Ceny leków i informacja o dostępności leków w aptece – jak efektywniej kupować lekarstwa

22 maja 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Apteka to bardzo specyficzny rodzaj placówki handlowej. Wiele produktów ma narzucone ceny, a sprzedawać można je tylko w reglamentowanej ilościach. To pozwala przypuszczać, że porównywanie cen leków nie ma większego sensu, bo te powinny być niemal takie same wszędzie. Podobnie z dostępnością leków w aptekach. Prawo farmaceutyczne nakłada na aptekarzy obowiązek posiadania na stanie takiej liczby leków, aby zaspokoić potrzeby okolicznych mieszkańców. Praktyka pokazuje jednak, że często leków zarówno na receptę, jak i tych dostępnych bez nich nie ma lub trzeba na nie czekać. Różnią się również ich ceny. To wszystko sprawa, że informacja o dostępności leków w aptece oraz o tym ile kosztują jest bardzo przydatna, bo pozwala od razu wybrać tę placówkę, która ma poszukiwany specyfik w rozsądnej cenie. Jest to dużą oszczędnością czasu i pieniędzy. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest korzystanie z porównywarki cen leków online.

Dostępność leków w aptekach– teoria i praktyka

Jak już było wspomniane, prawodawca nakłada na właścicieli aptek obowiązek posiadania takiej liczby leków, która zaspokoi potrzeby wszystkich, którzy chcą je kupić. Wynika to z prostego założenia – w sytuacji awaryjnej lub kryzysowej, gdy lek trzeba podać bezzwłocznie, pacjent może wejść do każdej apteki i dany specyfik kupić. Rzeczywistość jest jednak odmienna i wyprawa do apteki bez informacji o dostępności leków może okazać się bezcelowa.

Powodów takiej sytuacji może być co najmniej kilka. Farmaceuci najczęściej posiadają w aptekach najpopularniejsze specyfiki, które na pewno się sprzedadzą. Te rzadziej sprzedawane lub droższe są sprowadzane zazwyczaj tylko wówczas, gdy pojawia się klient, który ich potrzebuje. To uciążliwa dla pacjentów, ale niestety powszechna praktyka.

Zdarzają się jednak apteki, których zasób leków jest o wiele większy i bez problemu można w nich nabyć nawet mniej popularne specyfiki. Jak je znaleźć? Najwygodniej sprawdzić dostępność leków za pomocą wyszukiwarki online. Takie rozwiązanie oferuje serwis GdziePoLek.pl – https://www.gdziepolek.pl. Jest on niezwykle wygodny, bo po wpisaniu nazwy specyfiku podaje nam informację o dostępności leku w najbliższej okolicy. Dzięki temu można bezpośrednio udać się do apteki, która oferuje poszukiwany preparat, a nie bezowocnie jeździć od jednego punktu do kolejnego i odchodzić w najlepszym przypadku z informacją, że lek będzie dostępny na następny dzień lub nawet później. Oprócz informacji o dostępności leków w aptece jest tam jeszcze jednak bardzo przydatna funkcja, którą doceni wielu klientów. Chodzi o porównywanie cen leków.

Ceny leków – jak kupować najtaniej

W dobie powszechnego dostępu do Internetu porównuje się ceny praktycznie wszystkiego – elektroniki, mebli, produktów spożywczych. W związku z tym zastanawiające jest, że wciąż mało popularne jest porównywanie cen leków. Według badań, różnica w cenie leków – dokładnie tego samego specyfiku – może wynosić nawet powyżej 25%. Inne ceny leków oferują małe prywatne apteki, a inne sieci aptek. Biorąc to pod uwagę, warto wpisać nazwę specyfiku we wspomnianą już wyżej porównywarkę cen leków, aby znaleźć nie tylko aptekę, gdzie lek jest, ale również taką, która zaoferuje go najtaniej.

Oddzielny fragment trzeba poświęcić lekom refundowanym. Są to lekarstwa, za które w całości lub częściowo płaci państwo. Poziom refundacji jest uzależniony od rodzaju schorzenia, na które został przepisany lek. W związku z taką formą pomocy państwa, leki refundowane mają cenę narzuconą przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozornie wydaje się więc, że przy ich zakupie nie ma potrzeby korzystania z porównywarek cen leków, bo wszędzie kosztują tyle samo. Jest to prawda, ale pojawia się problem dostępności. Okazuje się, że w wielu aptekach brakuje leków refundowanych. Wiele z tych specyfików wymaga ciągłego przyjmowania lub natychmiastowego zażycia, więc informacja na miejscu w aptece, że lek może zostać sprowadzony nie jest rozwiązaniem. Przed zakupem warto więc skorzystać z wyszukiwarki online, która podaje informacje o tym, w której aptece lek jest dostępny. To znaczne ułatwienie, oszczędność czasu, a także sposób, dzięki któremu można przyjąć lek jak najszybciej.

Niższe ceny leków – zamienniki mogą być rozwiązaniem

Porównywanie cen i sprawdzanie informacji o dostępności leków to nie jedyne sposoby na tańsze zakupy medykamentów. Warto również zainteresować się tańszymi zamiennikami. Praktycznie każdy lek ma swój odpowiednik. Wynika to stąd, że producentów leków jest wielu, ale opracowują oni swoje preparaty w oparciu o takie same czynniki aktywne, które sprzedają potem pod własnymi nazwami. Droższe są zazwyczaj te popularne lub reklamowane. Nawet ceny leków na receptę mogą być niższe. Wystarczy poprosić lekarza, żeby na recepcie wypisał najtańszy specyfik. Nawet jeśli tego nie zrobi, to wciąż można poprosić farmaceutę o zaproponowanie tańszego zamiennika. Można to zrobić niemal zawsze. Wyjątkiem jest sytuacja, w której lekarz wyraźnie zaznacza, że lek nie może być zamieniony.

Nawet jeśli wiadomo, że cena leku na receptę może być niższa i tak warto skorzystać z porównywarek cen, aby jeszcze bardziej zmniejszyć wydatki.

Cena leku – ważny, ale nie jedyny aspekt przy zakupie

Branża apteczna, jak każda inna, rządzi się prawami wolnego rynku. Każdy klienta ma prawo skorzystać z tej, która zaoferuje mu najlepszą cenę lub po prostu będzie posiadała poszukiwany lek. To sytuacja korzystna dla pacjentów, którzy dodatkowo – dla własnej wygody, a także oszczędności mogą skorzystać z porównywarek cen leków. To gwarancja dobrego rozeznania się w rynku i rozsądnych zakupów.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.