Każdy z nas zapewne pamięta jak w dzieciństwie próbował wykonać to, wydawałoby się proste, ćwiczenie jakim jest szpagat. Nielicznym się to udało, jednak dopiero po długim czasie przygotowań. Co zatem warto wiedzieć o tej figurze gimnastycznej, która dla tylu z nas okazała się być niedoścignionym marzeniem z dzieciństwa?
Szpagat lub siad rozkroczny, to rodzaj figury gimnastycznej, w której nogi są rozciągnięte wzdłuż podłogi, tak by tworzyły linię prostą. Nie każdy wie jednak, że istnieją różne odmiany tej figury.
Znany jest podział na szpagat damski i męski.
- Szpagat damski lub szpagat francuski- jedna z klasycznych odmian szpagatu. Polega na ułożeniu wyprostowanych w stawie kolanowym nóg w pozycji, w której jedna z nóg znajduje się z przodu, a druga z tyłu ciała.
- Szpagat męski lub turecki- pozycja, w której następuje maksymalne odwodzenie, całkowicie wyprostowanych nóg, na boki.
Prócz wyżej wymienionych form szpagatu wyróżnia się także:
- Skok jeté (roznóżka, poziomka) – rodzaj szpagatu wykonywanego w powietrzu
- Ponadszpagat – nogi rozwarte pod większym kątem niż 180 stopni
- Szpagat w staniu
- Igła szpagatowa – szpagat wykonywany w staniu, w którym jedna noga i obie ręce są na ziemi, a druga noga znajduje się jak najwyżej w powietrzu.
Co warto wiedzieć?
Mimo, że z szpagat damski i męski, to z pozoru podobne figury, jednak różnią się one w zasadniczy sposób. Szpagat damski jest formą łatwiejszą, ponieważ przy odpowiednim i systematycznym wykonywaniu ćwiczeń wykonać go może większość osób. Szpagat męski należy do ćwiczeń zdecydowanie trudniejszych, gdyż ze względu na budowę miednicy zdolni do jego zrobienia są jedynie niektórzy.
zobacz również:
- ABC bezpiecznego uprawiania sportu
- Jak trenować z hula hop?
- ZUMBA – ćwiczenia i muzyka
- Stretching czyli rozciąganie