Jak leczyć i łagodzić przewlekłą pokrzywkę?

17 maja 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pokrzywka przewlekła to choroba, która znacząco pogarsza komfort życia osób nią dotkniętych. Objawy – czerwone plamy na skórze – powodują u części chorych wstyd, utrudniając im kontakty z innymi ludźmi. Jakie rozwiązania proponuje dermatologia? W jaki sposób można złagodzić lub wyleczyć pokrzywkę?

Close up image of a man's body suffering severe urticaria, nettle rash - isolated on white background.

Objawy pokrzywki

Nazwa choroby związana jest z jej najbardziej rozpoznawalnym symptomem i pochodzi od pokrzywy, ponieważ włoski na jej liściach powodują podczas kontaktu ze skórą oparzenia podobne wyglądem do bąbli pokrzywkowych. Przybierają one różne kształty i rozmiary, najczęściej są czerwone, różowe lub porcelanowobiałe. Są płaskie i wyraźnie odgraniczone, zwykle towarzyszy im świąd oraz pieczenie. Znikają bez śladu zazwyczaj w ciągu 24 godzin, ale pojawiają się w innym miejscu. Jeśli obrzęki występują w okresie do 6 tygodni, mówi się o pokrzywce ostrej. Jeśli stan chorego nie poprawia się w dalszym ciągu, a skóra nadal jest pokryta plamami ponad 6 tygodni, to jest to pokrzywka przewlekła. Część pacjentów z pokrzywką uskarża się także na obrzęk naczynioruchowy.

Konsultacja lekarska – rozpoznanie

Przewlekła postać to około jedna trzecia wszystkich przypadków pokrzywki. Aby pozbyć się problemu, należy udać się do lekarza, który zaleci specjalistyczne leczenie, w zależności od wielu różnych czynników. Wywiad z pacjentem pomoże ustalić przyczyny powstawania pokrzywki. Choroba jest najczęściej efektem reakcji alergicznej na bodźce zewnętrzne, przykładowo na składniki pokarmowe, leki, jad zwierząt. Rozmowa z chorym daje szansę ustalenia, czy bąble na skórze mają związek z innymi dolegliwościami, na które uskarża się badany oraz czy w jego diecie lub stylu życia można dostrzec sytuacje, które wywołują pokrzywkę. Ponadto lekarz może skierować na badania krwi, moczu, testy skórne oraz inne analizy niezbędne do prawidłowej diagnostyki.

Czynniki wywołujące pokrzywkę

Zmiany na skórze, charakterystyczne dla tej choroby, są spowodowane reakcjami immunologicznymi (np. nadwrażliwość na penicylinę), choć nie tylko, ponieważ pokrzywka może zostać wywołana także przez mechanizm nieimmunologiczny (przykładowo przez ucisk, wibracje, ciepło lub zimno). Do najczęstszych alergenów powodujących pokrzywkę należą m.in.: orzeszki arachidowe, sery, ryby, truskawki, pomidory oraz dodatki do żywności (benzoesany, siarczyny, glutaminian sodu, barwniki spożywcze). Zanotowano, że u kobiet stwierdza się pokrzywkę dwukrotnie częściej niż u mężczyzn. Zauważono również częstsze zachorowania wśród chorych na atopowe zapalenie skóry oraz katar sienny.

Leczenie pokrzywki przewlekłej

Prawidłowa diagnoza to klucz do walki z pokrzywką. Ustalenie elementu wywołującego niepożądane objawy, pozwala na rozpoczęcie leczenia. Pacjenci powinni unikać kontaktu z alergenem oraz czynnikami nasilającymi powstawanie czerwonych plam (należą do nich m.in. alkohol i stres psychiczny). Osoby, u których pokrzywka jest wynikiem innych schorzeń, powinny poddać się leczeniu choroby pierwotnej. Dermatolog po przeprowadzeniu odpowiednich analiz może wdrożyć farmakologiczne leczenie pokrzywki – z użyciem leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów, cyklosporyny oraz innych preparatów medycznych, dobranych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Niestety czasem trudno jest ustalić konkretną przyczynę powstawania plam, dlatego stosuje się jedynie leczenie objawowe.

Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami portalu http://leczymydzieciaki.pl/

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mieszkanie w bloku czy domek?
Jeżeli pracuje się w centrum, zamieszkanie w bloku to najczęstszy wybór. Jeśli szuka...
Jaki kolor auta dla kobiety?
Jeśli zaś chodzi o kolor samochodu dla kobiety, wielką popularnością cieszą się cieplejsze barwy:...
Bardzo się pocę - macie sprawdzone …
Wśród nich wymienić można: odpowiednią higienę, stosowanie antyperspirantów i blokerów, laseroterapię, iniekcje z toksyny...
A jakie wam się podobają sukienki n…
Kluczem do udanej stylizacji zimą jest warstwowanie. Wybierz gładką sukienkę o prostym kroju...