Demaskatorka – recenzja

15 listopada 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

file1319356256

Zawsze interesował mnie temat handlu kobietami, tym bardziej, że jest to sprawa aktualna i kontrowersyjna. Byłam przekonana, że tego typu rzeczy rozgrywają się wyłącznie wśród zorganizowanej przestępczości i najbardziej bezdusznych kryminalistów zepsutych do granic możliwości, okrutnych i bezwzględnych.

Jednak po obejrzeniu filmu  Whistleblower, The, który powstał na kanwie książki Demaskatorka moje postrzeganie takich organizacji jak ONZ diametralnie się zmieniło.

Nie ma bowiem nic gorszego, jeśli pod przykrywką praworządnych organizacji i instytucji, których honorowym celem jest bronienie praw człowieka rozgrywają się ludzkie tragedie kobiet i dzieci porywanych do domów publicznych i wykorzystywanych przez pracowników korporacji wynajętych do dbania o porządek publiczny w krajach dotkniętych wojną (w tym przypadku w Bośni) , przez policjantów a nawet wysokich urzędników. Kto zdemaskuje ich obrzydliwe i bezduszne praktyki: korzystanie z usług nieszczęśliwych kobiet i młodziutkich dziewczyn, które oszukane przez porywaczy znalazły się w domach publicznych?

Na szczęście jest ona: Kathryn Bolkovac, która nie boi się otwarcie nie tylko mówić o zbrodni jaka dokonuje się pod przykrywką jej pracodawcy, ale też działać na rzecz poszkodowanych kobiet. Jej praca nie poszła na marne, chociaż została okupiona zwolnieniem, rozstrojem nerwowym, stanami depresyjnymi. Mimo, że Kathryn jest silną i pełną zapału kobietą a jej misja nie jest tylko spowodowana poprawieniem stanu materialnego to jednak jej frustracja zaistniałą sytuacją nie jest bezpodstawna. Warto przeczytać tę książkę aby dowiedzieć się jak policjantka z Nebraski walczy o prawa do wolności kobiet, o ich ludzkie traktowanie i z jakim skutkiem. Warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę są wszelkiego rodzaju organizacje i korporacje, których celem jest pomaganie ludziom na terenach dotkniętych wojną, a tak naprawdę zamiast pomocy niosą przemoc i zniszczenie. Udowodnione bowiem zostało, że wiele osób współpracowało z kryminalistami porywającymi kobiety i handlującymi bronią, przyzwalało na ich działalność a nawet korzystało z usług tych nieszczęśliwych kobiet. I nie jest to historia tylko z Bośni, ale z wielu regionów świata: Afganistanu, Iraku itp. gdzie nie mówi się głośno o „takich rzeczach”. Ktoś jednak nie bał się zdemaskować tych praktyk – Kathryn Bolkovac. I jej należy się ogromny szacunek i moim zdaniem poprzez przeczytanie tej książki w jakiś sposób go możemy okazać.

Wydawnictwo Muza w ramach akcji Jesienne Czytanie z Wydawnictwem poleca książkę:

Demaskatorka
Kathryn Bolkovac

Książka opisuje prawdziwą historię – losy Kathryn Bolkovac, policjantki z Nebraski. Bohaterka wstąpiła do sił pokojowych ONZ i znalazła się w Bośni, dołączyła do wojsk od momentu zakończenia konfliktu na Bałkanach stacjonujących tam w ramach misji. Na miejscu odkryła aferę dotyczącą handlu kobietami, które trafiały do domów publicznych w Europie Zachodniej i zdecydowała się walczyć o ujawnienie działań osób zamieszanych w ten proceder i nielegalnych powiązań, upomniała się o szanowanie prawa i ludzkiej godności.

Na podstawie książki powstał film (ang. tytuł The Whistleblower), w którym role głównej bohaterki powierzono Rachel Weisz. Towarzyszą jej Monica Bellucci i Vanessa Redgrave.
Wydanie: wrzesień 2011

Za zgodą Wydawnictwa: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=11429