Implant zęba – sposób na brak zęba

12 lutego 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

 

Utrata zęba na skutek upadku, złamania zęba lub choroby przyzębia jest częstą przyczyną kompleksów u kobiet i mężczyzn – zwłaszcza, gdy straci się ząb przedni. Aby uniknąć zakłopotania podczas uśmiechania się i problemów w czasie jedzenia, warto zdecydować się na założenie implantu zęba. Co powinno się wiedzieć na ten temat? Jakie zalety mają implanty zębowe?

Estetyczny implant na wiele lat

Założenie implantu zęba jest rozwiązaniem na wiele lat. Dobrze wykonany implant służy minimum 10 lat, a w wielu przypadkach nawet do końca życia. Wystarczy odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej, by zamiennik prawdziwego zęba prezentował się naturalnie i estetycznie. Co ważne, implant można wszczepić w kość na krótko po utracie zęba, a koronę na implancie osadzić nawet po 12 tygodniach od umieszczenia tytanowego wszczepu w szczęce.

Implant zęba jest stabilnie osadzony w kości, dzięki czemu nie chwieje się i zachowuje się jak naturalny ząb. Sztuczny ząb umożliwia bezproblemowe gryzienie i żucie, chroni przed przemieszczaniem się pozostałych zębów. Ponadto implant chroni przed zniekształceniami rysów twarzy, spowodowanymi utratą trzonowca, siekacza lub kła. 

Wyższy komfort życia

Dzięki implantom zębów podnosi się komfort życia pacjenta. Osoby z uzupełnionym brakiem w szczęce są pewniejsze siebie, bardziej radosne i otwarte. Implant jest pewnie osadzony w szczęce. Jest to gwarancja, że nie wypadnie podczas śmiechu lub jedzenia, co może mieć miejsce w przypadku klasycznych protez. Co więcej, implant czyści się tak samo jak zęby naturalne – nie wymaga on stosowania preparatów czyszczących do protez zębowych.

Implant sprawia, że możliwe jest dokładne gryzienie pokarmów, dzięki czemu zmniejsza się częstość pojawiania się dolegliwości żołądkowych. Dobrze rozdrobniony pokarm łatwiej się trawi, co sprawa, że brzuch rzadziej jest wzdęty. Ponadto uzupełnienie braku w szczęce chroni przed pojawieniem się trudności w mówieniu. Brak zęba może spowodować seplenienie, utrudniając komunikację z innymi osobami. Po założeniu implantu język układa się prawidłowo w jamie ustnej, a wypowiadane słowa znów są wyraźne. 

Poprawa stanu zdrowia

Wszczepienie implantu zębowego przyczynia się do poprawy stanu zdrowia. Tytanowa śruba w szczęce zapobiega zanikowi kości oraz związanym z tym konsekwencjom: zmianie kształtu twarzy, osłabieniu wytrzymałości szczęki i uszkodzeniom zdrowych zębów. Ponadto zgryz zachowuje prawidłowy kształt, dzięki czemu zęby są chronione przed nadmiernym ścieraniem i złamaniem w czasie gryzienia twardych pokarmów.