Zabiegi upiększające uśmiech – skaling i piaskowanie

1 sierpnia 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Bez wątpienia każdy z nas pragnie mieć zdrowe, silne i piękne zęby. Nieskazitelny uśmiech to nasza wizytówka, która zjednuje nam ludzi i dodaje pewności siebie. Niestety, istnieją pewni „wrogowie”, którzy skutecznie stają nam na drodze do idealnego uśmiechu. Należy do nich przede wszystkim kamień nazębny. Czy można jakoś sobie z nim poradzić? Co w tej kwestii oferują specjaliści? W walce z kamieniem nazębnym mogą nam pomóc dwa zabiegi – skaling oraz piaskowanie.

Czym jest skaling?

Skaling to obecnie najskuteczniejsza metoda oferowana przez stomatologów, jeśli chodzi o usuwanie kamienia nazębnego. Jego celem jest usunięcie kamienia nazębnego z trudnodostępnych miejsc, a więc głównie z okolic szyjek zębowych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Wyróżniamy dwa rodzaje tego zabiegu: naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Skaling naddziąsłowy polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. To popularny zabieg oferowany pacjentom gabinetów stomatologicznych ze względu na łatwość jego wykonania oraz zadowalające efekty.

Skaling poddziąsłowy pozwala usunąć kamień nazębny gromadzący się pod powierzchnią dziąseł.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego można wykonać na kilka sposobów. Oto niektóre z nich:

  • tradycyjnie – przy pomocy skalerów ręcznych, czyli sierpów, motyczków, dłutka oraz pilniczków;
  • chemicznie – na powierzchnię zęba nakładany jest 30-procentowy roztwór perhydrolu, który rozpuszcza kamień nazębny. Następnie jego resztki zostają wypłukane wodą pod ciśnieniem;
  • ultradźwiękowo – wykorzystuje się specjalny skaler ultradźwiękowy;
  • laserowo – wykorzystuje się skaler laserowy jagowo-erbowy.

Skaling to zabieg, który może skutecznie ochronić nas przed rozwojem próchnicy, chorobami dziąseł i przyzębia, a także przed paradontozą.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie to zabieg często stosowany jako uzupełnienie skalingu zębów. Jego celem jest usunięcie płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów, a także resztek kamienia nazębnego pozostałego po skalingu.

Piaskowanie pozwala też usunąć przebarwienia i poprawić wygląd naszego uzębienia. Zabieg piaskowania przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym za pomocą piaskarki stomatologicznej.

Na czym polega? Otóż z piaskarki wydobywa się strumień wody poddany ciśnieniu, do którego dodawane są drobinki czyszczące i pęcherzyki powietrza. Dzięki nim można z łatwością dotrzeć do mało dostępnych miejsc w jamie ustnej i je oczyścić. Po piaskowaniu wykonuje się również fluoryzację.

Zaleca się je osobom narażonym na powstawanie przebarwień, a więc palaczom papierosów czy też osobom, które piją dużo kawy, herbaty oraz czerwonego wina. To również zabieg dla osób, które wcześniej wybielały zęby, noszą aparat ortodontyczny lub po prostu są podatne na powstawanie przebarwień. Warto je powtarzać co kilka miesięcy, ewentualnie, jeżeli nie ma potrzeby częściej, raz do roku profilaktycznie.