Świeżo wyciskane soki – bomba witaminowa i nie tylko
Sok to synonim zdrowia i naturalności – jednak nie każdy. Soki, które kupujemy w kartonach, są dla naszego organizmu tym, co hamburger – są smaczne i ładnie wyglądają, nie wnoszą jednak żadnych wartości odżywczych poza kaloriami. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na naturalne, świeżo wyciskane soki!
Szklanka soku – naturalne witaminy
Świeżo wyciśnięty sok poza nawodnieniem naszego organizmu dostarcza mu maksimum składników odżywczych w najlepiej przyswajalnej formie, a ponieważ nie wymaga wstępnego rozdrobnienia, proces trawienia pokarmu się skraca, co pozwala na optymalne wykorzystanie zawartych w nim wartości odżywczych. Lekarze i dietetycy zalecają picie świeżo wyciskanych soków, zwłaszcza w sytuacji powszechnie występującego niedoboru witamin.
Nasz organizm o wiele łatwiej przyswaja witaminy i minerały z naturalnych źródeł. Zamiast iść do apteki, zdecydujmy się więc na lokalny warzywniak oraz dostępne tam bogactwo owoców i warzyw. Szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy i marchwi jest zdecydowanie lepszym źródłem witamin C i A niż tabletka multiwitaminowa.
Soki czy koktajle – co wybrać?
Wiele osób zastanawia się, czym różni się sok od koktajlu i który z nich jest zdrowszy. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Koktajl, czyli zmiksowane warzywa i owoce, może z powodzeniem zastąpić posiłek, dostarczając błonnika i wartości odżywczych zawartych w całych warzywach i owocach, z kolei sok to esencja tego, co w roślinach najcenniejsze – najlepiej przyswajalna bomba witaminowa.
Dietetycy zalecają chorym i osłabionym osobom wybieranie soków, które dostarczają cennych składników odżywczych, nie forsując układu trawiennego. Wiele diet, którym przypisuje się lecznicze właściwości, jest opartych na świeżo wyciskanych sokach, np. z marchwi i pomarańczy, które pije się regularnie w ciągu dnia. Istnieje też teoria, że jedzenie nieobciążające organizmu pozwala skupić jego uwagę i energię na walce z chorobą. Z jakichkolwiek powodów sięgniemy po świeże warzywa i owoce, weźmy pod uwagę ulubioną, najlepiej przyswajalną przez nasz organizm ich formę.
Diety na bazie soków
Od kilku lat bardzo modne są diety oczyszczające, bazujące na świeżo wyciskanych sokach. W większych miastach można skorzystać z usług firm zajmujących się ich codzienną dostawą. Jeśli mieszkamy w mniejszym mieście lub nie chcemy korzystać z usług cateringowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotowywać je samodzielnie.
Wyróżnia się dwie podstawowe odmiany diety sokowej. Jedna z nich to głodówka, inaczej nazywana detoksem, polegająca na piciu przez 3–5 dni około 5 szklanek soku dziennie oraz wody i herbatek ziołowych. Taka kuracja ma za zadanie oczyścić organizm oraz dodać energii. Po jej zakończeniu należy stosować lekkostrawną dietę z przewagą warzyw i owoców, by nie paść ofiarą efektu jojo.
Inny rodzaj sokowej terapii to lekkostrawna dieta oparta na dużej ilości warzyw i kasz, zakładająca picie soków przed śniadaniem i pomiędzy posiłkami oraz ograniczenie spożycia mięsa i smażonych potraw. Taki sposób odżywiania, pozwalający łagodnie zrzucić zbędne kilogramy, można wprowadzić na stałe.
W obu przypadkach liczy się różnorodność. By dostarczyć organizmowi jak największą ilość witamin i mikroelementów, należy pić za każdym razem inny świeżo wyciśnięty sok.
Pamiętajmy, że przed zastosowaniem każdej diety należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże dobrać najodpowiedniejszą dla naszego zdrowia i kondycji kurację.
Sok sokowi nierówny
Włączając soki na stałe do naszego menu, warto zadbać o to, by były one dobrej jakości. Najlepiej jest więc wycisnąć napój z warzyw i owoców samodzielnie. Przydatna okazuje się wyciskarka wolnoobrotowa, która wydobywa maksimum soku, powoli miażdżąc miąższ. Taki sposób obróbki nie podwyższa temperatury produktów, dzięki czemu wszystkie zawarte w nich cenne witaminy i mikroelementy zostają zachowane.
Starajmy się włączyć soki do naszego menu przynajmniej kilka razy w tygodniu, dbając o to, by były one różnorodne. Jeśli codziennie wypijamy wyłącznie sok wyciśnięty z jabłek i marchwi, to nie dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych witamin. Dodatkowo warto kierować się sezonowością i przyrządzać soki wyłącznie z tych owoców, które są aktualnie dostępne. Starajmy się również włączać warzywa – takie dodatki, jak szpinak, buraki albo seler np. naciowy, są nie tylko ciekawym urozmaiceniem, ale również bardzo zdrowym dopełnieniem naszego ulubionego soku. Jeśli dysponujemy pojemnikiem z hermetycznym zamknięciem, możemy przechować napój do następnego dnia w lodówce.
Dobierając składniki ulubionych soków, należy zwrócić uwagę na stan naszego zdrowia. W wielu popularnych schorzeniach, np. cukrzycy lub chorobach tarczycy, pewne produkty nie są wskazane, inne z kolei mogą być niezwykle przydatne w procesie rekonwalescencji. Świadome odżywianie to nie przemijająca moda, lecz inwestycja w nasze zdrowie.