu się po gimnastykować, w końcu nie wszystko co jest dla dorosłych jest dla dzieci. Kiedy uda mu się was przekonać, że jest wystarczająco duży do zjedzenia tej potrawy, z pewnością apetyt będzie dziecku dopisywać jak nigdy.

Doskonałym pomysłem jest również zaaranżowanie wspólnego posiłku z rówieśnikami. Postaraj się by wszystko wyglądało zachęcająco. Oprócz ulubionej potrawy dziecka postaw na stole kilka innych, które lubią zaproszone dzieci. Kiedy twój niejadek zobaczy jak koledzy zajadają się czymś czego nigdy nie próbował pewnie do nich nie dołączy.

Nie zmuszaj – daj wybór

sposób na niejadka

Dziecko jak każdy dorosły człowiek ma smaki, które lubi i te których wręcz nie cierpi. Zanim zaczniesz namawiać dziecko do próbowania nowych smaków, poinformuj że nie musi zjeść wszystkiego. Niech maluch wie, że próbowanie nie obliguje go do zjedzenia całej porcji, że sam podejmie decyzję, czy dany smak mu pasuje czy też nie. Dziecko już od małego potrafi rozwijać swoje kubki smakowe i uczyć się nowych smaków, pozwoli to w przyszłości na poszerzenie swoich kulinarnych horyzontów. Nie ograniczaj więc swojego dziecka i nie serwuj mu wyłącznie mdłych i mało przyprawionych potraw czy banalnych dań. W przeciwnym razie dziecko wychowane na prostych daniach i fast food przez resztę życia będzie miało tendencje do przygotowywania mało kreatywnych dań i nabędzie złych nawyków żywieniowych.

 

Ukryte warzywa

Jeśli twoje dziecko nie lubi warzyw, a tobie zależy by mimo wszystko je jadło, zamiast zmuszać dziecko spróbuj je przechytrzyć. Jest kilka potraw, w których możesz ukryć warzywa zaczynając od małych porcji i zwiększając ich proporcję w stosunku do innych składników. Zbyt duża ilość warzyw, czy innych dodatków sprawi, że mały szpieg szybko rozpracuje twój plan i z rozszerzenia diety nic nie wyjdzie. Doskonałym przykładem potrawy z „ przemyconymi” warzywami są kotlety drobiowe. Kotlety możesz podawać w formie szaszłyków będą atrakcyjniejsze dla dziecka.

Kotlety drobiowe z warzywami

 

składniki:

1 ugotowane udko, lub pierś z kurczaka

1 jajko

3-4 łyżki bułki tartej

1 łyżka masła, lub 3 łyżki bulionu( żeby kotlety nie były suche)

1 ugotowana marchew

1/4 ugotowanej cebuli

przyprawy do smaku ( najlepiej te które zna i lubi dziecko)

Sposób przygotowania

Mięso i warzywa dokładnie rozdrabniamy najlepiej blenderem, do uzyskania jednolitej masy, dodajemy jajko i bułkę tartą do uzyskania konsystencji pozwalającej na uformowanie kotletów. Kotlety obtaczamy w bułce i smażymy na złoty kolor na patelni. Jak dziecko polubi drobiowe kotlety możesz zwiększać ilość warzyw, jednak pamiętaj by potrawa zawsze miała smak przewodni np. przyprawę do panierki i ten sam kolor. Czyli coś co twoje dziecko lubi i smacznie mu się kojarzy.

zobacz również:

Co zrobić gdy dziecko kłamie?

Najlepsze rady na płacz i uspokojenie dziecka

Kiedy dziecko nie może spać

Co lubią jeść małe dzieci?