Jak objawia się nieceliakalna nadwrażliwość na gluten?
Gluten to mieszanina białek występujących w niektórych zbożach – pszenicy, życie, jęczmieniu i orkiszu, składnik ten od pewnego czasu budzi ogromne kontrowersje. Czy szum medialny wokół pieczywa pszenno-żytniego jest uzasadniony? Czym objawia się nieceliakalna nadwrażliwość na gluten?
Kiedy w programach śniadaniowych zaczęły pojawiać się osoby dowodzące szkodliwości glutenu, modne stało się unikanie produktów zawierających ten składnik. Pszenica, żyto, orkisz i jęczmień niespodziewanie trafiły na czarną listę i zaczęły być traktowane podobnie jak konserwanty wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Z przeprowadzonych badań wynika jednak, iż wbrew obiegowej opinii gluten szkodzi tylko pewnej grupie osób. Pozostałe nie muszą się go obawiać i traktować jako swego rodzaju trucizny. Do tej pory o negatywnych skutkach spożywania produktów glutenowych mówiliśmy w przypadku celiakii i alergii na gluten. W 2014 roku naukowcy z Monash University do wyżej wspomnianych schorzeń dopisali jeszcze nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten to nie fanaberia!
Jak wykazały przeprowadzone badania, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten nie jest jedynie wymysłem fanatyków zdrowego żywienia i osób kreujących się na specjalistów z zakresu dietetyki. Aby sprawdzić, czy ludzie nie wmawiają sobie nadwrażliwości na gluten, we Włoszech przeprowadzono szeroko zakrojone badania. Dowiodły one, że nieceliakalna nadwrażliwość na gluten naprawdę istnieje i nie jest ona wynikiem nagonki medialnej na białka zbożowe. U osób zmagających się z tą przypadłością wskutek spożycia produktu zawierającego gluten pojawiają się pewne mało charakterystyczne objawy, które na ogół przypisujemy innym schorzeniom. Wśród symptomów nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten wymienia się złe samopoczucie, chroniczne zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie, stany lękowe, uczucie otępienia umysłowego, drętwienie kończyn, astmę, depresję i nieżyt nosa. Naukowcy stwierdzili także, iż nieceliakalna nadwrażliwość na gluten może manifestować się zaburzenia równowagi i koordynacji.
Gluten szkodzi tylko niektórym
Podejrzewa się, iż nieceliakalna nadwrażliwość na gluten dotyczy większej liczby osób niż celiakia, czyli nietolerancja pokarmowa, która nieleczona prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych jelita cienkiego i zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych. W tym miejscu warto jednak podkreślić, iż wbrew obiegowej opinii gluten nie jest trucizną. Większość ludzi może spożywać produkty zawierające to białko zbożowe bez obaw o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Nie należy zatem ulegać modzie na dietę bezglutenową i z dnia na dzień odstawiać pieczywa. Pszenica, żyto, jęczmień i orkisz oprócz glutenu zawierają także szereg cennych substancji odżywczych, w tym witamin z grupy B, których niedobór ma daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania organizmu. Jednocześnie należy pamiętać, iż nie każda osoba, która twierdzi, że po zjedzeniu produktów zawierających gluten czuje się gorzej, wmawia sobie problemy zdrowotne. Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten dotyczy 7-krotnie większej grupy ludzi niż sama celiakia.
Gluten występuje nie tylko w pieczywie i ciastach upieczonych z mąki pszennej, żytniej i jęczmiennej. Znajdziemy go także w gotowych sosach, zupach w proszku, chipsach itp. W związku z tym należy dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych – firmy mają obowiązek informować konsumentów nawet o możliwej śladowej obecności glutenu. Jeśli chcesz zjeść coś na mieście, zapytaj pracownika lokalu o skład potrawy. Unikaj produktów wysoko przetworzonych i instant, ponieważ te bardzo często są zagęszczane mąką.
Więcej informacji nt. glutenu znajdziesz na portalu internetowym Mojealergie.pl