Do czego potrzebny jest tonik: czy lepiej myć twarz wodą czy używać toniku?
Zdarza Wam się, że w codziennej pielęgnacji pomijacie tonik? Właściwie, po co należy go używać i co daje Naszej skórze? Przecież to prawie sama woda…
Nazwa pochodzi z języka angielskiego. Po ang. ’tonic’ znaczy tyle, co krzepiący, wzmacniający. Tonik pomaga skórze utrzymać odpowiednie nawilżenie. To jego podstawowe zadanie.
Skórę pokrywa cieniutka ochronna warstwa lipidów o kwaśnym odczynie. Tonik zakwasza skórę i tej warstwie pomaga się utrzymać. Waha się on ( w zależności od wydzielanego potu i łoju ) pomiędzy 4,8 a 6,0. Tylko prawidłowo zakwaszona skóra broni się przed grzybami i bakteriami, które mogą być przyczyną schorzeń dermatologicznych. A kwaśne pH niszczymy, stosując np. zasadowe mydła i kosmetyki z alkoholem. Tonik pomaga też łagodzić podrażnienia.
Ten kosmetyk nie zastąpi żelu czy mleczka do mycia twarzy. Świetnie sprawdza się jednak jako środek odświeżający i nawilżający. Po przemyciu twarzy tonikiem skóra staje się orzeźwiona i wygładzona.
W zależności jednak od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, powinnyśmy sięgnąć po odpowiedni rodzaj toniku. Odświeżający przywróci naturalny
Tonik przyda się każdemu. Każda osoba, która przebywa we wnętrzu ogrzewanym kaloryferami, wysuszonym klimatyzacją, czy lubi się opalać – potrzebuje go jak kania dżdżu. Dziś bardzo łatwo przesuszyć skórę. A przesuszona – zaczyna się wcześniej starzeć. Przesuszeniu może też sprzyjać odchudzanie czy po prostu zanieczyszczone środowisko, ulice pełne spalin.
Wybierz tonik odpowiedni dla Twojej cery!
Tonik do cery suchej – nawilżający
Taki tonik może mieć dodatkowo olejki wodnolubne, np. z kiełków pszenicy czy z wiesiołka.
Tonik do cery tłustej (i trądzikowej) – antybakteryjny
Taki tonik może mieć dodatkowe działanie ściągające i dezynfekujące. Uwaga: nie kupujemy toników z alkoholem, bo tylko niepotrzebnie wysuszają skórę!
Tonik do cery wrażliwej – kojący
Oto kilka domowych przepisów na toniki:
Cytrynowy – przywróci jędrność i koloryt
- sok z połowy cytryny
- mały kawałek korzenia imbiru
- 2 łyżeczki nasion kopru
- pół łyżki zmielonych igiełek rozmarynu
- pół szklanki wody
Wodę zagotuj i wrzuć do niej nasiona kopru, rozmaryn i posiekany imbir. Gotuj wszystko razem ok. 10 min., a następnie zostaw do ostygnięcia. Gdy przestygnie, odcedź, a do powstałej mikstury dodaj sos z cytryny. Odstaw do całkowitego wystygnięcia. Następnie przelej do buteleczki i
Tonik ogórkowy – do cery tłustej i mieszanej
Umyj i wyciśnij sok z połowy obranego ogórka. Włóż do garnuszka i gotuj na małym ogniu przez pięć minut. Schłodź, przecedź i dodaj jedną łyżeczkę wyciągu z oczaru wirginijskiego (do kupienia w sklepach zielarskich) na każde dwie łyżki soku ogórkowego. Przechowuj w lodówce.
Tonik pomarańczowo-cytrynowy
Do szklanki mleka dodaj jeden plaster pomarańczy, pół cytryny i dwie łyżki cukru trzcinowego. Powolutku podgrzewaj, ale nie gotuj. Kiedy płyn ostygnie, będzie gotowy do użycia. Przechowuj w lodówce.
Tonik z rumianku – przepis z owsem i miodem (do bardzo wrażliwej skóry):
- po garści owsa i rumianku
- 2 szklanki wody
- 2 płaskie łyżeczki miodu.
Namocz owies na noc (dodaj tyle wody, by zakryła ziarna). Na drugi dzień przecedź ziarno, zachowaj wodę. Uzupełnij jej ilość do dwóch szklanek. Zagotuj wodę z wyciągiem z owca i zaparz nią rumianek (pod przykryciem 20 minut). Po ostudzeniu dodaj miód. Tonik z rumianku – wersja superodżywcza – gotowy!
Zobacz również:
-
Jesienna pielęgnacja twarzy
-
Co to są fitokosmetyki?
-
Kosmetyki naturalne kontra tradycyjne
-
Polecane nowości kosmetyczne