Kozie mleko jako składnik kosmetyków jest stosowane od bardzo dawna. Zawiera dużą ilość odżywiających skórę białek i witamin (od A do E), a dzięki trójglicerydom i kwasom tłuszczowym pomaga utrzymywać odpowiedni poziom pH skóry i ma silne działanie antybakteryjne.
Kozie mleko używane było w kosmetologii już w starożytności, ze względu na swoje szczególne właściwości odżywcze, mające istotny wpływ na stan oraz wygląd naszej skóry. Dzięki trójglicerydom i kwasom tłuszczowym nie tylko pomaga utrzymywać równowagę poziomu pH skóry, lecz również ma silne działanie antybakteryjne. Zawartość kazeiny, o wiele wyższa niż w przypadku zwykłego mleka, zapewnia nawilżenie skóry, a mleczne proteiny pobudzają ja dodatkowo do produkcji kolagenu, związku odpowiedzialnego za jej jędrność. Jedwabista gładkość to efekt aktywności peptydów, które tworzą na powierzchni skóry naturalny film ochronny, a witalność, młody wygląd i zdrowy kolor – rezultat aktywności laktoferyny, neutralizującej szkodliwy wpływ wolnych rodników.
Najprostszym zabiegiem jest kąpiel w kozim mleku. Do zabiegu wykorzystywane jest sproszkowane kozie mleko, bardzo często jest ono aromatyzowane bardzo mocnymi nutami zapachowymi, oczywiście pochodzenia naturalnego. Sproszkowane kozie mleko nie traci swoich podstawowych walorów i składników odżywczych. Kąpiel taka dostarcza skórze cennych protein, witamin z grupy B, wapnia oraz innych składników mineralnych.
Wskazaniami do kąpieli w kozim mleku są m.in.
– nadmiernie sucha skóra,
– podrażniona skóra,
– szorstka skóra,
– skóra skłonna do pękania,
– skóra skłonna do łuszczenia się,
– skóra cienka,
– skóra pokryta siecią płytkich zmarszczek.
Kąpiel zapewnia relaks godny królowej, a dodatkowo odżywia i nawilża skórę.
Do efektów systematycznych kąpieli w kozim mleku można zaliczyć m.in.:
– wzrost elastyczności skóry,
– wzrost nawilżenia skóry,
– zmniejszenie transepidermalnej utraty wody z naskórka,
– wygładzenie skóry.
Oto kilka kosmetyków z dodatkiem koziego mleka:
Mydło Kozie mleko z nagietkiem. Odżywić i nawilżyć skórę, wygoić „rany duszy” po ciężkim dniu, pomóc w regeneracji naskórka poprzez zabieg pilingowy, takie jest zadanie mydła mlecznego z zawartością mleka koziego i nagietka.
Kozie mleko-masło do ciała
Uzupełnia niedobory lipidów. Regeneruje naturalną barierę ochronną. Wyraźnie poprawia elastyczność i miękkość naskórka. Pozostawia skórę delikatną i aksamitną w dotyku.
Kompleks składników koziego mleka, omega 3, omega 6, olej oliwkowy, witamina E.
Substancje aktywne:
Witamina E, OMEGA 3, OMEGA 6 Olej z oliwek i kompleks składników koziego mleka.
Opakowanie
200 ml
Reguluje funkcje bariery ochronnej skóry. Działa naprawczo i zmiękczająco na naskórek.Intensywnie nawilża, odżywia i uelastycznia skórę dłoni. Rozjaśnia plamy i przebarwienia skórne. Wyrównuje nierównomierny koloryt. Zapewnia zdrowy i naturalny wygląd
Aktywność:
Proteiny z koziego mleka, masło Shea, skwalan,NNKT z oleju oliwkowego, bawełnianego i makadamie, czynnik wybielający.
Substancje aktywne:
Olej z oliwek, Masło shea, kompleks składników koziego mleka .
Domowe maseczki z wykorzystaniem koziego mleka- kilka receptur:
Maseczka odżywcza do rąk
2 ziemniaki ugotuj w mundurkach, obierz i rozgnieć widelcem. Dodaj żółtko i 2 łyżki ciepłego mleka koziego. Nałóż papkę na ręce, zmyj po kwadransie.
Maska do włosów przetłuszczających się.
Kostkę drożdży piekarskich rozgnieść widelcem i wymieszać ze szklanką mleka koziego. Papkę rozprowadzić na włosach na pół godziny przed myciem. Dokładnie spłukać włosy i umyć je szamponem do włosów tłustych. Taką maskę stosować 2 razy w tygodniu.
Maseczka oczyszczająca
4 zmielone orzechy włoskie zalać 100ml ciepłego koziego mleka. Gdy napęcznieją i przestygną nałożyć na twarz na 10 minut. Zrobić masaż, zmyć. Orzechy działają jak peeling, pomagają usunąć martwy naskórek i odżywić skórę.
Zródła: www.najpiekniejsza.pl, www.kozolandia.pl, www.uroda.kobiety.net.
Zobacz również:
- Dar pszczół – miód manuka
- Czym zastąpić biały cukier?
- Mleczne tajemnice kosmetyki twarzy
- Ranking zdrowych przekąsek