7 faktów o perfumach, których mogłaś nie znać

28 grudnia 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Co oznaczają dziwne skróty na opakowaniach perfum? Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej? Czy perfumy mogą powodować uczulenie? Na te i inne pytania odpowiemy przedstawiając 7 faktów, o których mogłaś wcześniej nie wiedzieć.

1. Co oznaczają symbole na opakowaniach perfum?

Na każdym flakonie perfum znajdziesz oznaczenie fl. oz. Jest to ogólnoświatowe oznaczenie miary objętości podawanej w uncjach. Najczęściej występujące to:

  • 1 fl. oz. to 30 ml;
  • 1,7 fl.oz. to 50 ml;
  • 2,5 fl.oz. to 75 ml;
  • 3,4 fl.oz. to 100 ml.

Dodatkowo, przy nazwach perfum możesz spotkać poniższe skróty:

  • E/F – Eau Fraiche – jest to oznaczenie wody odświeżającej;
  • EDC – Eau de Cologne – symbol wody kolońskiej;
  • ASH (A/S) – After Shave – oznacza, że w środku znajduje się woda po goleniu;
  • EDT – Eau de Toilette – symbolizuje wodę toaletową;
  • EDP – Eau de Parfum – oznaczenie mówiące, że we flakonie znajduje się woda perfumowana.

2. Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej?

W sprzedaży oferowanych jest bardzo dużo pachnideł o różnych nazwach, lecz tak naprawdę niewiele z nich to faktycznie perfumy. Aby zasłużyć na to miano, zapach powinien składać się co najmniej z 40% olejków zapachowych rozpuszczonych w 90% alkoholu. Takie kosmetyki są niezwykle wonne i ich ceny sięgają nawet kilku tysięcy dolarów.
Co więc można łatwo kupić w zwykłej drogerii?

  • Woda perfumowana (Giorgio Armani Si woda perfumowana) – posiada stężenie 10-15% olejków zapachowych. Jest to najczęściej spotykana odmiana perfum, szczególnie preferowana przez kobiety i długo utrzymująca się na skórze;
  • Woda toaletowa – zawiera do 10% olejków zapachowych. Są to perfumy świeże i delikatne, doskonałe na co dzień, ale nie sprawdzające się w przypadku wieczorowych wyjść.
  • Woda kolońska – to zaledwie 5% olejków w 80% alkoholu. Przeznaczona głównie dla mężczyzn do celów odświeżenia po goleniu oraz jako zapach sportowy.

3. Czy perfumy mogą uczulać?

Niestety, ale perfumy jak najbardziej mogą wywoływać reakcje alergiczne. Osoby o delikatnej skórze, podatnej na egzemy powinny unikać silnie kwiatowych i owocowych zapachów. Najlepszym wyborem będzie także woda toaletowa zamiast perfumowanej, której konsystencja pozwala skórze spokojnie oddychać.

4. Czy perfumy pachną inaczej na innych osobach?

To, jak pachną dane perfumy zależy w dużej mierze od pH skóry noszącej je osoby. Wpływ na zapach mają także hormony oraz emocje. Dlatego też te same perfumy będziemy odczuwać inaczej na sobie, a inaczej na koleżance, ale także możemy wyczuć różnicę w zapachu wtedy, gdy się stresujemy czy ekscytujemy.

5. Czy perfumy można nakładać na ubrania?

Istnieje mit, że perfum pod żadnym pozorem nie należy nakładać na ubrania. Tymczasem to właśnie na tekstyliach zapach utrzymuje się najlepiej i najdłużej. Dodatkowo, nie mając styczności ze skórą nie zmienia się pod wpływem stresu czy emocji. Trzeba jednak pamiętać, że perfumy zrobione są na bazie alkoholu, który może zniszczyć delikatne materiały. Dlatego nie należy spryskiwać nimi jedwabiu, czy miękkiej bawełny.