Nietypowe imiona dla dzieci – nadawać czy nie?

26 stycznia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Imię ma wpływ na całe życie. Jeśli jest ośmieszające, automatycznie czyni człowieka komiczną postacią. Co raz częściej rodzice nie rozważają wszystkich konsekwencji wyboru imienia dla dziecka. Kierują się jedynie własnymi upodobaniami. Niestety bywa tak, że to co dla nich wydaje się ładne bądź oryginalne, dla dziecka jest krzywdzące.

Wiele imion obarczonych jest stereotypami. Nie chodzi tu tylko o przedszkole, gdzie dzieci mogą się naśmiewać. Ma to również wpływ na dorosłe życie. Często pracodawcy zwracają uwagę na imię potencjalnego pracownika.

O czym pamiętać decydując się na rzadkie imię dla dziecka?
1. Dopasowanie do nazwiska
Warto uwzględnić to w pierwszej kolejności. Decydując się na zagraniczne imię należy poważnie zastanowić się czy komponuje się ono ze staropolskim nazwiskiem. Ważne też aby było proporcjonalne objętościowo co do nazwiska.
2. Pisownia i wymowa
Czy zagraniczne imię nie prowokuje do spolszczeń? Czy nie będzie obiektem do drwin? Warto zwrócić uwagę także na to czy dziecko nie będzie musiało wielokrotnie się przedstawiać, zanim jego imię zostanie poprawnie powiedziane. Dobrze spojrzeć również na to ze strony spraw formalnych. Czy imię nie będzie sprawiać problemów w formalnościach?
3. Czy nie jest ośmieszające dla dziecka
Rówieśnicy często naśmiewają się z kolegów. Warto zastanowić się czy nietypowe imię, nie będzie problemem dla maleństwa w szkole.  Dzieci bardzo przeżywają naśmiewania, przez co zamykają się w sobie.
4. Czy pasuje do osoby dorosłej
Często rodzie wybierając imię dla dziecka nie zastanawiają się nad przyszłością. To, że imię jest „słodkie” dla niemowlaka, nie znaczy, że będzie odpowiadać dla osoby dorosłej. Przecież pociecha nie zawsze będzie dzieckiem.

Decydując się na wybór nietypowego imienia, warto poradzić się rodziny, a także znajomych. To jak inni zareagują na dane imię, może być kluczowe przy wyborze.

Zobacz również:

  1. Fototerapia w leczeniu dzieci

  2. Kiedy dziecko nie może spać

  3. Badania noworodka – co, kiedy i w jakim celu

  4. Kilka wskazówek dotyczących spania dla młodych matek

  5. Strefa Mamy