Znamiona skórne to wszelkie zmiany wyróżniające się na powierzchni skóry. Znamiona mogą mieć rozmaite rozmiary, kształty i kolory. Do najpopularniejszych należą znamiona barwnikowe, nazywane potocznie pieprzykami i mogą występować na dowolnej części ciała. Choć znamiona same w sobie nie są niebezpieczne, w niektórych warunkach mogą ulegać tzw. „zrakowaceniu”, czyli dać początek rozwojowi nowotworu.
Czy wszystkie znamiona trzeba usuwać
Nie wszystkie znamiona skórne niosą zagrożenie dla zdrowia, jednak każde należy odpowiednio kontrolować – wyjaśnia ekspert Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed. Niewielkie, płaskie pieprzyki nie muszą budzić naszego niepokoju, chociaż można szybko usunąć je w celach estetycznych. Szczególną uwagę powinniśmy przykładać do tych znamion, które narażone są na podrażnienia ze względu na lokalizację. Chodzi więc przede wszystkim o zmiany wystające nieco ponad powierzchnię skóry i zlokalizowane np. w miejscu zapięcia stanika, czy na linii paska od spodni. Częste otarcia i urazy mogą powodować dalsze zmiany znamienia.
Metody usuwania znamion
Współczesna dermatologia i medycyna estetyczna dysponują wieloma możliwościami usuwania znamion. Najstarszą metodą jest chirurgiczne wycięcie zmienionego fragmentu skóry. Większość znamion można usuwana jest właśnie w ten sposób. Chirurgiczne wycięcie zmienionej tkanki umożliwia bowiem pobranie materiału do dalszych badań histopatologicznych, które pozwalają upewnić się o charakterze znamienia. Wycięcie znamienia jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
Laserowe usuwanie znamion barwnikowych
Kolejna metoda usuwania znamion skórnych wykorzystuje laser CO2 – mówi ekspert gabinetu Sofimed. Zabieg taki polega na laserowym niszczeniu komórek znamienia a następnie odparowaniu zniszczonej tkanki. Jednocześnie w skórze zachodzi koagulacja, czyli zlepianie się pozostałych, zdrowych tkanek. W ten sposób zabieg eliminuje krwawienie i niemal w ogóle nie pozostawia blizn.
Kriochirurgia i elektrokoagulacja
To dwie stosunkowo najnowsze metody usuwania znamion. Kriochirurgia wykorzystuje działanie ciekłego azotu i jej olbrzymią zaletą jest brak jakichkolwiek blizn. Podczas takiego zabiegu naczynia krwionośne w znamieniu są zamrażane, przez co zmieniona tkanka oddziela się od zdrowej skóry. Elektrokoagulacja polega na niszczeniu komórek znamienia za pomocą prądu o bardzo wysokim natężeniu.