Wiele kobiet narzeka na zbyt długi zarost u mężczyzn, wywierając presję, aby męska skóra była gładka i miękka w dotyku. W związku z tym przez rozpoczęciem golenia warto odpowiedzieć na kilka pozornie prostych pytań: jak często golić brodę i dbać o skórę twarzy tak, by nie jej nie podrażniać i nie zachwiać jej naturalnej równowagi. Podobna kwestia dotyczy kosmetyków przeciwko nadmiernemu poceniu: lepiej używać dezodorantu czy antyperspirantu? Na co zwracać uwagę przy doborze kosmetyków?
Właściwa pielęgnacja cery
Wielu panów myli golenie z myciem twarzy. Otóż są to dwie różne czynności i każdej z nich powinno się poświęcić osobno kilka minut. Przede wszystkim powinno się unikać mydła, które w kontakcie ze skórą wzmaga produkcję łojotoku. Jest to spowodowane różnicami w odczynie – ludzie ciało naturalnie ma odczyn kwasowy (5,5pH), natomiast mydło ma charakter zasadowy (10pH). W związku z tym należy sięgać po żele i pianki do twarzy, które skutecznie usuwają nadmiar sebum i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Aby pozbyć się cieni i worków pod oczami, powinno się stosować produkty z naturalnymi wyciągami z arniki, świetlika, krzemu, a także kosmetyki zawierające witaminę Ci E, czyli naturalnych przeciwników wolnych rodników odpowiedzialnych na starzenie się cery.
Prawidłowe golenie zarostu
Pierwszy zarost to powód do dumy, niemniej związany jest z codziennym stosowaniem określonych rytuałów. W zależności od rodzaju włosa, należy sięgnąć po odpowiedni sprzęt do golenia. Słabsze włosy można ogolić zwykłą jednorazową maszynką, natomiast w przypadku twardego włosia warto sięgnąć po maszynkę elektryczną lub z wymiennymi ostrzami. Za każdym razem, przed rozpoczęciem czynności usuwania zbędnego owłosienia, należy dokładnie zmiękczyć skórę twarzy. Panowie powinni wystrzegać się zwykłego mydła, bowiem wysusza ono cerę, w ich miejsce warto stosować krem do golenia, piankę lub żel (np. Palmolive). Swędzenie lub pieczenie skóry jest objawem uczulenia lub stanu zapalanego skóry i wówczas należy się skonsultować z dermatologiem. Prawidłowy ruch podczas golenia polega na ścinaniu zarostu pod włos z lekko dociśnięta maszynką (niezbyt mocno, aby nie wywołać podrażnień i niewielkich zranień). W przypadku skóry podatnej na zmiany trądzikowe trzeba stosować kosmetyki zmniejszające wydzielanie łoju, a także zawierające olejki z drzewa herbacianego i aloesu, które usuwają stan zapalny. Po goleniu należy zastosować kosmetyki nawilżająco-kojące, takie jak kremy, balsamy i mleczka łagodzące podrażnienia. W przypadku wyboru wody na bazie alkoholu należy liczyć się z lekkim pieczeniem i wysuszeniem skóry twarzy.
Preparaty przeciw nadmiernej potliwości
Jaka jest różnica miedzy dezodorantem a antyperspirantem? Ten pierwszy zawiera substancje przeciwbakteryjne i komponenty zapachowe, które mają za zadanie maskować przykry zapach. Jeśli mężczyzna ma problem z nadmiernym wydzielaniem potu spowodowanym stresem, wysiłkiem fizycznym lub wyższymi temperaturami otoczenia, to wówczas trzeba sięgnąć po antyperspirant. Zawierają one sole glinowo-cyrkonowe, które zwężając ujścia gruczołów potowych, skutecznie ograniczają wydzielanie przykrego zapachu. Bez względu na wybór preparatu, powinien on zawierać składniki odżywcze pomagające utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia i elastyczności skóry. Dezodoranty do stóp są podstawowym wyposażeniem każdego zadbanego mężczyzny.