Co jeść po diecie żeby nie przytyć?

21 lipca 2016, dodał: nogawkuchni
Artykuł zewnętrzny

W obecnych czasach ciężko jest znaleźć osobę, która by się nie odchudzała, która nie stosowałaby żadnych diet. Kult pięknego ciała i zgrabnej sylwetki zawładnął ludzkimi umysłami, każdy chce wyglądać atrakcyjnie i świetnie się prezentować. W dużym stopniu panuje przekonanie, że szczupłym osobom żyje się łatwiej, łatwiej im dostać wymarzoną pracę, znaleźć idealnego partnera, czy choćby nie mają najmniejszego problemu, by elegancko i modnie się ubrać, bo w sklepach wszystkie ubrania na nich pasują, mogą zatem dowolnie wybierać to, co im indywidualnie odpowiada, co im się podoba.

al
Jedni chcą zrzucić więcej, inni mniej. Jednym faktycznie przydałoby się zrzucić kilka kilogramów, gdyż ich waga jest ponad normę wyznaczaną przez medyczne, lekarskie wytyczne i zagraża ich zdrowiu. Inni z kolei w rzeczywistości, obiektywnie patrząc wcale nie potrzebują odchudzania, wydaje im się jedynie, że potrzebują diety i nie są zadowoleni ze swojego wyglądu, zatem podejmują trud pracy nad swoim ciałem. By osiągnąć oczekiwane, wymarzone efekty, by zrzucić zbędne kilogramy stosuje się określoną dietę w połączeniu z wysiłkiem fizycznym, uprawianiem sportu. Jeśli jest się wytrwałym i zdyscyplinowanym udaje się osiągnąć wymarzony spadek wagi, wypracować zaplanowany efekt, udaje się schudnąć.

fit
Żadna dieta nie trwa wiecznie. Gdy schudniemy już tyle ile sobie założyliśmy, by dalej nie chudnąć trzeba wrócić do tak zwanego normalnego, codziennego odżywiania, które nie będzie już skutkować utratą kolejnych kilogramów, a pozwoli utrzymać daną wagę i dostarczy odpowiednich wartości odżywczych.

Co należy robić, by utrzymać osiągniętą wagę, by nie przytyć i by nie zaprzepaścić naszego ogromnego wysiłku w szybkim czasie:

1.Bądź cierpliwa i stopniowo wprowadzaj zmiany w swoim jadłospisie

healthy and junk food concept - woman with fruits rejecting hamburger and cake

Nie wracaj od razu po zobaczeniu na wadze upragnionej liczby do „normalnego” odżywiania, czyli jedzenia posiłków takich jak przed dietą, czy o dość wysokiej kaloryczności. Uzbrój się w wytrwałość i cierpliwość. Z dnia na dzień zwiększaj kaloryczność menu, aż dojdziesz do dziennej dawki kaloryczności odpowiedniej dla twojego organizmu. Codziennie zwiększaj liczbę dostarczanych kalorii o 50 – 100 kcal lub na przykład dalej stosując dietę pozwalaj sobie na więcej kalorii jedynie w weekendy lub co drugi, czy trzeci dzień. Nie „rzucaj się” na jedzenie zaraz po zakończeniu diety, wiele osób rekompensuje sobie to, że na diecie rezygnowało z wielu smakołyków i zaraz po zakończeniu odchudzania zjadają ponad miarę, w zbyt dużych ilościach produkty wyeliminowane podczas diety, co skutkuje szybkim powrotem utraconych kilogramów. Jeśli chcesz tego uniknąć rozsądnie układaj swój dzienny jadłospis i racjonalnie dawkuj sobie jedzenie, mądrze wybieraj produkty spożywcze.
2.Określ swoje zapotrzebowanie kaloryczne

 

aaa

Zorientuj się ile kalorii dziennie potrzebujesz dostarczyć swojemu organizmowi, by mógł on właściwie funkcjonować i byś miała odpowiednią dawkę energii. Ustalając dzienny limit kalorycznego zapotrzebowania weź pod uwagę swoje aktualne BMI, czyli stosunek wagi do wzrostu, uwzględnij także to, jak aktywną osobą jesteś, ile masz ruchu na co dzień. Wiadomo, że im więcej się ruszasz, uprawiasz sport, tym więcej kalorii spalasz i w związku z tym potrzebujesz też większej ilości kalorii. Dzienne zapotrzebowanie możesz ustalić udając się do dietetyka lub też szukając w źródła książkowych, czy w Internecie wytycznych ile kalorii dziennie powinnaś spożywać wedle twojego trybu życia i masy ciała. Przeciętnie przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien zjadać około 2000 kcal dziennie, by właściwie funkcjonować. Jednak trzeba na tą sprawę spojrzeć szerzej, wziąć pod uwagę swój wiek, płeć i wcześniej wspomniane BMI i codzienną dawkę aktywności, by indywidualnie dla siebie określić dzienne zapotrzebowanie na kalorie.
3.Nie wracaj do złych nawyków żywieniowych, które miałaś przed odchudzaniem.

 

fast

Jeśli wcześniej miałaś problemy z wagą, tyłaś, nie mogłaś utrzymać stałej wagi przed odchudzaniem widocznie było coś w twoim sposobie odżywiania co było niewłaściwe. Być może, jeśli nie były to względy zdrowotne, czy posiadane choroby, zbyt często sięgałaś po niezdrowe jedzenie, fast foody, jadłaś zbyt dużo i za mało pożywnie, nie jadłaś regularnie, nie byłaś aktywna. Nie wracaj już do tego błędnego postępowania, bo spowoduje to powrót kilogramów, które straciłaś wkładając w to zapewne ogromny wysiłek, kosztem wielu wyrzeczeń. Nie zaprzepaść tego teraz przez nierozsądne odżywianie.
4.Kontroluj wagę. Ale też nie waż się obsesyjnie każdego dnia

 

waga

Wyznacz dzień raz na tydzień, czy miesiąc, w którym będziesz się ważyła, by zaobserwować, czy powrót do jedzenia bardziej kalorycznych posiłków nie powoduje przyrostu wagi. Weź pod uwagę, że mogą być dni w ciągu miesiąca, kiedy ważysz troszkę więcej, bo w twoim organizmie skumulowała się woda lub zjadłaś dzień wcześniej coś, co się jeszcze nie strawiło, czy dużo piłaś i możesz zobaczyć do kilograma wagi więcej na wadze. Nie panikuj z tego powodu. Owszem, zastanów się, czy ostatnio nie przesadziłaś z jedzeniem, nazbyt sobie nie dogadzałaś i nieco większa waga jest tego efektem. Jeśli widzisz niezadowalający przyrost wagi przyjrzyj się bardziej swojemu jadłospisowi i może postaraj się lżej, mniej kalorycznie jeść do momentu, aż waga nie wróci do właściwego stanu. Staraj się ważyć rano przed śniadaniem, warto też zainwestować w dobrą wagę, która dokładnie wskaże nam liczbę kilogramów. Pomocne są też wagi z funkcją, która potrafi określić procent wody, czy tłuszczu w naszym organizmie, co może być przydatne jeśli waga wzrasta i chcemy określić tego przyczynę.
5.Jedz zdrowo i nie rezygnuj z ruchu, wysiłku fizycznego

cwi

Nawet jeśli już schudłaś tyle ile chciałaś nie osiadaj na laurach. To nie koniec pracy nad sobą, schudnięcie to jedno, a utrzymanie wagi to drugie. Nawet po diecie należy ze starannością komponować swoje menu, jeść dużo warzyw i owoców, zwracać uwagę na zawartość tłuszczu i kalorii w produktach, jeść produkty bogate w błonnik, które korzystnie wpływają na trawienie, metabolizm. Wiadomo, że od czasu do czasu zjemy coś słodkiego, czy bardziej tłustego, kalorycznego i nie jest to niczym złym. Jednak jak jednego dnia zjadłaś kawałek tortu to postaraj się by na obiad było chude mięso i warzywa, a nie kotlet schabowy i ziemniaki z sosem i z dokładką. Bazą dalszego odżywiania po odchudzaniu powinny być zdrowe, pożywne produkty, z tym, że zostanie zwiększona ich ilość. Niech jedzeniowe grzeszki będą sporadyczne, niech nie stanowią większości w dziennym jadłospisie. Ponadto pamiętaj o dostarczeniu organizmowi codziennej aktywności, nie zaprzestawaj uprawiania sportu, bo już schudłaś, dalej się gimnastykuj, spaceruj, bądź w ruchu, by utrzymać organizm w dobrej kondycji.
6.Stosuj kremy, balsamy i zabiegi na ciało.

krem

Wiadomo, że przy utracie kilogramów ciało traci jędrność. By skóra nie wyglądała nieestetycznie warto zarówno podczas odchudzania, jak i po schudnięciu pamiętać o balsamach i specjalnych kremach ujędrniających, które wspomogą stan i wygląd skóry, ciała. Przydatne jest stosowanie masaży, które poprawiają wygląd i prezentację ciała, sylwetki. Warto też pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, należy pić przynajmniej 2 litry wody mineralnej dziennie, warto też stosować preparaty nawilżające. Zadbajmy o siebie i wygląd naszego ciała po odchudzaniu, by utrata kilogramów i jędrne ciało powodowały, że będziemy prezentować się jeszcze bardziej atrakcyjnie.

ssss

Jak zostało wcześniej wspomniane dieta i odchudzanie to jedno wyzwanie, a życie i odżywianie po schudnięciu to kolejna próba sił. Duży wpływ na to, czy uda nam się sprawnie, bez ryzyka przytycia powrócić do codziennego, bardziej kalorycznego odżywiania ma fakt, jaką dietę stosowaliśmy. Jeśli stosowaliśmy dietę bardzo niskokaloryczną, czy wszelakie monodiety zwykle ubogie w wartości odżywcze to będzie nam trudniej wrócić do powszedniego odżywiania bez ryzyka przytycia. Ale warto z rozsądkiem i umiarem powrócić do racjonalnego, „normalnego” odżywiania (które będzie dostarczać większej ilości kalorii, w którym zapewne czasem pojawią się bardziej kaloryczne, tłuściejsze posiłki, słodkości), bo brak racjonalności i cierpliwości w tym procesie spowoduje powrót niechcianych, nadprogramowych kilogramów, które z takim trudem, wysiłkiem pełnym wyrzeczeń zrzucaliśmy. Nie zaprzepaśćmy naszych starań, dbajmy o siebie, by nie dopadł nas szybki powrót utraconych kilogramów zwany efektem „jojo”, cieszmy się pięknym wyglądem przez cały czas i czujmy się dobrze w swojej skórze emanując dobrym samopoczuciem i zadowoleniem z samej siebie i swoich dokonań.

zobacz również:

 

  1. Dieta ryżowa
  2. Detox organizmu – czemu jest ważny?
  3. Dieta oczyszczająca prof. Tombaka
  4. Walka z otyłością – jak zacząć?