Orzech kokosowy stosunkowo rzadko bywa gościem w naszej kuchni. Tymczasem ze względu na swoje właściwości zdrowotne i kosmetyczne powinien zwrócić uwagę każdego, kto interesuje się zdrowym odżywianiem i stylem życia.
Orzech kokosowy jest nie tylko smaczny, lecz także posiada mnóstwo właściwości odżywczych. Zawiera przede wszystkim wodę, jest też bogatym źródłem witamin B2, B6, C i E, a także kwasu foliowego, potasu, wapnia, żelaza, fosforu, sodu i cynku. Zawarte w nim średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCFA) nie są magazynowane w organizmie, tak jak na przykład tłuszcze pochodzące z masła, lecz przekazywane bezpośrednio do wątroby i tam zamieniane na energię.
Badania naukowe przeprowadzone na wyspach polinezyjskich wykazały, że choć dieta ich mieszkańców jest bogata w tłuszcze (głównie nasycone tłuszcze kokosa), to rzadko chorują oni na miażdżycę, choroby układu krążenia czy raka jelita grubego. Badani nie mieli kłopotów z trawieniem, nie cierpieli na otyłość, nie mieli też problemów z cholesterolem. Kokos wyrównuje poziom cukru w organizmie, wyróżnia się też dużą zawartością błonnika. Dodatkowo wytwarzany z kokosa olej wspomaga układ odpornościowy; blisko 49 proc. kwasów w oleju kokosowym to kwas laurynowy mający właściwości antybakteryjne. Po strawieniu przekształca się on w monolauryn, składnik, który przenika do wnętrza bakterii i innych mikrobów, takich jak grzyby czy wirusy, a następnie niszczy je. Poza tym, kwas laurynowy przyspiesza trawienie, a tym samym wspomaga odchudzanie.
Nie tylko mleczko!
Z miąższu orzechów kokosowych wytwarza się olej kokosowy. W temperaturze pokojowej występuje on w postaci stałej i ma charakterystyczną, białą barwę. W temperaturze około 30˚C zmienia konsystencję na płynną. Jest bardzo dobrym zamiennikiem dla masła i margaryny – nie pali się, dzięki czemu nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach. Innym popularnym produktem kokosowym jest woda kokosowa, przejrzysty płyn, znajdujący się we wnętrzu orzecha. Orzeźwia i nadaje się idealnie do gaszenia pragnienia w upalne dni, a dzięki dużej zawartości potasu i magnezu pomaga zregenerować organizm po intensywnym wysiłku fizycznym, na przykład po biegu. Ze względu na jej słodkawy smak można ją stosować zamiast zwykłej wody podczas przygotowywania gulaszu czy curry. Mleko kokosowe natomiast powstaje ze startego i wyciśniętego świeżego miąższu i doskonale sprawdza się jako dodatek do zup, curry, wypieków czy koktajli. Jednak pamiętajmy, by podczas gotowania nie doprowadzić go do wrzenia, gdyż wtedy mleko i woda mogą się oddzielić i zwarzyć. Jako produkt uboczny wytwarzania mleka kokosowego powstaje mąka kokosowa. Jest delikatnie słodka i ma kokosowy zapach, sprawdza się zatem doskonale w różnego rodzaju wypiekach lub panierkach. Jej dodatkową zaletą jest to, że nie zawiera glutenu. Oprócz wspomnianych wyżej produktów z orzecha kokosowego wytwarza się również mus kokosowy, jogurt, kefir, a nawet cukier. Bogaty wybór produktów kokosowych znaleźć można w sklepach skoncentrowanych na zdrowej żywności, na przykład w sieci supermarketów Netto. W ramach projektu „Półka Zdrowia” sklepy te rozszerzyły swoją ofertę o liczne produkty ekologiczne, wegańskie, dla osób na diecie bezcukrowej lub bezglutenowej, pojawiły się w niej także zdrowe zamienniki dla produktów tradycyjnych.
Olej kokosowy dla… urody!
Nie można zapomnieć o tym, że orzech kokosowy, oprócz niezaprzeczalnych właściwości odżywczych, ma również zastosowanie w kosmetyce. Wytwarzany z niego olej doskonale nadaje się do pielęgnacji cery. Jako że zawiera naturalne antyoksydanty, zwalcza wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skóry. Badania wykazały, że zwiększa on też zawartość lipidów w skórze, dzięki czemu doskonale nadaje się jako środek nawilżający. Nie wywołuje alergii, więc można go stosować nawet przy problemach skórnych. Wpływa również pozytywnie na stan skóry głowy i jakość włosów, wzmacniając je i chroniąc przed uszkodzeniami.