Kawa świata CoffePassion.pl – opinia blogerki

20 marca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

ULOTNY UROK KAWY z różnych zakątków świata

Śmiech kobiety, zapach dziecka, przyrządzanie kawy – oto różne smaki i zapachy miłości

Ulotny urok kawy Anthony Capella

 

Nie wyobrażam sobie dnia bez kawy. Raz, ze względów smakowych, a dwa z racji niskiego ciśnienia. Oczywiście teraz ograniczam swój „nałóg” i piję zazwyczaj jedną kawkę, góra dwie.Amatorzy kawy często dzielą się na dwie grupy. Jedni preferują rozpuszczalną, a drudzy uważają, że jedynie prawdziwą kawą jest ta ziarnista.
Historia kawy rozpuszczalnej nie jest długa w porównaniu do tej ziarnistej. Została ona wynaleziony w pierwszych latach XX wieku przez japońskiego chemika Sartori Kato.  Za ojca i popularyzatora kawy rozpuszczalnej uważa się jednak kogo innego – Amerykanina Georga Washingtona, który równolegle i niezależnie od Kato, opracował własny sposób wytwarzania kawy typu instant i wykazał się większym talentem do biznesu – jako pierwszy wprowadził ją bowiem do obrotu. W 1938 roku produkcją kawy rozpuszczalnej na masową skalę zajęła się natomiast firma Nescafe i tym sposobem stała się popularna na całym świecie.
Niestety często kawa rozpuszczalna tak naprawdę niewiele ma wspólnego z prawdziwą kawą. Do jej produkcji używa się ziaren gorszej jakości, mają one różnego typu defekty i uszkodzenia. Wiele osób uważa, że jest to tylko produkt kawo-podobny i zasługuje jedynie na traktowanie jako marnej jakości substytut prawdziwej, aromatycznej kawy ziarnistej.
Mimo to kawa rozpuszczalna jest w Polsce bardzo popularna, szczególnie wśród młodych osób. Nie mamy czasu na wiele spraw, a na parzenie kawy z ekspresu na pewno już nie, dlatego zalewamy wrzątkiem kawę i mamy gotowy napój do picia. Jest on gotowy w sekundę i nie trzeba czekać aż się zaparzy. Możemy dodać jeszcze cukier i mleko według uznania. Furorę robią też wszelakie kawy smakowe.
Zauważmy jednak, że taki napój ma jasny kolor i to bez względu na to ile łyżeczek się na sypie. Gdybyśmy kawy mielonej tyle łyżeczek dodali do szklanki to byłaby to czarna jak noc kawa. Jednak jeśli ktoś pije po kilka, a nawet kilkanaście kaw dziennie to zdecydowanie lepiej będzie jeśli przerzuci się na kawę rozpuszczalną, bo to trochę odsunie groźbę kłopotów np. z sercem.Kawa ma bardzo dużo dobrych właściwości, jeśli oczywiście nie będziemy przesadzać z jej ilością to, będziemy mogli cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem. Kawa zaczyna działać zaraz po wypiciu: podnosi ciśnienie tętnicze i poziom katecholamin, nasila produkcję moczu w nerkach i soków trawiennych w żołądku. Zawarte w kawie polifenole zwalniają procesy starzenia, zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych, zmniejszając zagrożenie miażdżycą, zawałem serca i udarem mózgu. Działają również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz opóźniają rozkład witaminy C w organizmie. Poza tym blisko 20 proc. naparu kawowego stanowi błonnik pokarmowy, który po 20 minutach od wypicia napoju zwiększa perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnienia, zmniejszając ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego.
Problem polega tylko na tym, że jeśli ktoś nie pije prawdziwej kawy to tak naprawdę nic mu to nie daje.Najlepiej smakuje świeżo zmielona kawa zrobiona w ekspresie. Jeśli go nie posiadamy, możemy zastosować jeden z dwóch najpopularniejszych sposobów:
1.Kawa mielona zalewana wrzątkiem: do szklanki lub kubka(ok.250ml) wsypać co najmniej 2 łyżeczki kawy drobno mielonej, zalać cienkim strumieniem świeżo przegotowanej, gorącej wody z wysokości około 25 cm, po około 3-5 min można dodać do smaku cukier i/lub mleko.

2.Kawa mielona zalewana wrzątkiem (bez fusów): papierowy filtr (taki jak do parzenia w ekspresie) umieścić w szklance lub kubku (ok.250ml), wsypać co najmniej 2 łyżeczki kawy drobno mielonej, zalać cienkim strumieniem świeżo przegotowanej, gorącej wody z wysokości około 25 cm, po około 3-5 min delikatnie wyjąć filtr, można dodać do smaku cukier i/lub mleko.
źródło: http://www.nazdrowie.pl/artykul/czy-kawa-jest-zdrowa 
http://www.katma.com.pl/  
http://www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a/3/b/1/c/1/d/8/id/29

 
 
Dzięki portalowi Uroda i zdrowie, dostałam do przetestowania 4 kawy w ziarnach z www.coffeepassion.pl. Mąż i mój tata, który nie pije rozpuszczalnych kaw, również skorzystali.

Guatemala Antigua Pampojila
Kawa o przyjemnym karmelowo-maślanym aromacie, niskiej kwasowości i dobrze zbalansowanej cielistości. Kawa kremowa, średniej mocy, jest delikatna z wyczuwalną słodyczą wanilii. Moja faworytka, najbardziej przypadła mi do smaku z prezentowanych tutaj rodzajów kaw.
cena za 250 gram – 34 zł (za 50 gram – 8.75) 

 Costa Rica Finca San Luis
Kawa o wyrazistym ziołowym aromacie z delikatnie wyczuwalną nutą kminku. Również w smaku odnajdziemy ziołowe nuty łączące się z kwasowością cytrusów, jest wyczuwalny również pikantny posmak chili. Szybko stawia na nogi.
cena za 250 gram – 29.99 zł (za 50 gram – 8.75) 

 El Salvador Finca La Fany
Kawa średniej mocy o aromacie orzechów laskowych. Kawa zbalansowana ze średnią kwasowością. Początkowy smak delikatnej słodyczy zamienia się w nuty orzechów włoskich. Doskonała do zaparzania w ekspresie i moce. Połączenie kawy i orzechów jest zazwyczaj bardzo udane, tak też jest i w tym przypadku.
cena za 250 gram 29.99 zł(za 50 gram 8.99)
Tanzania Blackburn Estate
Kawa o intensywnym aromacie świeżych poziomek. W smaku wraz z poziomkami wyraźnie wyczuwalne słodkie owoce leśne, które w posmaku przechodzą w winne nuty. Kawa o owocowej kwasowości i pełnym body. Jak dla mnie kawa jest zbyt kwaskowa, nie do końca wyczuwam smak poziomek, bardziej są zaznaczone owocowe aromaty. Połączenie nie dla każdego, ale wiadomo, wszystko jest kwestią gustu.
cena za 250 gram – 32 zł (za 50 gram – 8.50) 

Niewątpliwym plusem sklepu jest to, iż wszystkie kawy można kupić w 5 rodzajach mielenia:
mielona do ekspresu ciśnieniowego,
do zaparzania w szklance,
do filtra przelewowego,
do dzbanka typu french press oraz
ziarnista (niemielona)
 
Mamy też do wyboru różne pojemności – 50 g., 250 g., 500 g. oraz 1 kilogram kawy.
 
Każda kawa jest szczegółowo opisana.
Mamy podane:  pochodzenie, farmę, właściciela, miasto, region, odmianę, obróbkę, wysokość, oraz stopień wypalenia.
Dodatkowo sklep oferuje różnego rodzaju zaparzacze do kawy, młynki do kawy, filtry, spieniacze do mleka, czajniki czy też filiżanki i szklanki.
Testowała:
retro-moderna.blogspot.com