W ostatnich latach coraz częściej mówi się o zdrowiu jamy ustnej w kontekście chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i innych schorzeń cywilizacyjnych. Okazuje się, że choroby zębów i dziąseł mogą przyczyniać się do powstawania wymienionych schorzeń.
Istnieje udowodniona współzależność pomiędzy chorobami przyzębia a chorobami sercowo-naczyniowymi. Po badaniach przeprowadzonych na grupie 120 tys. Polaków widać, że jest to dość istotny problem – aż 17% pacjentów cierpiało na zaawansowaną paradontozę przyzębia i wymagało natychmiastowego leczenia specjalistycznego. Na podstawie badań pilotażowych przeprowadzonych przez kardiologów stwierdzono, że wysoki poziom białka C-reaktywnego jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a leczenie chorób przyzębia znacznie go obniża.
Choroby przyzębia i tzw. głębokie kieszonki przyzębne są magazynem dla bakterii, które przenoszą się w głąb organizmu i osadzają na blaszkach miażdżycowych. Konsekwencją może być inicjacja procesu miażdżycowego. Badania pokazują, że największe zaawansowanie miażdżycy obserwuje się u osób bezzębnych. Związek między chorobami przyzębia, a chorobami sercowo-naczyniowymi jest więc realny. Aktualnie naukowcy skupiają się na określeniu, czy i na ile możemy odwrócić proces – lecząc zęby, leczyć choroby sercowo-naczyniowe.
Jak możemy zapobiec chorobom przyzębia? Przede wszystkim w odpowiedni sposób dbając o higienę jamy ustnej. Zalicza się do tego między innymi szczotkowanie zębów (najlepiej po każdym posiłku, szczoteczką o miękkim włosiu, nie powodującą uszkodzeń dziąseł), używanie nici dentystycznej czy płynu do płukania jamy ustnej. Ponadto powinno się pamiętać o regularnych wizytach u higienistki stomatologicznej – w celu usunięcia kamienia nazębnego (średnio 2 razy w roku). Można też pomóc sobie odpowiednio dobraną dietą – twarde owoce i warzywa wzmacniają zęby, powodują lepsze ich ukrwienie, a także usuwają płytkę nazębną – przyczyniają się również do większego wydzielania śliny, której składnikiem jest lizozym – naturalna substancja bakteriobójcza.
Stomatologia Żbikowscy
Na podstawie:
1. Gazeta Lekarska 11/2011 – pismo izb lekarskich. Wydawca: Naczelna Rada Lekarska.
2. http://www.jamaustna.pl/artykuly/wszystko-o-kamieniu-nazebnym
3. Magazyn Świat i Ludzie 22/2012
4. http://www.freeimages.co.uk/galleries/medical/index.htm