Wakacje to czas odpoczynku i relaksu dla dzieci. Jednak dla rodziców to ciągłe myślenie o czekających już niebawem wielkich zakupach. Trzeba przecież zaopatrzyć dzieci w nowe artykuły niezbędne każdemu uczniowi. Nowy piórnik, plecak, zeszyty, przybory szkolne… Jak na to wszystko znaleźć czas? Jak wybrać te najlepsze i najzdrowsze dla naszego dziecka?
Coraz bardziej popularne stają się zakupy w Internecie. W sieci możemy spokojnie obejrzeć artykuły, poszukać te w najbardziej atrakcyjnych cenach, znaleźć oryginalne wzory i kolory. Obecnie jest bardzo wielki wybór artykułów szkolnych i wybrać ten najlepszy to nie łatwe zadanie.
Najważniejszym artykułem jest plecak lub tornister ponieważ w nim dziecko musi dźwigać mnóstwo innych przedmiotów i dlatego wybór jego musi być dokładnie przemyślany.
Pamiętajcie, że rodzice nie powinni podejmować decyzji sami, bo plecaki i tornistry są dla dzieci, a nie dla nich!
Dziecko dokona bardzo szybko segregacji plecaków kierując się ulubionym kolorem lub wizerunkiem postaci z bajek . Jednak rodzic oprócz upodobań dziecka musi zwrócić uwagę na funkcjonalność plecaka i zadbać o proste plecy swojej pociechy.
Jaki powinien być idealny plecak?
- Powinien posiadać ochronę UV i nie dopuścić do pocenia się pleców podczas upałów.
- Powinien być wytrzymały.
- Powinien mieć właściwości antybakteryjne.
- Nie powinien wchłaniać wody aby uchronić książki w czasie deszczu.
- Najlepiej jakby posiadał stelaż profilujący.
- Szelki powinny być wyściełane miękkim materiałem, aby nie wrzynały się w ramiona dziecka.
- Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii zaleca stosowanie tornistrów/plecaków na kółkach. Tego typu plecak może być dobrym rozwiązaniem dla uczniów, którzy muszą dźwigać jego ciężką zawartość. Pamiętajmy jednak, że plecaki na kółkach nadal muszą być przenoszone przez dzieci po schodach i mogą być trudne do ciągnięcia po nierównościach terenu.
- Powinna być regulacja długości szelek, aby plecak nie leżał dziecku na karku ani nie obijał się o pupę. Regulacja musi być łatwa w obsłudze, aby dziecko mogło samo dostosować długość szalek w zależności od potrzeby. Na rynku pojawiły się też tornistry wyposażone nie tylko w szelki, ale też w kółeczka i wysuwaną rączkę, umożliwiające prowadzenie plecaka za sobą niczym wózek. Warto rozważyć zakup takiego modelu plecaka, ponieważ nie trzeba go nosić na plecach, co pozwala odciążyć młody kręgosłup.
9. Powinien być lekki. Zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta w dziedzinie Pediatrii, ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10 proc. masy ciała ucznia. W praktyce dzieci dźwigają o wiele więcej.
10. Powinien być wyposażony w wygodne zamknięcie, najlepiej suwak, osłonięty materiałowym paskiem, który nie pozwala na przeniknięcie wilgoci przez zamek.
11. Dobrze jest, jeśli tornister, poza dużą komorą na książki, posiada też drugą, na kanapki. Wiadomo, że usmarowane masłem zeszyty nie wyglądają najlepiej, dlatego jedzenie powinno mieć w plecaku osobne miejsce. Przydałyby się też ze dwie małe, wyposażone w osobne suwaki kieszenie na drobiazgi, które mogą się zagubić pomiędzy książkami – chusteczki, klucze, portfel.
12. Dobry plecak do szkoły musi być odpowiednio duży, aby pomieścić wszystkie potrzebne uczniowi rzeczy. Nie można dopuścić do sytuacji, że dziecko nie zabiera śniadania, ponieważ w tornistrze nie ma już miejsca.
Prawidłowe noszenie
Tornister powinien być noszony na obu ramionach. Przewieszanie plecaka przez jedno ramię to prosta droga do skrzywienia kręgosłupa. Szelki powinny być tak ściągnięte, aby plecak znajdowała się na swoim miejscu, czyli na plecach, a nie ciągnął się aż po uda i przeszkadzał w chodzeniu. Nie zapomnij o elementach odblaskowych!
Wybierając odpowiedni tornister pamiętajcie o kręgosłupie swojego dziecka!
Wszystkie plecaki i tornistry dostępne są w sklepie www.kolor-sklep.pl lub http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=22136926
Materiały: www.poradopedia.pl, www.maluchy.pl, www.zakupymamy.pl , www.przk.pl
Zobacz również:
- Jak wybrać dobry tornister?
- Zdrowy plecak do szkoły
- Jak rozbudzać kreatywność u dziecka?
- Czy dzieci powinny udawać dorosłych?