Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?
Od Ciebie zależy los naszej planety i nie ma w tym przesady. Jeśli wdrożysz w swoim domu zasady ekologicznego postępowania, przysłużysz się środowisku. Zobacz, co warto zrobić!
Oto kilka wskazówek, które pomogą ci pamiętać o prostych czynnościach, przyjaznych dla środowiska. Przekonasz się, że zmiana przyzwyczajeń wcale nie jest taka trudna. Trzeba tylko chcieć. Na postępowaniu proekologicznym zyska nie tylko twój domowy budżet ale i ty będziesz miała spokojne sumienie, że nie przyczyniasz się do dewastacji środowiska. Stosując te wskazówki zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych rocznie! Pamiętaj, że świecące się w pustym pokoju żarówki to 100% energii wypalonej w ciemno, zbyt długo otwarta lodówka dodatkowo pochłania jej 15%, zasłonięty kaloryfer – 5 %. Nie zapominaj także o wyłączaniu komputera na noc!
1. Torba na zakupy – używaj tylko tej z materiału. Foliowa rozkłada się 400 lat!
2. Gotowanie – przykrywaj garnki. Skrócisz czas gotowania o 6 %. Zaoszczędzisz też 30 % energii.
3. Żarówki – używaj świetlówek. Zaoszczędzisz do 80 % energii
4. Śmieci – segreguj je. Dzięki temu 80% będzie można ponownie wykorzystać.
5. Woda – używaj prysznica. Zaoszczędzisz jednorazowo ok. 60 l wody.
6. Opakowania do recyklingu – kupuj te ze znakiem 3 zielonych strzałek, można je przetwarzać.
7. Środki czystości – używaj do czyszczenia octu, soli. Są tańsze niż detergenty a równie skuteczne.
8. Ładowarki – wyłączaj je z kontaktu. Włączone cały czas pożerają prąd.
Co nadaje się do recyklingu?
Śmieci wytworzone w domach powinny być zbierane w gospodarstwach domowych i przekazywane do oznakowanych pojemników, z zachowaniem podziału na rodzaj materiałów. W gminach najczęściej prowadzi się segregację kontenerową. Odpady komunalne nadające się do przetworzenia można podzielić na 4 podstawowe grupy: papier, plastik, szkło, metale.
Papier jest produkowany na świecie w ilości 318 mln ton rocznie. Wykorzystanie makulatury ogranicza eksploatację drewna pochodzącego z lasów. Tona makulatury pozwala oszczędzić 17 drzew. Przetwarzając makulaturę oszczędzamy wodę, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie oraz zyskujemy miejsce na składowiskach. Powtórne wykorzystanie tony papieru to oszczędność 1476 litrów ropy, 26 tys. litrów wody i 7 m3 miejsca na składowisku.
Produkcja papieru z makulatury oznacza zmniejszenie zużycia energii o 75%, redukcję zanieczyszczenia powietrza o 74% a ilości ścieków przemysłowych o 35%. Zbiórka papieru i makulatury jest prowadzona przy pomocy pojemnika oznakowanego kolorem niebieskim.
Tworzywa sztuczne, pozyskiwane z przerobu ropy naftowej, są groźne dla środowiska naturalnego, gdyż proces ich rozkładu wynosi nawet kilka tysięcy lat. Porzucone, niezagospodarowane odpady uwalniają toksyczne substancje, które następnie przenikają do gleb i wód gruntowych. Niebezpieczne jest również samodzielne spalanie tworzyw sztucznych, z uwagi na uwalniane substancje trujące. Dlatego ważne jest przetwarzanie plastiku.
W Polce w skali roku na wysypiska trafia ponad 100 tys. ton samych butelek plastikowych, z czego tylko 140 ton jest odzyskiwane.
Opakowania PET można przetwarzać na włókna i przędze, folie, oleje opałowe, a nawet meble. Zbiórkę tworzyw sztucznych prowadzi się za pomocą pojemników w kolorze żółtym.
Szkło jest doskonałym surowcem wtórnym, z uwagi na to, że może być przetworzone bezstratnie na identyczne opakowanie, jakim było poprzednio. Mimo że odpady szklane nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ich ponowne wykorzystanie niesie za sobą korzyści ekologiczne.
Wykorzystanie stłuczki szklanej niweluje poziom emisji dwutlenku węgla i trujących związków, towarzyszących produkcji szklanych opakowań. Wpływa także na zmniejszenie ilości odpadów tego typu na wysypiskach. Zbiórkę szkła prowadzi się za pomocą pojemników do segregacji, w kolorze białym dla szkła bezbarwnego lub zielonym dla szkła kolorowego.
Odpady aluminiowe nadają się w całości do recyklingu. Proces można przeprowadzać wielokrotnie bez strat w jakości materiału.
W Polsce recykling opakowań aluminiowych stoi na wysokim poziomie. W ubiegłym roku osiągnął 67%, co jest wynikiem wyższym od wymaganego. Wykorzystanie odpadów aluminiowych to korzyść ekologiczna, gdyż produkcja aluminium ze złóż boksytu wiąże się ze skażeniem gleby, wód i powietrza. Poprzez odzysk i recykling aluminium, zanieczyszczenie powietrza zmniejsza się o 95%, wód o 97%, a zużycie energii jest zredukowane o 95%. Metale są zbierane do pojemników w kolorze szarym.
Materiały: www.ekologia.pl, www.ekologia-info.pl
Zobacz również:
- Rodzinna ekologia
- Jakie mleko lepsze: kozie czy krowie?
- Dobra mąka na chleb
- Jak zrobić chleb na zakwasie?