Pytanie o sens życia nurtuje ludzi od tysięcy lat. Wielu z nich osiąga zawodowy sukces, gromadzi dobra, zakłada rodziny, zaspokaja potrzeby, realizuje wytyczone cele, a mimo to nadal nie odczuwa pełni swojego życia. Pojawia się poczucie braku „czegoś jeszcze”, często wypalenie zawodowe, rodzi się potrzeba zmiany. Wielu innych żyje w przekonaniu, że właśnie powyższy życiowy sukces jest tym, czego brakuje im do szczęścia, ale nie są w stanie go osiągnąć. To kolejna grupa żyjących z dnia na dzień i nie wykorzystujących swojego potencjału ludzi.
Fascynacja modną ideą sprzedawaną w milionach egzemplarzy książek, terapia u specjalisty lub samodzielne opracowany plan działają tylko na krótką metę, a zmiany nie są trwałe i życie wraca w utarty schemat obowiązków, które już nie są wyzwaniem, codzienności, która przestała być ekscytująca, problemów, które nawracają, braku poczucia głębszego sensu dokonywanych działań. Próbujemy to zmienić, albo i nie, pozwalając dominować przekonaniu, że lepszy poziom życia nie jest dla nas, że te kilka spraw, które nas cieszą, wystarczą, bo przecież proza życia i tak nie pozwoli cieszyć się ze wszystkiego, albo łudząc się, że kiedyś zaczniemy żyć naprawdę.
Jeśli mamy z tym problem pierwsza rzecz, nad którą należałoby się zastanowić, to czy ten cel, w realizację którego włożyliśmy tyle energii lub który karmimy przekonaniem, że tego właśnie potrzebujemy do szczęścia, jest celem prawdziwym czy pozornym, czy jest zgodny z naszym wewnętrznym „ja”, a może z teorią, że to właśnie jest szczęście, presją społeczną, oczekiwaniami najbliższych, mylną diagnozą własnych pragnień, pod którymi ukrywają się jeszcze inne, chęcią dostosowania się do cudzych wymogów, by zyskać zewnętrzną akceptację. Tymczasem dopóki cel będzie sprzeczny z wewnętrznym ja, efekty będą albo nietrwałe, albo niezadowalające.
Tym właśnie zajmuje się coaching transpersonalny, w którego tajniki wprowadza nas
Proces coachingowy, przeprowadzony według popularnego modelu GROW, polega na odnalezieniu celu, ustaleniu czym się dysponuje, by go osiągnąć, zastanowieniu się nad możliwością realizacji i podjęciu konkretnych kroków. Coaching transpersonalny zakłada fizyczną, psychiczną i duchową całość, więc wprowadza do procesu element głębokiej duchowości, rozumianej jako pragnienie odnalezienia sensu spójnego z transpersonalnym ja. To więcej niż oferuje tradycyjny coaching i psychologia.
Kim jest coach i co nam daje?
Daleko w górskiej jaskini siedział stary mistrz w otoczeniu uczniów. Jeden z nich zapytał:
– Mistrzu, kim powinienem się stać?
– Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie za 10 lat. Właśnie tym powinieneś się stać. – odpowiedział mistrz.
– Ale jak to osiągnąć?
– Czy nadal widzisz osobę, którą sobie wyobraziłeś? To zapytaj ją, jak tego dokonała, jak stała sie tym, kim jest.
Coach nie udzieli Ci odpowiedzi na pytania kim masz być, jaki jest sens i cel Twojego życia, co masz zrobić, by go osiągnąć. On pomoże Ci znaleźć odpowiedzi w Tobie samym.
„(…) najlepiej utrwala się nie ta wiedza, która zostanie podana na tacy, ale ta, do której uczeń dochodzi sam.” – J. Gibas
Książka „Życie. Następny poziom” jest niezastąpionym przewodnikiem, w którym autor dzieli się wiedzą i doświadczeniem, przytaczając konkretne przykłady i pomocne ćwiczenia. Co więcej, jest to książka dla każdego – dla coacha i dla osoby, która chce się nim stać sama dla siebie. Zrozumiały przekaz, precyzyjnie i przystępnie objaśniona fachowa terminologia, doskonała umiejętność autora do przekazywania treści i bogaty zakres zagadnień, czynią z niej pozycję szczególną na polskim rynku wydawniczym.
Jarosław Gibas rozpoczyna proces coachingowy od uświadomienia czym jest, czemu służy i jak powinien zostać przeprowadzony. Uzasadnia konieczność obserwacji samego siebie, uświadomienia sobie i pozbycia się balastu powstałego w wyniku przyjmowania cudzych wzorców, stereotypów, potrzebę odróżnienia tego co nasze od tego, co narzuciło nam otoczenie. Kolejnym etapem jest wykształcenie w sobie uważności pozwalającej widzieć, rozumieć i czerpać więcej, być bardziej efektywnym.
W następnych rozdziałach opisuje blokującą rolę osądów i szkodliwość błędnych przekonań (czy to nie przekonanie o tym, że nie damy rady utrudnia nam podjęcie działań?) oraz uczy kontrolować emocje, które pozostawione samym sobie mają tendencję do narastania lub rozładowywania się w niewłaściwy sposób. Następnie wprowadza pojęcie „transpersonalnego ja” i mówi o tym, jak go w sobie odkryć, jak je poznać i usłyszeć.
W dalszej kolejności tłumaczy tzw. „stan flow”, który jest jednym z elementów satysfakcjonującego życia, a polega na oddawaniu się wykonywanym zajęciom z pasją, zaangażowaniem, zaciekawieniem, energią twórczą. Pomaga zastanowić się, czy w naszym życiu oddajemy się działalności, w której może zaistnieć flow, nawet jeśli do tej pory go nie było, czy też powinniśmy znaleźć nową dziedzinę życia, bo wypalenie w tej jest nieodwracalne.
Autor zachęca do medytacji, przytaczając korzyści z niej płynące poparte badaniami oraz instruktaż dla początkujących.
Cały proces coachingowy kończy się przemianą, wejściem na następny poziom życia, taki, w którym odnajdziemy satysfakcję, sens i spełnienie, zastąpimy problemy wyzwaniami, zaczniemy panować nad emocjami, podejmiemy się przełamywania blokad.
Bez względu na to jakim systemem religijnym czy filozoficznym się w życiu kierujemy, życie zostało nam dane po to, by przeżyć je w pełni, by robić w nim coś, co ma sens.
Iwona
Tytuł: „Życie. Następny poziom”
Autor: Jarosław Gibas
Wydawca: Wydawnictwo Helion 2015
Ilość stron: 248
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja